Dev markaların yonga anlaşması

EPDK’dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Zaman gâh matbuat – eser organlarında “benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş elan zam kararı alındığı” yönünde duyum çıkmıştır. Lüzumlu bu bilgi gerekse sonuç günlerde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar üzerinden toplumda infial oluşturmayı amaçlayan olgun ve yorumlar ile ilgilendiren tıpkısı matbuat açıklaması ihtiyacı doğmuştur.

Öncelikle söz konusu bilgi doğru değildir. Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış bahis konusu değildir.

Medyada düz düzlük bu soy gerçek dışı haberlerin beraberinde kâh STK temsilcilerinin kamuoyunda daha aşkın iştihar gayesi ile günler öncesinden bindirim açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir.
Sadece zat çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa etmen olan böylesi gerçek dışı marifet ve yorumlar yapan ya de yaptıran kişiler hakkında bile Kurumumuz marifetiyle suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bire Bir sefer elan vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki bedel hareketleri erkin piyasa koşullarında, amme otoritesinin rastgele müdahalesi evet birlikte kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan alışılmamış eşit hareketlerinin vatandaşlarımıza minimum düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 bilyon TL’yi aşan bir algı gelirinden fedakarlık etmiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile gelişigüzel ise toptan yer yağı fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler aracısız fiyatlara yansımaktadır.

Ayrıca bilindiği üzere elverişsiz sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayii bakım vermektedir ve herhangi bir bitirme krizi banko söz konusu değildir. Kurumumuz tarafından özişler sistemi sayesinde bilcümle bayilerin entelekt satışları strateji edilmekte, değme bayinin -karşılık artışlarından kar gitmek üzere- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tayin edilmesi halinde çokça kısık yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu süreçte mağduriyet zinde vatandaşlarımız varsa Kurumumuza mukayyet namına başvurmalarını, EPDK kendisine konunun mail takipçisi olacağımızı da anımsatmak isteriz.
Özellikle merkezi konumda bulunan akaryakıt bayileri uğrunda oluşan kuyruklardan dolayı “aynı tekmil krizi yaşandığı algısı oluşturmaya işlemek” ise sektörümüze müteveccih nahak ve kubat benzeri tavırdır.

İçinden geçtiğimiz süreçte hep paydaşlarımızın, STK ve medya temsilcilerinin sağduyu ile akıntı etmesini, vatandaşlarımızda infiale amil olacak isteyerek bilgi ve yorumlardan kaçınmalarını istek ediyoruz.”

Benzin, motorin ve LPG’ye tıpkısı zam daha

 

Share: