Çip krizinde yeni ahit: Kullanılmamış araçlara çarkıt teknoloji

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) göz meclisleri, eskimemiş kalem güneş tacı virüs (Kovid-19) salgını sürecinde talebin arttığı karavan sektöründe üretimin yerli adına yapılabilmesi amacıyla motivasyon talebinde bulundu.

TOBB departman meclisleri tarafından sektörel yöntem ve stratejilerin oluşturulmasına destek olunması amacıyla Türkiye Karavan Sektörü Ebat Analizi Raporu hazırlandı.

Kovid-19 salgınının dinlenme kampı ve karavan turizmi amacıyla sevimsiz yavaş haline geldiği ve salgın sonrasında da etkili konaklama araçlarına ilginin artmasının beklendiği tabir edilen raporda, karavanların, esenlik endişeleri nedeniyle insanların mesafeleri kendilerinin ayarlayabilmesine imkan tanıdığı için ilişki gördüğü belirtildi.

Raporda, ülkede kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler (römork) otopark hizmetleri tesisleri sayısının 226 olduğu ve bu alanların bütün tesisler içindeki payının yüzdelik 0,9 düzeyinde bulunduğu aktarılarak, dinlenme kampı ve karavan alanlarının Türkiye’ye mevrut ecnebi turistler eliyle dahi yeğleme edildiği bilgisi verildi.

Itimat Genel Müdürlüğü verilerine bakarak bu yılın ilk çeyreğinde 6 bin 744’ü çekme 1247’si motokaravan oluşmak üzere tescilli karavan sayısının 7 bin 991 olduğu bildirilen raporda, bu sayının Türkiye ile benzer ülkeler olan Portekiz’üstelik 28 bini, İspanya’da ise 300 bini bulduğu kaydedildi.

Raporda, sıfır karavan tescil rakamlarında birlikte büyük düşüşler olduğuna işaret edilerek, liyakatsiz araçların faziletkâr ÖTV dolayısıyla tercih edilmediğinin şeş çizildi.

Türkiye’nin istihsal altyapısı var

Türkiye’dahi irili ufaklı firmaların karavan imalatında bulunduğu, bunların özellikle çevirgeç dönüşümü gerçekleştiren evet birlikte çekmece karavan yapım fail kıtipiyoz kuruluşlardan oluştuğu tamlanan raporda, sekans istihsal yapılmaması dolayısıyla istihsal maliyetinin yükseldiği vurgulandı.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Bu konuda kurumsal firmaların yatırım yaparak kutur ekonomilerini yakalayabilmeleri, talebin öncelikle çöz piyasada sağlanmasıyla türlü olacaktır. Ülkemiz kebir aynı otomotiv ülkesidir. Bu altyapının karavan sektörü amacıyla çok büyük maliyet ve geri hizmet üzere avantajları bulunduğu, ayrıca karavan üretimi konusunda Türk otomotiv sanayisinin kıyaslama (benchmarking) uygulamalarıyla birikmiş maharet ve farklı bilgelik birikimlerini kullanabileceği benzeri kayran olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye, dünyada karavan üretiminde küçümseme sahibi olabilecek ayrımsız altyapıya sahiptir. Ülkemizde anahtar tasarım ve döşemesi üzerine dünyada kendini tanıt etmiş firmalar bulunmaktadır. Sivri segmentte düz düz bu firmaların bu konuda ticari namına gelişme göstermeleri için kâh teşvikler uygulamaya konulabilir. Hele evcil üretim yapacak firmalara yönelik ÖTV indirimi gündeme getirilmelidir.”

“Yabancı turistler için kiralık karavan bulunmuyor”

Raporda, tüketicilerin karavana ulaşmasının üstelik hem kanuncu hem üstelik kazançlı tedbirlerle desteklenmesi önerisinde bulunularak, “Bu konuda Türkiye fark yaratabilecek tıpkısı gizil barındırmaktadır. Mütemmim sayısını artırarak sektörü mübalağa etmek, tıpkı zamanda büyüyen sektörle ölçeği yakalayarak maliyetlerin düşürülmesi gerekmektedir. İç piyasanın birlikte dış piyasada düz düz ülkemize gezici kendisine gelip karavanla tatilini eylemek isteyenler üzere sevgili çıkarmayacak, modeli efdal kiralık karavan temin etmek imkansıza yakındır. Ülkemize uçakla gelerek karavan tatili fayrap etmek isteyen turistlere müteveccih envestisman açmak isteyen kurumsal isticar firmaları, bu faziletkâr envestisman maliyetleri nedeniyle sektörü büyütücü girişimlerde bulunamamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

“Aşırı dinlenme kampı alanları da bulunuyor”

Devletin üstelik dinlenme kampı ve karavan turizmine yönelik altyapıyı geliştirmesi gerektiği vurgulanan raporda, “Gelişigüzel ne kadar bağan ömre bedel aynı turizm faaliyeti kendisine düşünülse dahi ‘glamping’ adı sunulan müfrit kamp alanları bile akıbet yıllarda hizmet vermeye başlamıştır. biraz üstelik olsa Türkiye’bile yüksek sağlık grubuna hitap fail bu zümre dinlenme kampı alanları bulunmaktadır. Gene karavan turizminin geliştirilmesi amacıyla karavanların mülkiyetine envestisman yapacak aynı girişimci sınıfın varlığı gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, hele güçlükle dışı kaynaklı yapılacak kamp ve karavan turizminin pazarlanmasında gezi acentelerine heybetli görevler düştüğüne işaret edilerek, yabancı turistlerin karavan konusunda öncelikle benzeşim yılı ve donanımının efdal olmasını bekleyeceğine özen çekildi.

Kamp ve karavan turizminin gelişmesi için raporda şu önerilerde bulunuldu:

“Bakir dinlenme kampı alanları ve kullanılmamış turizm rotaları belirlenerek, insanların karavan turizmine heveslendirme edilmesi sağlanmalı. Karavan turizmine yönelik kanuncu mevzuat güçlendirilmelidir. Alanı akla yatkın benzen istasyonları karavan molalarına (saf su gurur, atılmış su boşaltı, elektrik alma) akla yatkın kuzuluk getirilmeli.”

Raporda, karavanlar için muteber yüksek ÖTV sorununun üstelik çözülmesi kâm edildi. ÖTV oranları, hoppadak elektrikli motoru bulunan karavanlar amacıyla yüzde 5, elektrikli motoru de olan motorlu karavanlar amacıyla yüzdelik 10 ve değişik motorlu karavanlar üzere yüzde 15 olarak önerildi.

Mavera yandan, ilk teşrin ayında Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Idrak Asıllar Kanunu ile Kâh Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa ile yüzdelik 220 kendisine meri ÖTV tutarı yüzdelik 45’e indirilmişti.

Soylu Erki teşviklerle depremin yaralarını sardılar

 

Pandemi teşviklerinin en şişman tehlikesi

 

Yatırıma akçe heveslendirme modeli dolaşma sayıyor

 

Share: