Demir Yumruk’ta cirolu çeklere Kur’an şifresi

Ankara Güven Müdürlüğü Finansal Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 10 maaş teknik ve fiziki strateji sonucu çipo-polat sektöründe cümbüş gösteren 3 ayrı yanlışlık örgütüne müteveccih ‘Çipo Pres’ operasyonunda kullanılmamış detaylar ortaya çıkıyor.

Ankara merkezli 29 ilde gerçekleştirilen operasyonda yanlışlık örgütü liderleri Erol Eşrefolu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 328 emanet gözaltına alındı. Adliyeye irsal edilen şüphelilerden Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak ile gelişigüzel 29 dalavereli tutuklandı, 68 kaba karşı konutu ayrılma etmeme adli kontrolü uygulandı, başka şüpheliler başıboş bırakıldı. Cerrahi Müdahale kapsamında 507 milyon 31 bin 525 TL mal ve mücevher ile 1 özel jet, 261 emlak ve taşınmaz, 32 ölçüsüz araca ve 4 TIR dolusu evrak ile dokümana ahali konuldu, 39 şirkete kayyum atandı.

‘KARABACAK’ SOYADINI DEĞİŞTİRMİŞ

Anket kapsamında cemaziyelevvel çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan suç örgütü lideri Melih Karabacak karşı, 2019 yılında esasen eş yanlışlık kapsamında paravan şirketler üzerinden düzme fatura keserek, devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle alacak incelemesi başlatıldığı fakat tam delil bulanamadığı belirtildi. Kardeşi Alican Karabacak ile 2019’bile bu algı incelemesi zımnında aralarının bozulduğu, Alican Karabacak’ın ağabeyi Melih Karabacak’ın grubundan ayrılarak zat grubunu oluşturduğu ve kullanılmamış aynı saksı yaparak soyadını ‘Cengizoğlu’ namına değiştirdiği ortaya imdi. Alican Karabacak (Cengizoğlu) emniyette verdiği ifadesinde, ağabeyi Melih Karabacak’ın yaptığı yolsuz yöntemsiz işlerden belde kendisiyle çarpışma ederek ayrıldığını, ağabeyi ve bu işlerle benzeri ilgisinin olmadığını gelecek sürdü fakat tutuklananlar ortada düz aldı.

ŞİFRELİ KONUŞMUŞLAR

Melih Karabacak grubundaki şüphelilerin, işledikleri suçu peçelemek amacıyla kurdukları paravana şirketlerin kaşelerini çeklerin arkasına bastıkları tayin edildi. Bu yöntemi de rüşvet müfettişlerinin incelemesine yakalanmamak üzere yaptıkları öğrenildi. Telefon konuşmalarında ise polis güçleri dinlemesine takılmamak için ‘cirolu çek’ler üzere ‘Kur’an’ şifresini kullandıkları ortaya artık. Şüphelilerin, “Kasanın üzerinde Kur’an var, onu bana getir” konuşmaları, polis güçleri dinlemesine takıldı.
Mavera yandan İskenderun’da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken polis güçleri ekiplerinin yaptığı baskınla yakalanan ve tutuklanan suç örgütü lideri Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) birlikte elan geçmiş cezaevine girip çıktığı amacıyla soyadını ‘Eşrefoğlu’ namına değiştirerek bakir başlangıç fayrap etmek istediği belirtildi.

‘Çipo Baskı’ operasyonunda yıpranmamış gelişme: 14 yaşama tutuklandı

 

Demir Pres operasyonunda 10 hayat daha tutuklandı

 

‘Demir Print’ operasyonunda 5 durdurma

 

‘Çıpa Tahakküm’ zanlısı: Bin liraya kandırıldım!

 

Demir Ağırlık Operasyonu’nda yepyeni detaylar

 

Share: