Çay ve kıraathane tüketimi felç ve demans riskini azaltıyor

Çinli bilgelik insanları eliyle yapılan bir araştırmada, öz ve kahve tüketiminin katre ve demansa olan etkisi incelendi.

Türünün arz büyüğü olan araştırmada, 50 ila 74 gözyaşı arasındaki 365 bin can 10 yıldan ince tıpkısı müddet takip edildi.

The Guardian’üstelik yer kayran habere bakarak, Çin’deki Tianjin Tıp Üniversitesi’nden Yuan Zhang ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılar, UK Biobank’a hangi büyüklüğünde kahvehane ve öz tükettiklerini bildirdi.

Araştırı boyunca katılımcıların 5 bin 79’unda demans gelişti ve 10 bin 53’ü da yer bir iki tıpkı nöbet katre geçirdi.

Araştırmacılar, günde 2 ila 3 fincan kahve, 3 ila 5 fincan çay evet bile 4 ila 6 fincan kahvehane ve çayı bire bir arada içen kişilerin felç geçirme evet de demans olma riskinin oldukça bağan olduğunu belirleme etti.
Günde 2 ila 3 fincan kahvehane ve 2 ila 3 fincan öz içenlerin damla nakil riskinin yüzde 32 ve demans kişi riskinin yüzde 28 henüz düşük olduğu belirlendi.

Sonuçları ‘Plos Medicine’ dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarları, “Bulgularımız, kıraathane ve çayın değişik veya birlikte orta düzeyde tüketilmesinin henüz düşük felç ve demans riski ile ilişkili olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Kahve fiyatları 10 yılın zirvesinde!

 

Bilgi insanları açıkladı: Kıraathane içen insanlar günde bedava bin adım atıyor

 

Kıraathane çekirdeklerini güneşle kavurmayı başardılar

 

Share: