Çip krizi bodur vadede sonlanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş ve Uran ve Uygulayım Bilimi Vekil Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır evcil makine standında açıklamalarda bulundu. Açıklamalar sonrası Nazır Varank gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecinin, “Elektrikli araçlara mevrut ÖTV zammı önemli miydi, yerel araçları bakmak amacıyla miydi?” sorusuna, Icra Vekili Varank şu şekilde karşılık verdi:

“Oradaki hamlenin alelhusus ithal katmerli otomobiller çevrilmiş ayrımsız ayağı vardı. Maalesef çok ölçüsüz otomobilleri henüz akla yatkın fiyatlarla Türkiye’ye getirmeye çalışanlar oldu, ona dönük aynı hamleydi. Tığ tabi kim algı uygulamalarımızı hem ülkenin hesaplı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, hem da sektörlerin önünü anahtar şekilde tasarlıyoruz. Tabi ki KDV olsun, ÖTV olsun ihtiyaçlar hasıl olduğunda. Biliyorsunuz pandemi döneminde KDV’ye çevrilmiş çok çetin indirimler gerçekleştirdik. Bu manada dahi Hazne ve Maliye Bakanlığımızda hangi sektörün önünü açmak istiyor, ne üstelik çok aşkın ithal ve sivri otomobillerin Türkiye’dahi satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi kim bu uygulamalarını revize etmeyle ilişkin çalışmaları var.” 

TOGG, domestik otomobilin dizi film üretimi amacıyla gün verdi

 

Bakanlık harekete geçti: Bayilere ÖTV denetimi!

 

Share: