Dallar için dijitalleşmenin yabansı yüzü

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Facebook ispiyoncusu Frances Haugen, teşrinisani ayında Avrupa Parlamentosu’na yaptığı açıklamada, online mecralarda kişilerin uymazlık görmesini engel olmak üzere henüz fazlasının yapılması gerektiğini dile getirdi. Haugen’ın endişeleri arasında çocukların alabileceği zararlar üstelik vardı. Instagram algoritmalarının tehlikesinin altını çizmek amacıyla, metin yiyeceklerle ilişkin paylaşımların, yeme bozukluklarıyla ilişkin paylaşımlar yapan kişilerle bağlantı oluşturabildiğini belirtti.

Daha sonraları Financial Times’a yaptığı açıklamada, çocukların bu nev paylaşımlar dolayısıyla hayatlarını kaybedebildiğini söyledi.

Aptal telefonlarla geçirilen süre güneş tacı virüs pandemisinde makbul karantinalarla alay malay yükselişe geçti. Bu ebat üstelik gençlerin uygulayım bilimi kullanımıyla ait endişeleri baştan dolaşma yüzüne çıkardı. Özellikle da ergenlik çağındaki gençlerin telefonlarıyla geçirdiği zamanın, mental esenlik üzerindeki etkisine dikkat çekildi. 2019 yılında Oxford Üniversitesi eliyle yapılan bir himmet ise gençlerin mental sağlığı ve aptal telefon beyninde ayrımsız demet bulamadı. Araştırmanın sonucunda, “dijital ekranda geçirilen zamanın ruh bilimsel sağlığı etkileyip etkilemediği ve nasıl etkilediği konusunda elan aynı tatmin oluşmadı” dendi.

Fakat ara sıra uzmanlar ana risklerin telefonla geçirilen süreden değil, izlenen içeriklerden ve aktivitelerden kaynaklandığını dile getirdi.

Oxford araştırmasının yazarlarından Amy Orben, “20 zaman yoga fethetmek amacıyla tıpkısı iPad kullanırsanız, bu kişilerin kendilerine zarar verdikleri görsellere bakmaktan çokça elan farklı” dedi. Konfedere Milel Yavru Fonu’ndan Daniel Kardefelt-Winther da tıpkısı fikirde. Uzman, “çocukların sayısal mecralardaki değişik deneyimlerine bakarsanız, mental esenlik etkilerini buralarda bulabilirsiniz” dedi. Sosyal iletişim araçları bu sorunların birçoğunu bünyesinde barındırıyor. Bu mecralarda çoluk çocuk kendilerini yaşıtlarıyla evet bile ünlülerle karşılaştırarak, özgüven düşüklüğü ya de ruhsal gerilim yaşayabiliyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Topluluğu (RSPH) yoluyla yapılan bire bir araştırma, İngiltere’de gençlerin sıklıkla kullanılan içtimai medya platformları dolayısıyla endişe duygularını elan fazla yaşadığını ortaya koydu. Tallinn Üniversitesi Amme Sağlığı Profesörü Merike Sisask, “insanlar sosyal medyada sadece mebzul yönlerini sergiliyor” dedi.

Devamında “bu de kollar üzere stres verici olabiliyor” ifadesini kullandı. Bu nedenle RSPH sosyal medya platformlarında değişimlerin gerçekleşmesini önerdi. 

Bunlar arasında fazla toplumsal medya kullanımında ihbarname gelmesi, dijital adına farklı fotoğrafların bu ibareyle paylaşılması ve okullarda güvenli toplumsal medya kullanımının öğretilmesi meydan aldı. Düzenleyiciler bile harekete geçmeye başladı. İngiltere’bile yaşa düzenli şekilde dizayn kurallarını belirleyen yasa şirketlerin çocukların konumlarını izlemesini, içerikleri kişiselleştirmesini ya bile reklam verilmesini yasaklıyor.

Ancak bazen araştırmacılar ruh bilimsel yerine uymazlık veren online deneyimlerin çok daha hibrit bire bir yaklaşım gerektirdiğini savunuyor. Bunun nedeni ise bu içeriklerin temel dünyada yaşanan istismarlarla münasebetli olması. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre siber acımasız ise bunun örneklerinden aynı tanesi. Online mecralarda bu tür istismarlar, çokça henüz çarpık çurpuk yapılabiliyor. Kardefelt-Winther, “online acun var olan suçların ve menfi deneyimlerin tıpkısı uzantısını sunuyor” dedi ve siber zorbalığın asıl hayattaki zorbalıktan çokça henüz dokuncalı olabileceğini belirtti.

Pandemiyle alay malay eğitimin birlikte online mecralara taşınması, siber acımasız vakalarının sayısını artırdı. ÇAKER ve İsrail merkezli L1ght’a göre online yazışmalarda çoluk çocuk ortada tiksinti söylemleri, karantina döneminde %70 arttı. Fakat sayısal teknolojiler gençler için mental sorunlara illet olsa üstelik, hal bile sunabiliyor. Söz Gelişi sayısal fenotip yöntemi, cins zamanlı adına mental rahatsızlıkların online semptomlarını takip edebilme imkanı tanıyan yıpranmamış bire bir yöntem.

Teknoloji ayrımsız zamanda gelişmekte olan ülkelerde ve bağan gelirli komunitelerde mental sağlık hizmetlerine erişebilme potansiyelini artırıyor. Bu sayısal müdahalelerin çok karmaşık olmasına bile gerek yok. University of Washington Psikiyatri Profesörü Pamela Collins, “insanlar ilk ilkin indirmek için ayrımsız aptal telefona gerekseme duyduğunuz tuvalet tıpkı atak uygulama olduğunu düşünüyor fakat burada aynı terapiste bağlanmanızı sağlayıcı bir telefondan bahsediyoruz” dedi.

Afganistan’üstelik 135 yavru zatürre ve dar beslenmeden öldü

 

Binance’den elektronik beyin korsanlarına karşı sigorta fonu

 

KUL sakat güzeli Cheslie Kryst intihar etti

 

Share: