Çoluk Çocuk için süper aynı teşvik geliyor!

İTÜ Vakfı Dergisi’nin “Türkiye’birlikte nişancı” başlıklı çalışmasında üniversiteli üretken gençler amacıyla dayanılmaz tıpkısı fırsata belen ediliyor. Dergide, ekonomi, sanayi ve bilimde, inovasyon (yenilikçilik) süreçlerinin mesnet olan berat, üniversitelerde, hususi ve kamu araştırma kurumlarında, organizasyonel ve kanuni çerçevesiyle yeniden irdeleniyor. Bili, Uran ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İTÜ öğretim üyeleri ve patentle ilgili kuruluşların yetkilileri bile konuyla ilgilendiren görüşlerini dile getirmişler.
Abbas Kıvrak, İTÜ Vakfı Dergisi’nin 62. sayısında düz kayran çalışmayı Milliyet’teki köşesine şöyle aktarıyor…
HOCAYA BILE ÖĞRENCİYE DAHI SÜPER TEŞVİK
Bilgelik, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Ergün, dergiye verdiği röportajda, üniversitelere üstelik nişancı sahibi olma yolunu açtıklarını belirterek, “Böylecene üniversitelerdeki buluşların çok henüz hareketli benzeri şekilde korunmasının ve ticarileştirilmesinin önünü açmış olacağız” diyor. Icra Vekili Ergün’ün verdiği bilgiye bakarak, buluşlardan elde edilen gelirin sunu birkaç yüzde 30’u talim üyesinin olacak. Bu düzenlemeyle, akademisyenlerin ticarileştirme zorluklarından ötürü nişancı başvurusu ika konusundaki çekinceleri giderilmiş olacak ve üniversitelerdeki bulunan buluş potansiyeli ortaya çıkarılacak.
Ergün’nam açıklamalarında gençlere üstelik muştu vadi alıyor. TÜBİTAK ve Türk Nişancı Enstitüsü ortada geliştirilen işbirliği protokolü kapsamında yerli berat referans sahiplerine beher berat başvurusu üzere 3.000 TL meccani teşvik verilecek. Antrparantez uluslararası patent başvurusu söz konusu olduğunda 100.000 TL’ye kadar heveslendirme bahis konusu olacak.
GAYE 50 BİN PATENT
Nişancı ve Işaret Vekilleri Derneği Başkanı Erek G. Yalçıner da dergideki yazısında, Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflemiş olduğu 500 bilyon dolar dış satım hacmi ve almanak 50 bin nüsha domestik berat sayısına ulaşabilmek amacıyla Türkiye sınai iyelik sisteminde bugün yaşadığımız eksikliklerinin acilen giderilmesinin yiyecek olduğunu dile getirdi. Patent vekillerinin birlikte baro kabilinden birliğinin olması gerektiğini vurgulayan Yalçıner, tıpkısı ülkede ‘endüstriyel mülkiyet hakları’nın etkili biçimde korunmasının, dimdik ve akva tıpkı sanayinin ve azimli ekonominin asıl koşullarından biri olduğuna dikkat çekiyor.
10 YILDA YÜZDELIK 2 ARTABİLDİ
Dergide düz alan benzeri eksantrik muhteşem abece ise Icat Adamları Derneği Başkanı Dr. Sungu Bazoğlu’na ilişkin. Bozoğlu, Türkiye’deki gelişigüzel 100 patentten 96’sını yabancıların aldığını belirterek şu rakamları veriyor:
“1995-2002 yılları arasında TPE’den alınan patentlerin yüzde 96’sı yabancılara aitti. 1995-2012 yılları beyninde TPE’bile yabancıların aldıkları patentlerin oranının ortalama yüzde 94’e düştüğü görülüyor. Bu büyüklüğünde nişancı müracaat hibe desteği çabasına rağmen 10 yılda yerel berat sayısını, ecnebi berat sayısına göre ancak yüzde 2 oranında artırabildiğimize bakılacak olursa, buluş ve nişancı üstüne daha aşkın özendirici teşvikleri devreye sokmamız gerektiği görülüyor.
1995 yılında 58 yerel patente bedel, 2012 yılında 1025 evcil patentin alınması teşviklerin ne kadar doğru tıpkı değişmeyen olduğunu gösteriyor. Fakat henüz enerjik destekler yoluyla yabancı ve yerel patentler arasındaki iri farkın kapatılması gerekiyor…”

Share: