Çin’de bu kat Hanta virüsü 1 fert aldı

Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen Toptan Times’ın haberine göre Yunnan’dan Shandong’a otobüsle dönen ayrımsız birey hayatını kaybetti.

Yapılan testler sonucu hayatını kaybeden kişide hanta virus zait imdi.

Gözetim altında alınan otobüsteki gayrı 32 yolcuya da imtihan yapıldı.

Hanta virus, koronavirüsün aksine insandan insana bulaşmıyor.

Çok bodur kısa benzeri kuluçka süresi mevcut hanta virüsün semptomları 1-8 hafta ortada değişiyor.

Yüksek yara, yorgunlukk, kırıcı kas ağrıları, kafa ağrısı, ateş çıban dönmesi, kanı ağrısı, edim ve gaseyan ise hanta virüsün en rahat görülen belirtileri ortada vadi alıyor.

Yapılan araştırmalara göre, bu virüsün bulaşması üzere kişinin bir kemirgenle evet da kemirgen dışkısıyla ilişki etmesi gerekiyor. 

Uzmanlar, mıhlı bireylerin hanta virüse maruz kaldıklarında HPS (hanta virüs pulmoner sendromu) riski altında olduğunun altını çiziyor.

HPS, akciğerlere yerleşen ve insandan insana bulaşmayan bir virüs olsa da kişinin kemirgen dışkısına, idrarına yahut kuluçka süresindeki larvalara bağlanak ettikten sonra gözlerine, burnuna yahut ağzına dokunması yerinde bulaşıyor.

Kanada Umum Sağlığı Merkezi’nin araştırı sonucuna göre, hanta virüs kemirmek evet birlikte tükürük aracılığıyla bile bulaşabiliyor. Sıçan ısırıkları ise hanta virüs amacıyla belirtilen tıpkı başka neden.

Hanta virüsü nedir, belirtileri neler?

Türk Tabipleri Birliği’nin 2009 nisanında virüs ile ait yaptığı brifing şöyle:,

Hantaviruslar, doğada haddinden fazla sayıda tipi mevcut ve bunlardan tıpkı kısmı insanlarda hastalık yapabilen viruslardır. Benzeri Katliam Kongo Kanamalı Ateşi kadar Bunyaviridae ailesinde meydan alan Hantavirus, bu ailenin özge parçalanmamış üyelerinden farklı olarak insana ilişmek amacıyla bir vektöre (sakırga, sivrisinek vb) ihtiyaç duymaz. Bu virusların coğrafik dağılımları abuhava, fauna kadar faktörlerden çok etkilenir ve genellikle az çok kapalı bölgelerde görülürler. Örneğin aynı Hantavirus olan Puumala virusu, İskandinavya, Baltık cumhuriyetleri ve Avrupa’nın ara sıra bölgelerinde görülürken, Mezar Nombre virusu Amerika kıtasında sınırlıdır. Ülkemizde daha ilk görülmezken serencam haftalarda Zonguldak, Bartın bölgesinden bildirilen Hantavirus ise ilk defa Kore’üstelik 1978 yılında izole edilmiştir. Birlik Avrasya’dahi değişik bölgelerde bulunabilen tıpkı virustur.

Hantavirus’un doğadaki kaynağı fare ve aynı aşağılık kemirgenlerdir. Kemirgenler virusu kanlarından temizleseler dahi haftalar, aylar boyu idrar ve salyalarıyla virusu etrafa saçarlar. Bu hayvanların hacet ve salyası (olasılıkla gaitası) ile aut ortama atık virus, gıdalara bulaşarak kavşak marifetiyle yahut çevreden türap halinde havaya saçılıp bu tozların solunum vasıtasıyla vücuda alınmasıyla insana bulaşmaktadır. Henüz nadir tanıdık tıpkı farklı bulaş yolu da enfekte hayvan vasıtasıyla ısırılmadır. Hastalığın insandan insana doğrudan yolla bulaştığı gösterilememiştir. Bu nedenle hastaların karantinaya alınması gibi önlemlere gerek yoktur. Fakat Hantavirus ile enfekte tıpkı hastanın içki, hacet kadar çıkartılarının aracısız mukozalara teması ile hastalık bulaşabilir. Bu nedenle bu hastalara hizmet veren esenlik personelinin standart dehalet önlemelerine uyması önerilmektedir.

Share: