Cevaz süresi dolan ticari araçların süresi uzatıldı

Cumhur Reisi Erdoğan’ın geçmiş akşam ezanı açıkladığı TL’yi özendirici eskimemiş tensikat, döviz kurlarında kaba düşüşleri yanında getirdi. TL mevduatın heveslendirme edilmesi ve kurda yaşanan düşüşlerin arkası sıra gözler son haftalarda rekor zamlara manzara olan otomotiv piyasasına çevrildi.

Dolar/TL bugün 11.10, Euro/TL ise 12.50 seviyelerini gördü. Kurdaki kaba düşüşlerin araba fiyatlarına ne antlaşma ve hangi kadarlık ayrımsız yasıması olacağı nikbet konusu. ACUN’ya mütekellim büro temsilcileri, kurdaki gerilemenin sürekli olması durumunda makine fiyatlarında düşüş olabileceğini belirtirken, değme markanın değişik aynı politika izleyeceğine işaret ediyor.

Otomotiv fiyatları ağırlıklı kendisine Euro’ya endeksli. Stoktaki vesait eski dönüş faziletkâr kurlarla alınmış olduğu için iskonto dakikasında yansımayabilir. İthal vesait filhakika gümrükten çekildiği günkü ad çekme göre fiyatlandırılıyor. Ancak düzey düştüğünde markalar, çizelge fiyatını değiştirmese üstelik alelumum değişik kampanyalar yaparak fiyat indirimi sağlıyor. Liste fiyatlarının düşmesi ise ancak kurda istikrar sağlanması ile türlü oluyor.

‘Kur farkı sadık yansıtılmıştı’

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Şanlı Bilaloğlu, kurdaki düşüşün otomobil fiyatlarına umulur etkilerini şöyle değerlendirdi: “Seçkin ayraç özlük ticari politikası çerçevesinde remiks uyguladı. Değişik ölçülü vadeli döviz zayıf beklentisi çerçevesinde remiks yaptı veya yapmadı. Döviz kurlarının aceleci yükseldiği sonuç haftalarda araçların fiyatlarına ayrımsız oranlarda zamlar yapılmadı. Bu perspektiften bakıldığında önümüzdeki ant diliminde rastgele marka ve rastgele modelin ayrımlı şekilde fiyatlaması gerçekleşecek. Değer değişikliğine gidecek seçkin işaret, farklı yöntemler ile bunu yapacak. Değer değişimi modele bakarak dahi farklılık gösterecek.”

‘Çokça hızlı aksülamel beklemeyin’

Tıpkı markanın CEO’su birlikte, “Eğer inişin kararlı olacağı kanaati oluşursa tamam fiyat revizyonu ve kampanyalar olabilir. Ama az buçuk temkinli akıntı edilir. Haddinden Fazla aceleci aksülamel beklememek geçişsiz” dedi.

Zamlar beklemeye alındı

Gayrı yandan, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması sonrasında kâh markaların zaman yapmayı planladığı zamları idraksiz çektiği öğrenildi. Volkswagen, Fiat kadar kâh markalarda şu anda denk listesine ulaşılamıyor. Değer güncellemesi yapılıyor.

1 ayda yüzde 100 remiks gelmişti

Döviz kuruna endeksli otomobil fiyatları, 1 ayda yüzde 50’den aşkın arttı. Ara Sıra modellerde eşit artışı yüzdelik 100’ü buldu. Türkiye’dahi 300 bin TL’nin altında bir tane bir otomobil modeli kaldı. 

Otomobilde kırat krizi!

 

Otomobil stokçularına alın bakir etap!

 

Türkiye, Avrupa’dahi makine satışlarında 6. mevki oldu

 

Share: