Çılgın dil cari açığa hastalık oluyor

Bakanlığa ilişkin Ankara ve İstanbul bölge müdürlükleri ile devlet müdürlüklerinde yasaya uymaz olarak ecnebi kökenli vesait kiralandığını açıklanan Sayıştay, bunun mutluluk ekonomisini suratsız etkilediğini ve cari açığa hastalık olduğunu vurguladı. Sayıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Veca, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Konya, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Trabzon toprak müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen açar kiralama ihalelerinde evcil yerine ecnebi komütatör alındığını belirledi.

EKONOMİK VE PIMPIRIK OLMALI

Yapı, Kayıt Kanunu’nda meydan almayan makamlar üzere silindir hacmi 1600 cc üstünde yahut domestik mazruf oranı yüzdelik 50 oranının altında küsurat ecnebi asıllı kurgu kiralandığını, bazılarında ise kiralamanın ticari açacak adına yapıldığını ancak ticari çevirici adına ithal binek araçlar alındığını açıkladı. Raporunda “Kayıt Kanunu uyarınca kamuda kullanılacak araçların şiddetli ve gösterişten ırak olması, yurt yollarına akıllıca olması, kazançlı ve çakaralmaz olması gerekir” diyen Sayıştay, şunları belirtti:

“Mevhibe gönül, seçme ne suretle olursa olsun yabancı menşeli binek veya station-wagon cinsi vasıta edinilemez. Sonuç olarak 1600 cc vücut ve/yahut yabancı menşeli araçların kasko değeri erdemli olduğundan kira bedeli da erdemli olmakta; bütçeden elan aşkın amme kaynağı kullanılmasına neden olunmaktadır. Bununla bu arada ecnebi kökenli açacak kullanımının yaygınlaşması, bu araçların elan çok sayıda ithal edilmesine hastalık olduğundan ülkemizin cari açığını ters etkileyecektir. Meğer mevzuatın belirlediği sınırlar çerçevesinde kamuda evcil vesile kullanımı arttığında, bu durumdan uran üretimi, istihdam seviyesi ve ülkemizin milli geliri pozitif etkilenecektir.” (Sözcü)

Share: