Çevirgeç sahipleri dikkat! MTV’yi unutmayın

Yaklaşık 24 milyon vasıta sahibini yakından ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV), ikinci taksit ödemesi 1 Orak Ayı’bile başladı. Aile ve temmuz girmek amacıyla iki eşit taksit şeklinde ödenebilen MTV’nin, ikinci taksidini bayılmak amacıyla son zaman olan 31 Temmuz hafta sonuna balya geldiği üzere serencam sıra 2 Ağustos 2021 olarak belirlendi. Aracın cinsi, motor üstüvane hacmi, yaşı, 2018’den önce trafiğe çıkışının olup olmadığı ve vergisiz değeri baz alınarak hesaplanan MTV’birlikte bu yılki artış ise yüzde 9.11 olmuştu. Buna bakarak; genişlik düşük MTV 109 lira, sunu faziletli ise 50 bin 107 TL.

ÖNCESİ VE SONRASI

Defa Gazetesi’nin haberine bakarak, yıpranmamış oranlara bakarak 2018’den önce taşıt ve tescil edilen ve 1-3 gözyaşı aralığında olan otomobillerin MTV oranı motosiklet üstüvane hacmi 1300 cc ve süfli olanlar üzere 964 liradan 1.051 liraya çıkmıştı. Ayrımsız yaşta motosiklet üstüvane hacmi 1301-1600 cc ortada olan otomobiller için MTV, 1.678 liradan 1.830 liraya, 1601-1800 cc arasında olanlar içinse 2 bin 964 liradan 3 bin 234 liraya yükselmişti. 1801-2000 cc ortada olanlar üzere dahi 4 bin 670 liradan 5 bin 95 liraya ve 2001-2500 cc arasında olanlar üzere ise 7 bin 3 liradan 7 bin 640 liraya gelmişti.

ÜCRET NEREDEN YATIRILIR?

MTV borcunu ödemenin rappadak aşkın yöntemi var. Miftah sahipleri, İnteraktif Vergi Dairesi’nin genel ağ sitesi ‘ivd.gib.gov.tr’ üzerinden harf girmeden ‘MTV ödeme’ alanına, plak ve TC kimlik numarasını yazarak borçlarını ödeyebilir. Dirimlik İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) işlek uygulaması üzerinden üstelik 02:00-22:00 saatleri ortada güven kartıyla ifa yapılabiliyor. Antrparantez TC etiket numarasıyla e-Mehabet üzerinden ve bilcümle idrak dairelerinden MTV borcunu ödemek olanaklı.

TAHSİLATTA DEĞİŞİKLİK

Sağlık İdaresi Başkanlığı’nca, bankalarla imzalanan vergi tahsilat protokollerinde 1 Familya 2020’den etkin olmak amacıyla ayrımsız değişikliğe gidilmişti. Buna bakarak; rüşvet, harç, ukubet ve gayrı alacakların kazanç daireleri vezneleri haricinde, Ekincilik Bankası, Halk Bankası, Evkaf Bankası, Ekincilik Katılım, Tıkır Katılım, Türkiye Gayrimenkul Katılma Bankası ile PTT tarafından tahsiline devam ediliyor. Ifa üzere bu bankaların dinamik uygulaması, telefon bankacılığı yahut şubeleri kullanılabiliyor.

ÖZELDE KREDİ KARTIYLA

Hususi bankalar tarafından nakit kendisine, hesaptan, çekle, vezneci kartı, havale ve EFT vasıtasıyla tahsilat yapılamıyor. Bu yüzden MTV hususi bankalardan yemeden içmeden itimat kartı kullanılarak ödenebilecek. Gayrı yandan şirketler ise yemeden içmeden kamu bankaları üzerinden nakit ödeme yapabiliyor. EFT yapılsa dahi bu sefer rüşvet ödeme makbuzu gerçekleştirme edilemeyeceği için antrparantez makbuzun vergi dairesinden alınması gerekiyor.

GEÇMİŞ BORCU OLANA YAPILANDIRMA FIRSATI

9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe giren konfigürasyon yasası MTV borcunu üstelik kapsıyor. Geçmiş dönemden borcu olanların 31 Ağustos’a büyüklüğünde referans yapması gerekiyor. Yapılandırmadan faydalananlar rötar ukubet ve faizinden kurtulacak. Enflasyona göre hesaplanacak küçük tıpkı fark anaparaya eklenecek. Az Daha çarkıt borcun anaparası ödenerek namus borcu kapatılabilecek. Akıbet güne kalmadan İnteraktif Alacak Dairesi’nden (ivd.gib.gov.tr) yapılandırmaya başvuru yapılabilir.

İŞTE KOLAYLIK SAĞLAYICI BANKALAR

Halkbank: Parafe ile Halkbank Işlek, Halkbank İnternet Şubesi, Dialog ya birlikte gib.gov.tr’den yapılacak MTV ödemelerine 3 taksit imkanı sunuyor. Kampanya 2 Ağustos’a büyüklüğünde uygulanan.

Tarım Bankası: Kültür Aktif, internet şubesi, ATM ve gib.gov. tr kanalları üzerinden Bankkart ve Bankkart Başak’ın cesaret kartı özelliği ile yapılacak MTV ödemelerinde 100 TL ve üzerindeki işlemlere 3 taksit uyguluyor. Kampanya 2 Ağustos’a kadar uygulanan.

VakıfBank: Worldcard ile 31 Orak Ayı’a kadar takkadak vezneci kanallarından yapılan MTV ödemelerine, iş takkadak faizsiz 2 yahut 3 taksit imkanı veriliyor. gib.gov.tr üzerinden yapılan MTV ödemeleri kampanyaya dahil değil.

2 AĞUSTOS TARİHİNE BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRÜYOR

İş Bankası: İş Bankası Ticari Yüreklilik Deneyli’ıyla Maximum Atak ve Maximum İşyerim uygulamaları üstünden evet birlikte gib.gov.tr üstünden ‘Maximum Mobil ile Öde’ seçeneği ile gerçekleştirilen 300 TL ve beden MTV ödemelerinde 3 taksit, İşCep ve genel ağ şubesinden yapılan 300 TL ve vücut MTV ödemelerinde ise 2 taksit fırsatı sunuyor. Kampanya 2 Ağustos’a büyüklüğünde meri.

Güvence BBVA: Garanti BBVA Aktif, Garanti BBVA İnternet, BonusFlaş, 444 0 333 Güvence BBVA Kamera İletişim Merkezi, Garanti BBVA ATM’leri ve Garantibbva.com.tr’den yapılan eksiksiz MTV ödemelerine ücretsiz 2 taksit, GarantiPay ile yapılan ödemelerde ise ücretsiz 3 taksit fırsatı sunuluyor. Antrparantez gib.gov.tr’den GarantiPay seçilerek yapılan ödemelerde ücretsiz 3 taksit, yüreklilik kartı seçilip kurnaz bilgileri girilerek yapılan ödemelere ücretsiz 2 taksit fırsatı sunuluyor. Kampanya 31 Temmuz’a kadar muteber.

DenizBank: MTV ödemelerini Denizbank bireysel itimat kartları ve Bonus Business yüreklilik kartı ile DenizKartım, DenizBank internet şubesi, hareketli bankacılık, ATM, DenizBank iletişim merkezi ve şubeleri ile gib.gov.tr üzerinden yapanlara ücretsiz faizsiz 3 taksit imkanı veriyor. Kampanya 2 Ağustos’a büyüklüğünde uygulanan.

4 AYDA ÖDEME KOLAYLIĞI

Çatı Güven: MTV ödemesini Yapı Kredi Oynak, genel ağ şubesi, vezneci şubeleri ya bile gib.gov.tr’den Çatı Yüreklilik yüreklilik kartıyla yapanlara 3 taksit imkanı veriyor. Ayrıca gib.gov.tr’den World Behre QR kodla ödeyenlere 4 taksit sunuyor. Kampanya 2 Ağustos’a büyüklüğünde uygulanan.

Kuveyt Türk: Sağlam Kart, Sale Plus, Özel Bankacılık Itimat Kartı, Gezici Bilgili müşterilerinin 50 TL ve üzerindeki MTV ödemelerine 3 taksit imkanı veriliyor. 31 Temmuz’a kadar makbul olan kampanyada genel ağ şubesi, faal bölüm, çağrı merkezi, büro kanalları ile gib.gov.tr kullanılabiliyor.

TEB: 31 Temmuz’a kadar TEB Ticari Itimat Kartları ile TEB Kurumsal İnternet Şubesi veya gib.gov.tr’den yapılan MTV ödemelerine 2 taksit fırsatı sunuyor. Kampanya’dan TEB Bonus Business Platinum Card, TEB Bonus Business Classic Card, TEB Business Card ve TEB Patron Anaç’lar yararlanabiliyor.

SICAKLIKÖLÇER: Bazı bankaların kampanya tarihi 31 Orak Ayı. Ödeme yaparken bu tarihe ilgi etmekte fayda var. 

İkinci umum pazarında “bayram hareketliliği” bekleniyor

 

Share: