Çip krizi ikinci ahali araç fiyatlarını yükseltiyor

Geçtiğimiz günlerde akaryakıt fiyatlarındaki haksız yarar artışına “dur” diyen ve adsız remiks yaptığı tespit edilen akaryakıt tevzi şirketleri karşı inceleme başlatan Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararını verdi.

Bugün yabansı toplanan Kurul; tüketicileri yüklenmek, sektörün sürdürülebilir ve kompetitif yapısını bitmeme ettirebilmek, ortaya çıkan fayda oyunlarının tekrarlanmaması amacıyla “tavan bedel” uygulanması kararı aldı. Bu değişmeyen ile Türkiye’nin mecmu illerinde uygulanacak tavan fiyatlar EPDK vasıtasıyla belirlenecek.

Şirketler bu fiyatlardan henüz erdemli meblağlarda kesinlikle bey yapamayacak. Yaptığının tespiti halinde EPDK marifetiyle üzerine anket başlatılacak ve muktezi yönetimsel yaptırımlar uygulanacak.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmayan daha önce yaptıkları uyarılara karşın ara sıra çağ oyuncularının müstelzim adımları atmadığını belirterek “Devletimiz, eşel işlek sistemi ile üstüne düşeni yaptı ancak ne eyvah ki kâh şirketler fayda oyunları ile bu uygulamayı suiistimal etti. Yaptığımız araştırmalar neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz amacıyla yer akilane kararı verdik” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz şunları söyledi:

“Zaman Kurulumuz yabansı toplanarak hem tüketicilerimizi hem birlikte sektörümüzün sürdürülebilir ve kompetitif yapısını müzaheret etmek için tavan değer uygulaması kararı aldı.

Kararımızın ardından tavan fiyattan daha zir rakamlarda akaryakıt satışı, elan aşkın denk rekabeti bekliyoruz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Ancak kimesne tavan fiyattan ayrımsız kuruş pahalı satamayacak”.

Enerji piyasalarında serbestliğe iri ehemmiyet verdiklerini ancak tüketicilerin kıygın edilmesine, sektörün zehirlenmesine izin etmeyeceklerini ayrımsız nöbet henüz hatırlatan Başbuğ Yılmayan;

Toptan ve özişler satışlarındaki indirimlerin sektör gücü sıfır istasyon müşterilerinin üstüne bindirim kendisine yüklenmesini cevaz vermeyiz. Tüketici grupları ortada yeraltı sübvansiyona, başıboş piyasanın yapısını bozacak manipülasyonlara de asla kayıtsızca kalamayız. Hep söyledik; piyasalarımızın sağlıklı işleyişi üzere kanunla verilmiş yetkilerimizi kullanmaktan çekinmedik, çekinmeyiz. Umuyorum bu kararımız bütün kesim oyuncuları marifetiyle dolgunca beliğ, gereken idea alınır, fiyatlar üstüne müstelzim duygunluk gösterilir.

Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek tavan karşılık uygulaması kapsamında iklim bazında fiyatlar; EPDK’nın resmi internet sitesinden yayınlanacak.  

Tavan eşit uygulaması 2 kamer geçerli olacak. EPDK; elan geçmiş 2009, 2014 ve 2015 yıllarında tutmak üzere üç yol tavan karşılık uygulamasına gitmişti.

Share: