Diyarbakır’da “delillerin toplanması” amacıyla hasarlı yapıların yıkım işlemlerinin durdurulmasına değişmeyen verildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’üstelik 1’i boş 7 çatı yıkıldı. Yapılan hasar belirleme çalışmalarının ardından kentte 1620 bina yoğun, 1803 çatı orta hasar aldı. Evgin adına 71 binanın yıkılması gerektiğine karar verilirken, 3 binanın yıkım işlemleri tamamlandı.

BARO BAŞVURU YAPTI, MURAFAA YIKIMI DURDURDU

Diyarbakır Barosu, ivedili yıkılacak ve hasarlı binaların ileride hukuki ve cezai sorumluluk açısından türe kayıplarına sebebiyet vermemesi için, Diyarbakır 1. Barış Hususiyet Mahkemesi’ne katabolizma işlemlerinin durdurulması üzere başvuruda bulundu. Mahkeme, talebi kabul ederek, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünce tutamak tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren durdurulmasına ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti üstüne tüm hasarlı taşınmazlarda 4 yabanlık bilirkişi eksper kurulunca 24 Şubat’tan itibaren his yapılmasına değişmeyen verdi.

“DELİL TESPİTİ TALEBİNDE BULUNULDU”

Diyarbakır Barosu’nun, verilen kararla ilişik açıklamasında, “Baromuz, 06 Gücük Ay 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonucu kentimizde, Mekân ve Kentçilik İl Müdürlüğü’nün belirleme ettiği ivedi yıkılacak ve hasarlı binaların gittikçe türel ve cezai sıklet açısından doğruluk kayıplarına sebebiyet vermemesi için Diyarbakır 1. Barış Ahbaplık Mahkemesi’nin 2023/16 Değişik İş çevrilmiş dosyası üzerinden beyyine tespiti yapılacak yapılarda yıkımın tedbiren şimdilik durdurulması ve yapılarda katabolizma sebebine ait tutamak tespiti talebinde bulunulmuştur. Diyarbakır 1. Barış Hususiyet Mahkemesi 23 Küçük Ay 2023 tarihli kararıyla taleplerimizin kabulü ile Diyarbakır Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünce delil tespiti yapılacak olan yapıların yıkım işleminin tespitler bitinceye kadar tedbiren şimdilik durdurulmasına ve yapılardaki hasar sebebinin tespiti üstüne mecmu hasarlı taşınmazlarda 4 şahsiyet ehlivukuf ehlihibre kurulunca 24.02.2023 tarihinden itibaren irfan yapılmasına karar verilmiştir. Kentimizde hasarlı yapılara ilgili ileriki süreçlerde cezai ve hukuki sıklet açısından doğruluk kayıplarının yaşanmaması amacıyla hasar tespitlerinin yapılmasına dair sürecin Diyarbakır Barosu vasıtasıyla yürütüleceği kamuoyuna duyurulur” denildi.

OSMANİYE’ÜSTELIK DA ANALOG BİR KARAR ALINDI

Osmaniye Barosu da şehirde depremden tehlikeli hasar gören 300 bina ile ilişkin delil tespiti tamamlanmadan yıkımının önlenmesi, beyyine tespiti yapılmadan yıkılan binaların üstelik tayin tamamlanıncaya büyüklüğünde enkazının kaldırılmasının tedbiren durulmasına müteveccih sav açtı. Mahkeme talebi akıllıca görerek delillerin tespiti açısından yıkımların tedbiren durdurulmasına karar verdi.

Share: