Demans (bunama) riskini azaltmak olanaklı

Daily Yakın gazetesinin haberine göre, yemiş, sebze, baklagiller, çay ve kahveden oluşan bu kayıt ve içecekler, demans riskini artırabilecek vücutta hoşnutluk sadık iltihapla mücadeleye havari olabilecek sağlıklı bitki bileşikleri içeriyor.

Çalışmada, anti-inflamatuar gıdalar üzere binden fazla buğulu insanın kemirmek yeme sistemi derecelendirildi ve bahis konusu şahıslar sayı farkı üç sene boyunca izlendi.

Atina’daki Kapodistrian Üniversitesi’ne bağlı araştırmacıların çalışmasında, anti-inflamatuar ayrımsız yeme biçimine erbap olanlar, ortalama haftada yaklaşık 20 kıvılcım kâr, 19 porsiyon göveri, dört porsiyon bakliyat ve 11 fincan kahve veya çay tüketti.

Bu kişilerin bunama riskinin, yemek yeme sistemi değişik olanlardan üç kat daha bir iki olduğu görüldü.

Kapodistrian Üniversitesi’nden Dr. Nikolaos Scarmeas,

“Bu bulgular, insanların henüz mıhlı beslenerek beyinlerini koruyabileceklerini gösteriyor. İnsanlar beslenme şeklini değiştirebilir, ürün ve sebze üzere yangı yasaklayıcı yiyecekleri yemeyi ve haddinden fazla faziletli kalorili yiyecekler kabil daha iltihaplı seçeneklerden kaçınmayı oranlamak isteyebilirler” dedi.

 Dr. Scarmes, “Fakat bu, yalınlık iddia sağlayıcı bire bir klinik araştırma olmadığı amacıyla hususi beslenme tavsiyesi verilmeden evvel daha aşkın araştırmaya gerekseme var” diye niteleyerek bile ekledi.

65 gözyaşı üstü her 14 kişiden biri bunamaya maruz kalırken, çor 80 gözyaşı üstü altı kişiden birini etkiliyor.
(Atina/Şarku’l Avsat)

Bilim insanları jen tedavisiyle felçli farelerin yürümesini sağladı

İnsanların boyu neden günümüzde henüz aceleci uzuyor?

 

Share: