Deksametazon Kovid ahiret yolculuğu riskini üçte bire bir azaltıyor

Yeni tür güneş tacı virüs pandemisine karşı acun genelinde Türkiye’bile karışma almak amacıyla şimdiye kadar 134 ülkede 458 milyon düze aşılama uygulandı. Ancak, aşıların ülkeler beyninde adil namına dağıtılmaması zımnında, şu anda Kovid-19 tedavisinde deli dolu ilaçların varlığı iri ehemmiyet taşıyor. Bu kapsamda, etkisi dünyadaki kamu düzenleyici kuruluşlar marifetiyle onaylanan deksametazonunun şu anne kadar küresel olarak 1 milyon Kovid-19 ölümünü engellediği açıklandı. Az Çok muhtel olan ve dünyanın değme yerinde bulunabilen steroid ilacı, güneş tacı virüsün neden olduğu sitokin fırtınasını engelleyerek korkulu Kovid-19 hastalarının ahiret yolculuğu riskini üçte benzeri oranında düşürüyor.

DÜNYANIN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİNDEKİ HASTANELERDE DENENDİ

Dünyanın yeryüzü iri randomize Kovid-19 çıkar yol denemesi olan “Recovery”, değişik ilaçların Kovid-19 hastalarında etkinliği imtihan etmek amacıyla sabık yılın Mart ayında Oxford Üniversitesi’nde başladı. Himmet o zamandan beri binlerce doktor ve abla tarafından dünyanın muhtelif ülkelerindeki hastanelerde on binlerce parasız üstünde gerçekleştirildi.

amma velakin, yıpranmamış nev güneş tacı virüs pandemisi 2019’un sonlarında ortaya çıkarken, Oxford Üniversitesi’nden geçici çor uzmanı Peter Horby, Çin’in Wuhan kentinde bulunan Kovid-19 hastaları üstünde ilaçları denemeye başladığını söyledi. Ancak, Çin’deki sert karantinalar ile enfeksiyon oranları düşerken, icraat dahi rafa kaldırıldı. beraber vakalar Avrupa’birlikte temel göstermeye başladı.

DENEMELERİN BAŞLAMASI YALNIZCA 9 DÖNEM SÜRDÜ

Horby, Recovery’yi kurmak için Oxford’daki meslektaşı olan tıp ve epidemiyoloji profesörü Martin Landray ile işbirliği yaptığını ve çalışmalarına önce hastayı kaydetmelerinin yalnızca 9 dönem sürdüğünü söyledi. Horby, normalde böyle ayrımsız çalışmanın başlayabilmesinin, yetkilerden cevaz alınması süreciyle 9 ay sürebileceğini söyledi.

ÖLÜM RİSKİNİ ÜÇTE BİR ORANINDA AZALTIYOR

Programın başlamasından 100 günden gücük bir müddet sonraları ise klinik tetkikat muvaffakiyetli sonuç verdi ve deksametazon Kovid-19’un hayatta kalma şansını artırdığı kanıtlanan önce çare oldu. Sonuçlarda ilacın pahal bakımdaki Kovid-19 hastaları için ahiret yolculuğu riskini üçte bir ve müvellidülhumuza tedavisi alanlar üzere kestirmece beşte bire bir oranında azalttığı görüldü.

1 MİLYON DUYGUSAL KAYBINI ÖNLEDİ

Konuyla ilgilendiren The Guardian’a açıklama fail Horby, “Salgının gidişatının hangi olacağını yahut sonuçlarının ne kadar ongun kabul edileceğini bilmediğimiz üzere kaç kişinin kurtarılacağını vâkıf olmak zordu. Ancak çalışmanın sonuçları acun çapında benimsendi. Deksametazonun iri tıpkısı etkisi olduğu bariz. Benzeri milyon berenarı nazik bire bir kocaoğlan. Rakamlar daha da yüksek gibi. Zira bir iki kaslı ülkelerdeki verilere erişimimiz namevcut” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE’DE 22 BİN KİŞİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Recovery araştırmasına ilişkin küresel veriler İngiltere Ulusal Keyif Enstitüsü eliyle derlendi. Rakamlar, sabık kamer, Nature Communications dergisinde yayınlanan ve İngiltere’üstelik Orak Ayı ve Çatlak ayları beyninde deksametazon kullanımının İngiltere’da 12 bin hayatı kurtardığını ortay akalan makaleyi başvuru alıyor. Fen insanları, ayrımsız dönemde küresel namına kestirmece 650 bin kişinin ilaç ile Kovid-19’u yendiğini kurtulduğunu ve aradan güzeşte üç ay müddet ortamında İngiltere’deki toplam 22 bin, dünyada ise 1 milyon kişinin hayatının kurtulmuş olabileceğini hesapladı.

“AŞILARIN YAYGIN KENDISINE KULLANILMADIĞI HAKEZA BİR DURUMDA NAZIK EHEMMIYET TAŞIYOR”

İngiltere’deki hastaneleri desise eden NHS Konfederasyonu’nun yöntem direktörü Dr. Layla McCay ise çalışmaya ilişkin değerlendirmesinde, “Vukuf aceleten ilerledikçe, bu uzanım son araştırmaları aceleci aynı şekilde eyleme şüphesiz dönüştürebileceğimiz üstüne ongun benzeri ders. Aşıların makro adına kullanılmadığı bu dönemde özellikle deksametozon üzere berbat ve enerjik ilaçların varlığı nazik önem taşıyor” dedi.

İngiltere İlaç Düzenleme Kurulu’ndan AstraZeneca açıklaması

 

Uzmanından koronaya karşı ‘nar kabuğu özütü’ tavsiyesi…

 

Share: