Diş macununu ıslatmayın

 

 Diş macununun ıslatılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, yemeklerden derakap sonra dişlerin fırçalanmasını ise kaynak etmiyor.

Memorial Etiler Tababet Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Hacer Esved Alireisoğlu, yemeklerden süratle sonra dişleri fırçalamak besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına hastalık olduğu amacıyla dişleri zayıflattığını belirterek, dişlerin yemeklerden genişlik az tıpkı saat sonradan fırçalamanın elan akla yatkın olduğunu söyledi. Türkiye’da gaga ve diş sağlığına yeterince önem verilmediğini kaydeden Alireisoğlu, diş sağlığı üstüne yapılan hataları şöyle sıraladı: “Diş macununun bilinenin aksine suyla ıslatılmaması gerekir. Islanan diş macunu hareketli maddesini kaybeder. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde
kullanılmalıdır. Unutmayalım ki diş macunu yemeden içmeden diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bire bir ajandır.”

“HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE TEFERRUATLI FIRÇALARSAM O KADAR İYİ” DİYE DÜŞÜNMEYİN

“Diş temizliği hakkında aşina yanlışlardan biri de, dişleri etrafli müddet ve sert şekilde fırçalayarak çıktı bakteri öldürüldüğü inancıdır. Yapılan tetkikat 2 dakikayı aşan fırçalamanın imdi bakteri öldürmediğini gösteriyor. Dişlerin günde sunma beş altı bire bir yol 2 zaman süreyle çokça anif olmadan fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla mefkûre bir diş temizliği sağlanabilir. Sigara, öz ve kıraathane tüketimi aşkın olanlarda meydana mevrut miftah pası kokuya neden tür. Bu durumda dişler fırçalandıktan sonra dili da fırçalamak gerekir.”

ARITICI GIDALAR TÜKETİN

“Tabii diş fırçası kendisine aşina elmanın beraberinde çiğ yeregeçen, patlamış akdarı ve kereviz hele kemirmek aralarında tüketildiğinde mekanik bir katışıksızlık sağlayacaktır. Sabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonradan dişlerinizi fırçalayın. Sirke, lekelerin namevcut olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve diş etlerinizdeki mikropların ölmesine yardım valör.”

AĞIZ KOKUSU İÇİN KAHVE ÇEKİRDEĞİ ÇİĞNEYİN

“Kavşak kokusu yevmiye yaşamda insanı içtimai ve psikolojik yerine etkileyen bire bir rahatsızlıktır. Incitici gaga kokusu, hem kişiyi etkiler hem üstelik çoğu ant mahçubiyete faktör tamam. Munsap boşluğunda dinç bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler keskin kokuya yol vesile. Kiraathane çekirdeği çiğnemek bu sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır. Kakao çekirdeğindeki antibakteriyal zımni zımnında, çikolata dişlere engel vermiyor. Şekerlemeler ise dişlerin başlangıç düşmanı. Sonuç sularındaki asit ise rastgele cins dişe zararlı. Tıpkısı şekilde laktoz içeren benzin üstelik, diş çürüklerine sefer açıyor.”

YEMEĞİ PEYNİRLE SONLANDIRIN

“Meyve suları, tatlılar, anif kıvamlı şekerler, karamel, muz üzere yiyecekler dişlerde asılsız tevlit riskini artırıyor. Lezzetli yedikten sonraları benzin, ayran soğurmak ve peynir yemek, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önler. Ph seviyesini arama ettiğinden dişler için havari kalkan oluşturur.”

Share: