Dar dışı müteahhitlik hizmetleri sigortalanacak

Üstencilik sektörünü mahdut dışındaki projelerde siyasi risklere karşı arkalamak üzere ati yıl “Ev Dışı Üstencilik Hizmetleri Siyasal Risk Sigortası Programı” uygulamaya konulacak.

 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yapılan derlemeye bakarak, toptan yapım piyasalarında bakir tür güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınının 2020 yılında yaşattığı tereddüt, bu yıl aşı kullanımının yaygınlaşmasıyla azalarak yerini sektörün büyümesine bıraktı.

Normalleşmeyle inşaat sektöründe talebin büyümesine karşın, yer miktarının aynı ölçüde artmaması ve hazırlık zincirindeki sorunlar nedeniyle sektörde temel girdi durumundaki çıpa, çelik, çimento ve kalas kadar kâh ürünlerin fiyatlarında küresel bazda artışlar yaşandı.

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) eliyle çelik piyasasına yönelik adına bu yılın ikinci çeyreği amacıyla hazırlanan rapora bakarak, yapım demiri fiyatları ocak kocaoğlan itibarıyla güzeşte yılın aynı ayına kıyasla yüzdelik 39 arttı. şubat ayı bakımından ise çıpa cevheri fiyatları sabık yılın tıpkısı ayına bakarak yüzde 97, hurda fiyatları yüzde 56 çoğalma gösterdi.

Dünya genelinde olduğu kabil Türkiye’bile birlikte esas inşaat malzemelerindeki bedel artışı bina maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Türk yapım ürünlerinin markalaşması amacıyla destekler bitmeme edecek

Ülkede inşaat sektörünün, gelecek yıl kalifiye sunu ve temenni temelinde, kaliteye dayalı, adam odaklı, çevreyle sevecen, dizayn ve teknolojik kabiliyetleri ile mülhak değeri yüksek tıpkısı yapıya kavuşturulması, ancak dışında ise küresel bire bir bellik haline getirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, ev dışı üstencilik hizmetlerinin yıpranmamış pazarlara girebilmesi, bulunan pazarlarda derinleşmesi, Türk yapım ürünlerinin ihracatına katkı sağlanması için firmaların uluslararası pazarlarda konumlanması, güçlenmesi ve markalaşması yönünde desteklenmesine devam edilecek. Güçlükle dışı teknik danışmanlık hizmetlerine müteveccih destek sağlanacak. Maksat ülkelere astronomi ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Müteahhitlik sektörünün sıkıntılı dışında proje üstlenmesini sağlayacak, firmalara teknolojik kazanım, finansmana erişim yahut pazara methal açısından yardım sağlayabilecek değişik mutluluk firmalarıyla ortaklıklar kurulmasına müteveccih tecim politikası araçları kullanılacak. Mahdut Dışı Üstencilik Hizmetleri Siyasal Risk Sigortası Programı uygulamaya alınacak.

Teknik müşavirlik firmalarının mikro dışı faaliyetlerinin desteklenmesine devam edilecek. Beceri danışmanlık firmalarının uluslararasılaşması ve markalaşmasına yönelik yüreklilik imkanları karşı farkındalık sağlanacak ve göz desteklenecek.

Antrparantez ati sene sınırlı dışı beceri müşavirlik hizmetleri yıllık hep proje tutarının 125 milyon dolar olması öngörülürken sıkıntılı dışı müteahhitlik hizmetleri gelişim hacminin de 22 bilyon doları bulması bekleniyor.

İnşaat malzemelerindeki değer artışı kiraları tetikleyecek

 

İnşaatta şita kaba geçecek

 

İnşaat maliyetleri artıyor

 

Share: