‘Devasa’ irfan: Uzay-zamanı büküyor!

Evrenin büyüklüğünün sınırlarını derk etmek çok el. İnsanlık zarfında bulunduğumuz Sıra Sistemi’nin dışına çıkmayı da başaramadı.

Ruz Sistemi ise Gökyolu Galaksisi’nin ayrımsız parçası.

Yeniden da teleskoplar yardımıyla çokça çokça uzak diyarlarda var olan gök cisimlerini görebilliyoruz.

Amerikalı ve Avrupa uzay ajanslarının birlikte geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu bakir bire bir galaksi kümesi keşfetti.

Abell 1351 adındaki bu galaksi hem büyüklüğüyle hem bunun yarattığı etkiyle vukuf insanlarını şaşırttı.

Dübbüekber Takımyıldızı yörüngesinde görülebilen Abell 1351 binlerce galaksinin tarz bir cazibe gücüyle birarada durmasından oluşuyor.

Bu gök ada kümesinin ağırlığının Güneş’ten katrilyonlarca kat daha aşkın olduğu belirtiliyor. Yapılan serencam gözlem bu büyüklüğünde şişman bir ağırlığın feza – zaman üzerindeki etkisine dayalı bire bir yorumda bulunmamızı sağlıyor.

Fotoğraftaki kandil çizgileri yıldız kayması kabil görünüyor. Esasta onlar uzaktaki galaksilere bel ediyor.

Galaksi kümesinin ağırlığı o büyüklüğünde aşkın ki içerisinden güzeşte ışığı ayrımsız büyüteç kabilinden büküp baştan dağıtabiliyor. Gök ve zamanı çarpıtan bu ciddilik nedeniyle cızık halindeki kandil haddizatında tıpkısı galaksinin değişik zamanlardan görüntüsünün birleşmiş abur cubur.

Yerçekimsel merceklenme adı sunulan bu görüngü yıldız bilimi fotoğrafçılığında koca yerine kullanılıyor. Şayet çırağ kaynağı yeterince yakınsa ve lens görevi gören yerçekimsel kütle yeterince ağırsa ayrımsız çerağ kaynağına ilişik vehleten çok fotoğraf koparmak benzer.

Kütleçekimsel merceklenme araştırmacıların normalde gözlemleyebileceğimizden haddinden fazla daha uzaktaki galaksiler gibi nesneleri görmelerini sağlıyor.

ABD’liler sokak aralarında uzaylı aramış

 

Asuman cismi Jamess Webb uzay teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya 3 taykonot

 

Share: