Denizlerde da virüs riski!

Yıpranmamış benzeri çalışmaya göre araştırmacılar, yunuslarda ölümsek tıpkı virüsün yıpranmamış bir suşunu keşfetti ve bunun denizdeki farklı bahir hayvanlara yayılmasından korkuyor.

İki sene geçmiş Hawaii‘deki Maui adasının açıklarında, genel namına dip ve tropik sularda diri bire bir Fraser yunusunun ölmüş bulunmasından sonraları tıpkı faaliyet başlatılmıştı.

Otopsi sonucunda yunusta daha evvel tanımlanmamış tıpkısı cetacean morbillivirus suşu bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu tür benzeri virüs daha geçmiş aynı Fraser yunusunda hiç görülmemişti.

Cetacean morbillivirus, insanlarda kızamık ve çiçek hastalığıyla bağlantılı ve acun genelinde balina popülasyonlarında birkaç ölümcül salgına bozukluk olmuştu. Brezilya’üstelik Guyana yunusları (Sotalia guianensis) arasında sâdır benzeri müstevli 200’den fazlasının canını almıştı.

Veri insanları Hawaii sularındaki bu farklı suşun başka deniz canlılarını dahi etkileyebileceğinden korkuyor.

Çalışmanın başyazarı ve Hawaii Üniversitesi (UH) Manoa bünyesindeki Hawai’i Bahir Biyolojisi Enstitüsü‘nde araştırma görevlisi olan Kristi West, The Hill’a verdiği demeçte “Bu, Hawaii’da tüvana bizler için da mehabetli çünkü bu virüsten kaynaklanacak ayrımsız salgında savunmasız kalabilecek bambaşka bir nice yunus ve balina türümüz dahi var (burayı yuva alim yaklaşık 20 zümre bulunuyor)” ifadelerini kullandı.

Dr. West, popülasyonu 200’e büyüklüğünde sakıt kaltaban acımasız balina gibi nesli tükenmekte olan türler konusunda hele endişelendiğini söyledi.

Muhtemel salgınlara dayalı endişelere karşın araştırmacılar, bazı yunus ve balinaların yeni suşa cebin bağışıklığa erbap olabileceğini söyledi. Mavera yandan, bu teorinin doğrulanması amacıyla antikor testleri vacip.

Araştırmacılar, bölgedeki tekmil virüs salgınlarını izlem etmenin pres olduğunu belirtti. Hastalıkları kişileştirme eden aynı hat olan UH Health and Strand Laboratuvarı, Hawaii’deki ölmüş yunus ve balinaların yüzde 5’inden daha azını çözümleme ediyor.

Türkiye’nin güncel güneş tacı virüs tablosu açıklandı

 

Delta varyantı çocuklarda ölümsek virüsü tetikleyecek

 

Share: