DeFi patlamasına alnaç veren müteşebbis

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

2017 yılının kripto para balonunun kazananlarından Olaf Carlson-Wee, o dönemden bu yana iri sefer mezuniyet etti. O dönemde, ard ardıl piyasaya sürülen coin’ler düşüntülü benzeri çılgınlığa illet oldu ve kripto dünyalık piyasasının değerinin 100 milyar doların üzerine çıkmasını sağladı. 2017 yılında 27 yaşında olan Carlson-Wee, Coinbase’da üç sene çalışmasının peşi sıra Ün Francisco merkezli hedge kaynak Polychain Capital’ı kurdu. Şirket Andreessen Horowitz, Union Square Ventures ve Sequoia Capital kabil yatırımcılar vasıtasıyla destek gördü.

Fonun varlıkları 2016 yılının eylül aynda 4 milyon dolar seviyesinden, 200 milyon dolara yükseldi. Zaman Bitcoin ve başka kripto paraların yalnızca birkaç hafta zarfında %30 ila %50 düşmesine illet olan koca dalgasına rağmen, kripto mülk piyasasının değeri halen 2 trilyon dolara andıran. Forbes’un haberine bakarak Polychain’in varlıkları ise kuruluşundan bu yana %125 bin artışla 5 milyar dolara yükseldi. Carlson-Wee mümasil zamanda üçüncü kadem fonu  için 750 milyon dolarlık bire bir fonlama turunu sonlandırdı. Tuğra Tiger Toptan Management ve Singapur’un Temasek Holdings’i da katıldı. Carlson-Wee, “bandaj haddinden fazla yüksekti” dedi.

32 yaşındaki Carlson-Wee’nin servetinin 600 milyon dolar olduğu oranlama ediliyor. Gailesiz girişimcinin ilk aşamada yaptığı yer karlı envestisman Ethereum oldu. Ethereum demin 2,700 dolardan muamele görüyor ve Carlson-Wee’nin Polychain fonu Ethereum alımına başladığında 12 doların altındaydı. Carlson-Wee’nin başarısının ardındaki sunu şişman nedenlerden benzeri tanesi kripto yatırımlarına er başlamış olması.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Butterin ile Coinbase’dahi çalıştığı dönemde tanıştı. Buterin’mağara Ethereum blockchain’i akıllı kontratlara izin veriyor. Bu şekilde NFT gibi kripto ürünleri ortaya çıkarılabiliyor. 2018 yılında Berlin’de gerçekleştirilen benzeri Web3 (metaverse) konferansında Carlson-Wee, MIT Araştırma Görevlisi Harry Halpin ile tanıştı. Halpin Nym adında bire bir gizlilik protokolünün yazarlarından bir tanesi. Geleneksel aşama sermayedarlarının, projeye yatırım yapmamasından şikâyetçi Halpin, “bu canlı adam geldi ve Polychain’mağara yeni teknolojilere envestisman düzenlemek istediğini söyledi” dedi.

Bunun peşi sıra Polychain, geçtiğimiz yıl temmuz ayında Nym üzere 6,5 milyon dolarlık bire bir fonlama turu gerçekleştirdi. Carlson-Wee, “birine geçmiş inanan can olmayı seviyorum. Hedefimiz yıpranmamış türlerde organizasyonlara ve davranışlara imkan tanıyacak bakir teknolojilere yatırım yazmak” dedi. Polychain’mağara bugüne kadar yaptığı sunu iddialı envestisman ise merkeziyetsizleştirilmiş para (DeFi) alanında oldu.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre DeFi blockchain teknolojisini kullanarak, anadan görme mal kurumlarının sağladığı hizmetleri daha ucuza, henüz erdemli gizlilikle, emniyetli ve erişilebilir bir şekilde sunmayı hedefliyor.

Carlson-Wee DeFi alanında önce yatırımcılardan biri ve bu nedenle da bildirme şişman kazananlar ortada düz alıyor. Bu alanda öne çıkan Uniswap, güven uygulaması Compound, MakerDAO ve dYdX üzere uygulamaların yükselişi, Carlson-Wee’nin servetine mal kattı. Blockchain üstünde muamele gören DeFi token’ları yatırımcılarına iri getiriler sağladı. Mecmu DeFi piyasası demin 78 milyar dolara ulaştı. Ortalık 2020’nin sülale ayında 10 milyar dolar dolar seviyesindeydi. Carlson-Wee’nin bile aralarında olduğu kripto idealistleri, DeFi’nin finansın geleceği olduğuna inanıyor. Aracı rolünü üstlenen bankacılar beniz yıllardır şişman benzeri güce sahip ve devasa servetler elde etti. DeFi bu kurumları angajmansız bırakmayı hedefliyor.

DeFi’nin ödemeler, repertuvar, envestisman, yüreklilik üzere yekpare fonksiyonları blockchain temelli yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Tadilat ise token sahiplerinin oylarıyla yapılıyor. Bu nedenle de merkezi aynı arama mekanizması bulunmuyor. Carlson-Wee’nin başarısı yalnızca yer efdal potansiyele ehil DeFi başlama-up’larını bulabilme kabiliyetiyle vabeste değil, bu şirketlere erdemli miktarlarda yatırım yapmasından bile kaynaklanıyor.

Merkeziyetsizlik ve demokratikleşme DeFi’nin idealleri türlü fakat Polychain bahis konusu olduğunda kontrol Carlson-Wee’birlikte. Carlson-Wee, “oldukça yararcı yaklaşıyorum. Bence saklı yazı eşitsizliğin evet bile dünyalık dağılımının çözümü değil fakat sistemi bire bir tutar sarsıyor” dedi.

Rusya saklı yazı parayı yasaklamayacak; meşrut izin verecek

 

Dev banka Bitcoin üzere adaletli fiyatı ortaya çıkardı!

 

Singapur’birlikte saklı yazı yatırımları rekor kırdı

 

Share: