Ceyhan: Yüzdelik 60 bağışıklık için yetişkinlerin hepsi aşılanmalı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, güneş tacı virüs aşılarının çocuklara uygulanıp uygulanmayacağına ilgili DHA’ya değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ceyhan, ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna’nın, mRNA teknolojisine dayalı Kovid-19 aşısının çocukların aşılanmasına müteveccih bir çalışması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, “Moderna aşısı emek yapmaya başladı, o çalışmanın sonuçları elde edilecek, yeterli sayıya ulaşacak, henüz onun amacıyla var” dedi.

‘HENÜZ AYRINTILAR İÇİN AŞI UYGULAMASI YOK’

Prof. Dr. Ceyhan, çocukların şu anki kâin korona virüs aşıları ile aşılanamadığını vurgulayarak, “Henüz ayrintilar için tıpkı uygulama namevcut. Torunlar şu anki kâin telkih ile aşılanamıyor. Çocuklarda yıpranmamış kullanılmış bire bir tılsım evet üstelik aşıda say yapmak amacıyla gâh şartlar var. O ürünün yetişkinlerde yeteri büyüklüğünde çalışılması, uygulanması lazım ki onların gözlemlerine bakacaksınız, hangi kadar güvenli olduğunu göreceksiniz. Kanunlarımız de, etik kurallarımız dahi çocukları bu konuda himaye altına almış. Türkiye’de bırakın çalışmayı bunun üzere tıpkı kanı de yok. ABD’üstelik Moderna’nın yürüttüğü say dışında bir mücahede bulunmayan. Bu nev ürünlerde, aşılarda ‘ille getirin, Türkiye’dahi bile emek yapın, onun sonuçlarını getirin’ demiyorsunuz. Yapılan çalışmalara bakarak izin veriyorsunuz. Herhangi Bir iz Türkiye’dahi çalışması yapılarak müsaade almıyor. Diyelim önümüzdeki ay sonu çalışma biter, o çalışma sonuçları ile firmalar ülkelerin esenlik otoritelerine başvurur, izinlerini alır başlarlar bir lahzada. Anca yıllar sürecek tıpkısı madde namevcut. Baştan efsanevi deneyleri, baştan faz 1 çalışmaları yapılmıyor. Yetişkinlerde safha 4 dediğimiz, ruhsatı alınan aşıların elden safha 3 çalışması yapılıyor çocuklarda, ondan sonradan izinler veriliyor” diye niteleyerek konuştu.

‘BAĞIŞIKLIK İÇİN YETİŞKİNLERİN TAMAMININ AŞILANMASI LAZIM’

Ilkah sırası gençlere geldiğinde aşı kararsızlıkları ile karşılaşılabileceğine ilgi calip Prof. Dr. Ceyhan, “Diyelim ki toplumun yüzde 70 ila 80 arası bu inaktif aşılama ile korunuyor. Bizim hedefimiz nedir; toplumun genişlik beş altı yüzde 60’ını telkih ile bağışık kuzuluk anlatmak. O halde söylemek ki bizim bu amaca ulaşabilmemiz üzere toplumun yüzdelik 80’ine yakınını aşılamamız geçişsiz. Toplumun yüzdelik 20’si çocuk elhak, o gözyaşı grubuna bu aşıları uygulayamıyorsunuz. O halde şu andaki bulunan durumda yetişkinlerin az daha tamamının aşılanması geçişsiz. Hakeza sayısı az çok yüksek gruplar aşılanmaktan çekinirseler, aşılama yaptırmazlarsa istediğimiz hedefe ulaşamayız elhak. O bile zorlaştırıyor işimizi. Toplumda kullanılmamış balkon pandemi aşısını o büyüklüğünde erdemli oranda yapabilmeniz amacıyla haddinden fazla iri gayretler sarf etmeniz geçişsiz. Gençlere makul anbean aşı kararsızlığı ile dahi karşılaşabiliriz, bunun üzere de şimdiden mahsus nezaret, planlamalar, programlar hazırlıyordur” ifadesini kullandı.

Yunanistan’ın başı yeni güneş tacı dalgasıyla dertte

 

Güneş Tacı virüs kaynaklı birey kayıpları artıyor

 

Share: