Diyarbakır’da olay çıkmadı

Üç PKK’lı avrat amacıyla bugün Diyarbakır’da düzenlenen cenaze merasimi öncesinde yapılan sağduyu çağrısına önceki olumlu eşit tabutların “yeşil çuha”ya sarılmasıyla atıldı.
PKK’nın kayırıcı dozaj yöneticilerinden Sakine Camit, Kürdistan Ulusal Kongresi Paris Temsilcisi Rekiz Doğan ve PKK’nın cahillik kadrosundan olduğu belirtilen Leyla Söylemez üzere Paris’te düzenlenen merasim sırasında tabutlarının üstüne konulan PKK örtüsü, uyarıya lüzumlu kalmaksızın cenazelerin kargo sorumlularına konfirmasyon edildiği tam kaldırıldı.
Tabutlar cemaziyelevvel akşam 20.30 sıralarında Diyarbakır’a ulaştı. Uçağın Askeri Havaalanı’na inişi sırasında açık güvenlik önlemleri makbuz. Cenazelerin Diyarbakır’da karşılanışı sırasında polis korteji alarga izledi.
Bu sabah saat 10.00 sıralarında ise Bağlar Hastanesi’nden alınan PKK’lı 3 kadının cenazesi onbinlerce yaşama tarafından Batıkent Meydanı Alanı’na götürüldü. Yürüyüşte dolay sırada kadınlar yası entrika fail siyah giysi  ve barışı mandepsi fail parafin şal ile saha aldı.
Kortejin önünde maktul 3 kadının balaban kabile fotoğrafları vadi aldı. Cansız, Doğan ve Söylemez’in posterlerinin altında yazılar yer aldı.
POLİS BULUNMAYAN, GÜVENLİĞİ BDP’LİLER SAĞLADI
SEÇKIN kışkırtı olmasın diyerek polisin hiçbir güvenlik önlemi almadığı görüldü. Güvenliği BDP’liler sağladı.
DEMİRTAŞ: ARTIK BARIŞ ZAMANI
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz maalesef ilk defa böyle tıpkısı olaya şahit eden bir el değiliz. Beniz yıldır topraklarımız ezinç haneye çevrildi. Ciddi aynı dönemde halkımızın geleceğinin belirleneceği tıpkısı dönemde değerlerimize iyesi olmak istiyorsak sabırlı, akil ve korkusuz görünmek gerekir. Bu halk tek devir barıştan kaçmadı, korkmadı. Evlatlarının parçalanan bedenlerini toprağa verdiğinde da öç yemini etmediler. Bizim çocuğumuz öldü, ağyar ölmesin dediler. Kimse barıştan ırak tıpkı ahali kendisine tanımlayamaz. Bu topraklar barışa hasrettir. Kurumlu ayrımsız barıştan ne ahit kaçtık. Bizim özgüvenimiz tamdır. Bu ahali İmralı’birlikte Öcalan’ın arkasındadır. Imdi barış zamanıdır. Evlatlar ölmesin. Bu duyguların arkasında milyonlar vardır. Bu topraklar çiçek açsın diyorsanız tığ hazırız. Öfkenin, kinin sülfatı değil barış dilinin hakimiyetini istiyoruz. Diyarbakır halkı bu mesajı verdi. Bu el cesurdur. Cenazelerin uğrunda barışa hazırdır. Bu fırsatı kaçırmayalım. Proses çekinmezlik içerisinde ilerleyecekse Kürt halkı tavrını ortaya koymuştur.  Şimdi fasıla AKP ve Avrupa’dadır. Bu fotoğrafı ferah okuyun. Sizin ortaya koyduğunuz garanti nedir. Tıpkı etap atın, somut tıpkı şeyler ortaya koyun. Barışı konuştuğumuz şu günlerde 11 cenaze Malatya morgunda bekliyor, Işık’dahi 7 cenaze var. Hem savaşırım hem barışırım olamaz. buyurmak istediğiniz kaime Paris’ten buraya milyonlar oldu başat kabil aktı” dedi.
TÜRK: BARIŞ İÇİN HASSASİYET İSTEYENLER KANDİL’İ BOMBALIYOR
Mardin Mutlak Ahmet Türk üstelik,  “Barışın tartışıldığı bu dönemde sistem Kürtlerden hassasiyet beklemekte. 3 canımızı kaybetmemize karşın halkımız hazar istemektedir. Fakat barış için hassasiyet isteyenler Mum’i bombalıyor. Bu şüphesiz benzeri siyasettir. Hem barıştan meze edeceksin, hem de Kürtlere bomba yağdıracaksın. Türk halkı bunu görsün, kimin barıştan yana olduğunu görsün” diyerek konuştu.
CENAZELER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ
Cenazeler, törenin arkası sıra karayoluyla memleketlerine gönderildi. Sakine Camit’ın cenazesi Tunceli’birlikte, Leyla Söylemez’in cenazesi Mersin’birlikte, Dikme Doğan’ın cenazesi ise Kahramanmaraş’ta toprağa verilecek.Cenazelere BDP milletvekilleri üstelik eşlik etti.
 

Share: