Dolmabahçe’de Suriye strancı

RUSYA Izzet Başkanı Vladimir Putin bu akşam Arka Düzem İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantıları üzere İstanbul’a geliyor. Ferda Dolmabahçe Sarayı’nda Başvekil Tayyip Erdoğan ile başbaşa yapılacak müzakere karşı Kremlin resmi izah yayınlamamayı tercih ederken, Moskof basınına mütekellim uzmanlar “Putin ile Erdoğan’ı Dolmabahçe Sarayı’nda Suriye üzerine yavaş aynı satranç partisi bekliyor” dedi.
Putin, sağlık sorunları dolayısıyla iki aydır yurtdışı seyahatlerini tağyir ediyordu. Rusya Çap Başkanı’nın çabucak 8 saat sürecek İstanbul programını bile serencam anda kısaltıldığı öğrenildi. Putin’in, Reisicumhur Abdullah Gül ile karşı karşıya mülakat yerine telefon görüşmesi yapılacağı dahi kaydediliyor. Programın kısaltılmış olmasını bazen gözlemciler Rusya liderinin afiyet durumuna, kimileri ise Putin’in Türkiye ile gelişen hesaplı ilişkilerini siyasi polemiklere girmeyerek becermek istememesine bağlıyor. Putin ile Erdoğan huzurunda, ongun ilişkileri koruyacak 9 konvansiyon imzalanacak. Sonuç 8 yılda Erdoğan ile Putin ortada yapılacak 30’uncu başbaşa müzakere iri önem taşıyor. Alelhusus NATO’nun Ankara’nın talebi üzerine Suriye sınırına Patriot albeni savunma sistemi yerleştirmesi kararı Moskova ile ilişkileri gerdi. “Küresel Politikada Rusya” dergisinin yönetici Fyodor Lukyanrov şunları söyledi:
“Suriye krizi üstüne Rusya ve Türkiye’nin İstanbul’de bir eş kuruntu oluşturmaları imkansız. Muhit tamamen münasebetsiz köşelerde bulunuyor. Zaten Putin ziyaretine sayılı çağ kaldığında Ankara ile Moskova yeniden atıştı. Acımasız Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ‘Tığ Patriot füzelerinin buraya yerleştirilmesinden erinçsiz olduk’ açıklamasına Erdoğan simultane karşılık vererek ‘Türkiye kişi güvenliği için hangi yapması gerektiğini Rusya’ya soracak değil’ demişti. Nedeniyle Rusya ve Türkiye liderlerini İstanbul’birlikte boğaza bakan manzaranın önünde vahim Suriye satranç partisi bekliyor.”

Share: