Depremzedeler çadırlarda yardım toplayıp selzedelere götürdü

Depremzedeler çadırlarda arkalama toplayıp selzedelere götürdü

Depremzedeler selzedeleri serbest bırakmadı

Adıyaman’birlikte çadırda mütezayit depremzedeler selden etkilenen Şanlıurfalılara su ve erzak getirdi

Depremzede Adıyamanlılar selzede Şanlıurfalıları unutmadı

Şanlıurfa’ya sunma fert müzaheret

ŞANLIURFA Depremde güç ateş düzlük Adıyamanlılar, depremin evvel gününden itibaren kendilerini bekâr bırakmayan Şanlıurfalıları unutmayarak başat sonrası araçlarına yükledikleri akarsu, kayıt ve battaniyelerle yardıma koştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce insanın hayatını kaybettiği, aynı çokça evin da yıkıldığı Adıyaman’da vatandaşlar, araçlarına yükledikleri akarsu, şart, ruba ve battaniyelerle selden uymazlık gören Şanlıurfa’nın yardımına koştu. Kendilerine gelen yardımların birlikte kendileri bile akarsu sıkıntısın çektikleri üzere eksantrik illerden aldıkları suyu araçlarına yükleyen Adıyamanlılar, Şanlıurfa’nın yolunu tuttu. Selin bildirme çok etkilediği form Eyyübiye ilçesine bağlı Akabe Mahallesine gelen Adıyamanlılar, malzemeleri bire bir okulun içerisine koydu. İhtiyaç sahibi selzedelere dağıtılacak yardımlar arasında su, süt kuzusu maması, çağa bezi, kuru gıda, giysi ve battaniye gibi aynı çok işaret olduğu belirtildi.

Onlar çöküntü altında bize müzaheret etti

Şanlıurfalıların kendilerine kriz altında müzaheret ettiklerini söyleyen Sait Ateşin, “Şanlıurfalı vatandaşlarımız bize enkaz altında arkalama ettiler, enkazlarda bize apotr oldular. Tığ da bu sel esnasında Şanlıurfa ile el birliği bağımızı koruyabilmek amacıyla çadırlarımızda erzaklarımızı, ondan sonraları giyeceklerimizi, çadırlarda ne varsa Şanlıurfalı vatandaşlarımıza getirdik. Oba kentlerden getirdik, köylerden getirdik. İnsanlarımızın halen orada ihtiyacı birlikte olsa sonuçta Şanlıurfa bizim kardeşimizdir, bizim ilimizdir. Hiçbir antlaşma fark gözetilmemiştir. Çadırlarımızda olanları getirdik” dedi.

Biz onların, onlar da bizim yardımımıza geldi

Depremde Şanlıurfalıların Adıyamanlıların yardımına koştuğunu, deminden dahi Adıyamanlıların kendilerine yardım ettiğini belirten Mehmet Canbeyli, “Tığ Adıyaman’bile deprem olduğu dolaşma, vakıa Şanlıurfa’bile bile zelzele bölgesiydi. Adıyaman için seferber olup apotr olmuştuk. Deminden Şanlıurfa’de şişman aynı natürel facia yaşandı, baskın oldu. Şu anda da Akabe Mahallesindeyiz. Bizim okulumuzun bulunduğu mahallede kestirmece 100 aile su altında kalmıştı. Bu aktarılma sabahleyin dahi Adıyamanlı kardeşlerimiz Bu bölgeye yardımlar getirdiler. Bu manada beraberlik köprüsü daha bile sıkılaşmış oldu. Adıyaman’dan gelen kardeşlerimize yaptıkları kül yardımlar üzere teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çok duygulandık

Adıyamanlıların müzaheret getirdiğini duyduğunda haddinden fazla duygulandığını belirten Mehmet Canbeyli, Bana sabah telefon geldiğinde haddinden fazla duygulanmıştım çünkü özlük erzaklarının yarısını buraya getirdiler. Bu manada haddinden fazla iri tıpkısı âdemiyet göstergesi, haddinden fazla iri bire bir kardeşlik göstergesi. Elhak biz senelerce Adıyaman ile cömert kendisine bitmeme ettik. Bu muadele köprüsünün henüz da sıkılaşarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Bunu sahabe hayatında gördük

Depremzedelerin kendilerine gelen yardımları selzede kardeşleriyle paylaştığını belirten İzzettin Doğan, “Onlar afetzede, yani bu haddinden fazla can ayrımsız harekettir. Âdem afetzede, selzede, mevrut namına yapılan yardımları farklı kardeşleriyle paylaşıyor. Tığ bunu ashap hayatında gördük. İslam tarihinde martir olan insanlar cavlamak üzereyken değişik kardeşine akarsu veriyor. Şu anda Adıyaman’dan gelen kardeşlerimizin hareketi da bu. Kendileri deprem altında kalık, evleri gitmiş, canları, malları gitmiş yapılan yardımları bizimle paylaşmışlar. Allah milletimize kontak ve el birliği nasip etsin. Biz haddinden fazla kıvançlı olduk, küçük duygulandık. Bu kadirbilir aynı hareket, kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Share: