Çin’de otomobiller böyle satılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda test ettiği elektrikli otobüs TEMSA eliyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne bağış edildi. Elektrikli otobüsün üstünde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yazısı, forsu ve Türk bayrağı düzlük aldı. Otobüs amacıyla Külliye içinde basit ayrımsız şarj istasyonu üstelik kurulacak.
Elektrikli otobüsün yekpare tasarımı, yazılımı, bileşen yerleşimi ve araç dinamiği Temsa’ya ilgili. 63 eğreti kapasiteli 200kilowatsaat batarya ile 230 kilometre menzile sahip otobüs, 6 saatte yükleme edilebiliyor.

YERLİLİK % 98 OLACAK

Bugün bakımından aracın yerlilik oranı yüzde 60 seviyesindeyken, 2020 yılında batarya, motor ve aksların birlikte Türkiye’de üretilmesiyle, yerlilik oranının yüzde 98’e ulaşması planlanıyor.
6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası kapanış törenin ardından Reisicumhur Erdoğan, Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nden Mabeyn Köşkü’ne elektrikli otobüsle gitmişti.

‘ENERJİ KAVGASINI BİTİRSİN’ TEMENNİSİ

Cumhur Reisi Erdoğan, 2017 TÜBA Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Elektrikli çevirgeç projesinin insanlığın sonuç 1-1.5 asrına işaret vuran yer yağı odaklı çatışmaların, acıların dinmesi anlamına geleceğine inanıyorum. Bu gelişmelerin erke kaynaklarına bilgili olma kavgasının bir dakika geçmiş bitmesine dil olmasını dilek ediyorum” demişti.

Share: