Diana’nın 40 almanak otomobili kategorik artırmada

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB), Tecim Bakanlığı ve TİM koordinasyonunda devre içi düzenlediği “Rusya Otomotiv Dijital Sektörel Tecim Heyeti” programında yaptığı konuşmada, dış satım ailesinin düz neferleri yerine, dijital platformlarda, dünyanın dört bir köşesindeki 4 binin üzerinde azrail firmayla Türk ihracatçısını buluşturduklarını söyledi.

Acun ticaretinin müstevli öncesindeki performansını yakalamaya ırak olduğu bu dönemde serencam 6 ayın 5’inde dış satım rekoruna imza attıklarını belirten Gülle, şöyle bitmeme etti:

“Son 6 ayda 100 bilyon doları aşan ihracatımızın üstelik temelinde, aha bu faaliyetlerimiz yatıyor. Herhangi Bir güzeşte çağ sanal tecim heyetlerimizle bundan sonra ihracatçıya ve azrail firmaya ulaşıyor, yeni dış satım imkanlarının temelini atıyoruz. İnşallah bütün bu çalışmalarımız sayesinde 2021 yılını, 184 milyar dolar hedefimizin üstünde, üste 200 bilyon dolar seviyelerinde tamamlayacağız.”

Türkiye-Rusya ilişkilerine değinen Gülle, iki devlet arasındaki aykırı yatırımların 20 bilyon dolar düzeyini aştığını aktardı.

Rusya’nın, 144 milyonu aşkın nüfusu, jeostratejik konumu, doğru tarihi ve soylu erki büyüklüğüyle lehçe hazar ve balans amacıyla mefret tıpkı konumda bulunduğunu anlatan Gülle, “İnanıyorum ki tecim diplomasisi marifetiyle, iki ülke arasında derin münasebat aut ticarette birlikte daha ileriye gidecek, arz bodur sürede ihracatımızı 4,5 bilyon dolar seviyesinden 10 milyar doların konusunda taşıyacağız.” dedi.

İsmail Gülle, erke alanındaki dış alım cihetiyle Rusya’nın, aut tecim açığı sunulan benzeri ülke olduğunu kaydetti.

Bundan âlem Türkiye’nin, Rusya’ya ihracatını müzayede potansiyelinin yüksek olduğu sektörlere eğilmesi gerektiğine dikkati çekici Gülle, “Otomotiv sektörümüz özelinde Rusya’bile haddinden fazla nazik tıpkı gizil olmasına karşın ihracat rakamlarının ehliyetli seviyelere ulaşmadığını görüyoruz. İnşallah, bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz mevhum tecim heyetimizle bu nicelik önümüzdeki yıllarda bilyon dolarlara ulaşacaktır.” ifadesini kullandı.

Otomotivde 2021 dış satım hedefi 30 bilyon dolar

OİB Başkanı Baran Çelik dahi son 15 yılın sektörel ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin, Türkiye ihracatının tahminî 5’te 1’ini yegâne başına gerçekleştirdiğini belirtti.

Avrupa’nın ikinci nazik ticari anahtar üreticisi Türkiye’nin, antrparantez dünyanın 14’üncü, Avrupa’nın ise 4’üncü iri motorlu miftah üreticisi olduğu bilgisini veren Çelik, şunları paylaştı:

“2021 yılıyla yeniden pandemi öncesindeki rakamlara deveran hedefiyle otomotiv endüstrisinin dış satım hedefini 30 bilyon dolar kendisine belirledik. Eş-april döneminde ihracatımız yüzde 34 arttı ve 10,2 bilyon dolar olarak gerçekleşti. Sabık yıl mart ve nisan aylarında pandemi dolayısıyla rakamlarımız oldukça bağan kalmıştı. Bu sene bu nedenle efdal oranlı artışlar yaşıyoruz fakat değme şeyin önünde gittiğini ifham etmek gibi değil. ara sıra ülkeler kapanma tedbirlerine başvuruyorlar. Bu nedenle Avrupa pazarlarında toparlanma kırıcı gerçekleşiyor.”

Polat, yarı iletken çip krizi, olmamış konu tedarikinde yaşanan mesail, emtia fiyatlarının yükselmesi gibi bakir problemlerle karşılaştıklarını anlattı.

Yılın önce 4 ayındaki ihracat ortalamasının 2,5 milyar dolar olduğunu dile getiren Çelik, kül olumsuzluklara rağmen sene sonu hedefine ulaşacaklarına inandıklarını vurguladı.

Türkiye’nin Rusya’ya gerçekleştirdiği otomotiv ihracatı verilerini paylaşan Polat, şöyle konuştu:

“Rusya tedarik endüstrisinde sunma aşkın ihracat gerçekleştirdiğimiz 8’inci ülke konumunda düz alıyor. Bu ülkeye yönelik tedarik endüstrisi ihracatımız 2020 yılında yaklaşık 400 milyon dolar yerine gerçekleşti. Rusya’ya müteveccih toplam otomotiv ihracatımız içerisinde tedarik endüstrisinin payı yüzdelik 83. Rusya’nın tedarik endüstrisi ithalatı 10 milyar dolar civarında ve Türkiye, Rusya’nın tedbir endüstrisi ithalatında 7’nci sırada saha alıyor.”

Baran Çelik, 28 Mayıs’a büyüklüğünde bitmeme edecek devir içi düet hisse senedi görüşmelerine Türkiye’den 26, Rusya’dan 45 firmanın katıldığını sözlerine ekledi.

Kapıkule’birlikte PCR testi uygulaması başlıyor

Hindistan’birlikte 40 ahit sonra yeryüzü düşük olay sayısı!

Havalimanlarında ‘obezite’ önlemi! Yolcuların ağırlıkları tartılacak

 

Share: