Dev para şirketleri iklim mücadelesine odaklanıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İklim değişikliğiyle uğraş cılız tıpkı hareket değil. Ancak bakir benzeri araştırı giderek daha çok finans kurumunun abuhava değişikliği risklerini rejim konusunda çoğalma kaydettiğini gösteriyor. Bu nitelik yatırımlar açısından berenarı oylumlu zira birçok sormaca çalışması yatırımcıların, alelhusus de dinç yatırımcıların paralarını nereye koyacaklarına değişmeyen verirken şirketlerin ‘yeşil’ verilerini göz uğrunda bulundurduğunu gösteriyor. Wall Street’te bulunan mal devleri bu mesajı aldı.

JPMorgan Chase april ayında önümüzdeki on yıl ortamında iklim değişikliği ve içtimai eşitsizlik alanında uğraş üzere 2,5 trilyon dolarlık yatırımlar yapacağını açıkladı. Forbes’un haberine bakarak BlackRock ve Vanguard gibi dev kurumsal yatırımcılar dahi yatırım dağılımlarında çevresel değerlendirmeler yaptıklarını ve şirketlerin iklim risklerini elan şeffaf aynı şekilde raporlaması gerektiğini söyledi. Çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) ilkeleri emeklilik fonları, eğitim yatırımı fonları ve kurumlar amacıyla anbean elan koca ayla geliyor.

Söz Gelişi birçok üniversite, müstehase yakıtlardaki yatırımlarını gabi çekiyor. Toptan Association of Risk Professionals (MAĞRIP) yoluyla yapılan anket çalışmasına bakarak önde gelen 72 Para şirketinin yöneticilerinin %90’ı iklim değişikliği değerlendirmesi ve yönetimi çabaları süresince. Bu şirketlerin yönetim kurullarının büyük benzeri bölümü da iklim değişikliği riskleri yönetiminde afi oynuyor. Ilavesi iklim riskleri konusunda işe alımlar, geçtiğimiz iki yılda ankete katılan şirketlerde %91 oranında artım gösterdi.

Şirketlerin %90’ı işe alımların gelecek iki yılda %90 artma göstermesini bekliyor. Düzenleyicilerin bile bu alana müteveccih dikkati artıyor. Bu genişlik bile şirketlerin iklim değişikliği üstüne henüz ağır adımlar atmasının aciliyetinin altını çiziyor. Şirketlerin %65’i aranjör kurumların, iklimle münasebetli riskler konusunda rapor istek ettiğini söylüyor. Bu durumun ters yanı ise abuhava risklerinin ölçülmesi ve izlenmesinde kapsamlı tıpkı insicamsızlık olması.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre ölçüt niteliğinde akseptans edilen değme verinin ya birlikte ortak ayrımsız kanının bulunmaması, kurumsal şirketlerin abuhava mücadelesinin şüphesiz ölçüleceği konusunda ipham yaratıyor. Buna munzam kendisine çalışmada abuhava risklerinin akıllıca şekilde fiyatlanmadığı de ortaya imdi. İklim riskleri ürünlerin fiyatlandırılmasında ya dikkate alınmıyor evet dahi bölümsel kendisine fiyatlanıyor. Anbean henüz fazla şirket senaryo analizi adı verilen tıpkı yöntem kullanıyor.

Bazıları ise esasen var olan durumları, yapmaları gerekenler için kıstas kabul ediyor. GÜN BATISI Risk Kurumu Başkanı Jo Paisley, “geçtiğimiz birkaç yılda, finansal kurumlar vasıtasıyla geliştirilen abuhava riski yönetimi ile stratejilerine baktığımızda şirketlerin kapasitesini heybetli ölçüde artırdığını görüyoruz” dedi. Devamında, “her an elan fazla şeriklik iklim senaryosu analizleri gerçekleştiriyor ve bunu temel alarak harekete geçiyor, fakat kantitatif ölçütler üstüne mezuniyet edilen yolun oldukça birkaç olması dikkat albenili” ifadelerini kullandı.

Paisley, “iklim değişikliğinin uygun şekilde fiyatlandığını düşünen beş altı iştirak var, bu nedene değerlemelerde yüce değişimler ile finansal takat sınırı üstünde etkiler görülebilir” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan belde amacıyla 30 milyarlık finansman paketi

 

Kademeli doğal gaz tarifesinde sona gelindi

 

Global ekonomide 2021’in gündemi ‘enflasyon’ oldu

 

Share: