Can Kuşu anlamsız Kovid aşısını etkiler mi?

Araştırmalar ruhsal gerilim, vahşet, talihsizlik, uykusuzluk gibi psikolojik yüklerimizin aşılara karşı bağışıklığı etkilediğini gösteriyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil, etraflı süren gerginliğin, ser edemediğimiz stresin, telkih-deva ve başka medikal tedavilere düşünülen yanıtın ehliyetli olmamasına el açtığını söylüyor. Bu birlikte stresin bağışıklık sistemine olan negatif etkisinden kaynaklanıyor.

PSİKOLOJİK DURUMUMUZ ANTİKOR GELİŞTİRMEDE BİLE ETKİLİ

Stresli zamanlarda arınmak ve can kuşu sağlığınızı müzaheret etmek amacıyla “kendinize ahit ayırın, arkadaşlarınızla ya birlikte ailenizle iletişimde olun” kabilinden tavsiyeleri bilcümle duyuyoruz amma pandemiden ufuk bu tavsiyeler her zamankinden henüz de balaban arkaç geldi. Zira ruh bilimsel durumumuz muafiyet sistemimizin yıpranmamış bire bir aşıya alın verdiği tepkiyi şekillendirebilir ayrıca enfeksiyonla mücadele etmemize koruyucu olacak yardımcı antikorların geliştirilmesine de apotr kabil.

Gövde kitle indeksi kadar fiziki faktörlerin aşının etkinliğinde yüce olduğunu doğrusu biliyoruz. Örneğin, şubat ayı sonlarında İtalyan keyif çalışanlarının yaptığı araştırma obezitenin Pfizer/BioNTech aşısına alın antikor yanıtını azalttığını doğruladı. Ancak araştırmalar diğer emraz amacıyla yapılan aşıların etkinliği için birlikte düşünce sağlığımızın ve umumi ruhsal gerilim seviyelerimizin büyük ayrımsız şan oynadığını münhal gösteriyor.

Manchester Üniversitesi’nde vazifeli İmmünolog Prof Daniel Davis, “Muafiyet sistemine neyin apotr olabileceği yahut zarar verebileceği üzerine pek çok şeyin etken olduğunu fakat çoğu fen insanın stresin etkileri üstüne hemfikir olduğunu söylüyor.

BAĞAN KAYGI SEVİYESİ AŞIYA KARŞI TEPKİYİ HIZLANDIRIYOR

Ohio Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof Janice Kiecolt-Glaser, bu konuda yapılan bir nice araştırmaya önderlik etti. 1990’larda, hele metin benzeri dizi film imtihan sırasında hepatit B aşısı alan bir ekip tababet öğrencisini inceledi. Aşı normalde 7 maaş benzeri süre ortamında 3 doz halinde uygulanıyordu. Fakat bu öğrencilerin % 25’i, henüz ilk dozda saptanabilir antikor seviyeleri geliştirmeye başladı ve farklı öğrencilere göre açıkça şekilde daha düşük hastalık seviyelerine sahipti. Yani bu öğrencilerin abat tavırları, aşıya karşı daha aceleci tepkiye hastalık olmuştu.

STRES YAŞLILARIN BAĞIŞIKLIĞINI BELİRGİN BİR ŞEKİLDE ZAYIFLATIYOR

Yaşlı nüfusta stresin sonuçlarını görmek üzere demanslı eşlerine bakan bire bir grup katılımcıyla çalışan Kiecolt-Glaser’ın ekibi, günün herhangi bir saati hizmet vermenin ruhsal gerilim seviyesini arttırdığını ve bu kişilerde vücudun enflüanza aşısına tepkisini daha zayıflattığı sonucuna vardı. Aşılama olduktan dört hafta sonra, bakımı fail stresli kişilerin hoppadak % 38’inin klinik namına düşündürücü bire bir antikor artışı gösterdiği ortaya koyuldu.

Araştırma kilitsiz küreksiz gösteriyor ki stresin sonuçları umumi yerine elan buğulu katılımcılarda yalınlık benzeri şekilde bağışıklığı zayıflatıyor. Henüz dahi önemlisi, zihinsel gerginlik aşıların mihman koruması üzerinde detaylı vadeli canlı cins.

KRONİK RUHSAL GERILIM BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR

Kiecolt-Glaser’in laboratuvarında klinik ruhiyatçı namına fariza işleyen, aynı zamanda Kovid-19 salgını ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarını özetleyen tıpkısı makalenin eş yazarı olan Annelise Madison, bakım veren sayrı yakınının süreğen stresinin, vücudun verdiği antikor yanıtını azalttığını söylüyor. Yani aşılama ile elde edilmek maksut bağışıklık çok detaylı sürmeyebiliyor. Dolayısı ile bağışıklığın devamı üzere henüz kesif aşılama yapılması gerekebilir. Daha da kötüsü, stres hastalıklara karşı ayrıksı bire bir yüce savunma mekanizması oluşturan T hücrelerinin hareketini de bozuyor kadar görünüyor.

TEMAS BİR SAATLİK İLAVE UYKU ANTİKOR SEVİYELERİNDE % 56’LIK ARTIŞ SAĞLIYOR

Aşıya vücudumuzun verdiğimiz reaksiyon, ruhsal gerilim dolayısıyla bozulan uykumuza de mecbur tür. 2003 yılında yapılan tıpkı deneyde, ayrımsız takım zihayat yetişkinden hepatit A aşısı olduktan sonra 36 saat bitirmiş kalmaları istendi. Aynı kamer bilahare telkih oldukları şeb alışılagelen kendisine uyumasına cevaz verilen grupla, bidar ekip kıyaslandığında, uyumayan grubun antikor seviyesi farklı grubun yaklaşık yarısı kadardı. Bu belirgi daha sonraları birlikte birçok gözyaşı grubunda tekrarlandı. Pittsburgh Üniversitesi’ndeki bire bir araştırı ekibi, Sarılık B aşısı düz mutedil buğulu yetişkinler ile yaptığı araştırı sonucunda her bir saatlik arttırma uykunun, antikor seviyelerinde% 56’lık tıpkısı artışa fiyat geldiği tayin edildi. Son namına kronik ruhsal gerilim kabil, mikro gaflet uykusu de bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve mufassal vadede korumanın azalmasına hastalık oluyor. Ayrıca vakayiname stresten kaynaklanan dar gaflet ve depresyon, vücutta bağan kademeli iltihaplanmaya posta açabilir ve bu üstelik antikor üretimini engelliyor üzere görünüyor.

IÇTIMAI ÇEVREMİZ FERT YÜKLERİMİZİ HAFİFLETİYOR

Çevremizden aldığımız içtimai destek seviyemiz da stresimizi etkiliyor. Birey yüklerimizi hafifletmeye yardımcı olacak ayrımsız insan ağımız yoksa, yevmiye hayatımızda yaşadığımız gösterişsiz güçlük bile bizi haddinden fazla bunaltabilir. Elan adi sosyal çevreye erbap insanlar tıpkı aşının peşi sıra henüz vurgun koruma gösteriyor kabilinden görünüyor.

EVLİLİĞİMİZ BİLE AŞININ ETKİNLİĞİNDE FIYAKA OYNUYOR

Analog nedenlerden ortalık, aşılama etkinliği düet ilişkilerimizin ve evliliğimizin kalitesine dahi sınırlanmış tür. Eşleriyle duygusal bağının sağlam olmadığını düşünen bire bir kadro ile henüz mutlu olan çiftler ortada yapılan aynı çalışmada, bahtiyar olan çiftlerin grip aşısına karşı daha aktif muafiyet tepkileri tayin eğiliminde olduğu anlaşılmıştır.

Kovid 19 özelinde hala işlenmiş hususi çalışmalar olmasa dahi birçok farklı aşılama türü konusunda yapılan tetkikat göz önüne alındığında, yukarıda saydığımız tam faktörlerin bulunan aşılama programıyla ilişkin olacağını kabul etmek yanlış olanaksız. Stirling Üniversitesi’nde Davranışsal Tababet konusunda çalışan Prof Anna Whittaker, Kovid enjeksiyonları üzere averaj etkililiğin genellikle çok faziletli olduğunu, fakat stresin gine dahi belli başlı kişilerde uygun değer koruma seviyesini düşürebileceğini vurguluyor. Alelhusus güçsüzlük veya obezite kabil diğer risk faktörleri varsa, bu faktörler birlikte aşının etkinliğini azaltabilir. Imperial College London’da tıpkısı immünolog olan Prof Danny Altmann benzer mekanizmaların tafsilatlı Kovid semptomlarında bile tekellüf oynayabileceğini söylüyor.

Tamam, vücudumuzun aşılara verdiği tepkiyi optimize buyurmak üzere bu tetkikat ışığında nelere ilgi etmeliyiz? Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil ve Ruh Bilimci Ilgım Duygun stresin muafiyet sistemimize etkilerini anlatıyor ve aşı olacaklara tavsiyelerde bulunuyorlar.

AŞIYA KARŞI GELİŞTİRİLEN PSİKOLOJİK TEPKİ FİZYOLOJİK SAĞLIĞI ETKİLİYOR

Psikolog Ilgım Duyarlı, stresin bizleri dirim bilimsel ve ruh bilimsel anlamda iki cepheli etkileyen bire bir his boyut olduğunu, olumsuz ruh bilimsel durumun fiziksel sağlığımızı bile olumsuz etkilediğini söylüyor. “Sonuç tıpkısı sene boyunca hayatımızı etkileyen ve umum dünyada salgına dönüşen Kovid 19 virüsü zımnında fertler oldukça bozuk para ve kaygılılar. Geleceğe çevrilmiş belirsizlik nedeniyle birlikte yara daim bire bir arkaç mevrut durumda. Hepimizi umutlandıran evolüsyon ise değişik ülkelerde üretimine başlanan aşı uygulamaları oldu. Tıpkısı taraftan aşılama ile normal can döneceğimize müteveccih müspet beklentiler artarken ayrımsız taraftan da aşılama ile ilişik kaygılar üstelik oluştu” diyor ve bireylerin salgına ve aşıya çevrik geliştirdikleri ruh bilimsel tepkinin fizyolojik sağlıkları üzerinde dahi etkiler oluşturabildiğinin altını çiziyor.

İNANÇ, YIĞITLIK VE POZİTİF BEYIN AŞIDAN ALINACAK YARARI ARTIRACAK

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil ise vücudumuzda salgılanan ondan aşkın stres hormonunun kontrolsüz salınımını bağışıklık sistemini işlevsizleştirebileceğine ilgi çekiyor. “Emraz insanın bio-psiko-toplumsal dengesinin bozulmasından kaynaklanır. Ince süren gerilim, saksı edemediğimiz ruhsal gerilim, aşılama-umar ve sair iyileştiren tedavilere düşünülen yanıtın ehliyetli olmamasına yol açabilir. Bu dahi stresin muafiyet sistemine olan negatif etkisinden kaynaklanmaktadır.” diyor. İnanç, cüret ve fazlalık karin ile bu telkih uygulamasına katılmanın aşıdan alınacak yararı arttırabileceğini düşündüğünü ekliyor.

OLUMLU DÜŞÜNÜN, ZIRA DÜŞÜNDÜKLERİNİZ YAŞAYACAKLARINIZI BELİRLİYOR

Ilgım Duyar, serencam yıllarda yapılan bazen araştırmaların sonuçlarını bizimle paylaşarak müspet düşünmenin önemine özen çekiyor.

Haber adamları beynimizin tığ bire bir öz düşündüğümüzde o konuyla ilişik pencereler açtığını ve us sona erdiğinde pencerenin kapandığını ayırt ediyorlar. İşte bu fikriyat sırasında hissettiklerimiz aracılığıyla beynimiz farklı kimyasallar üretiyor. Bu kimyasallar nöropeptit adıyla biliniyor ve tamlık vücudumuzu etkiliyor. Aşıramento olduğumuzda içimizde pır pır fail madde birlikte sinirlendiğimizde midemizdeki ağrı üstelik bu kimyasallar yoluyla oluşturuluyor. Marifet adamları muafiyet hücrelerimizin üzerinde nöropeptitler yani beynimizin düşüncelerimize bakarak ürettiği kimyasallar için alıcılar bulunduğunu keşfediyorlar. Bu keşifle beraber galiba ayrıksı bir özdek daha var: Bağışıklık sistemimiz fert diyaloglarımızı ve içsel konuşmalarımızı dinliyor ve bu konuşmalara ve düşündüklerimize göre muafiyet sistemi hastalıklara ve mikroplara karşılık veriyor. Hastalıkları artırabiliyor, azaltabiliyor ya birlikte durduruyor. Cümle bunlarsa hoppadak bizim beynimizin ortamında olanlarla yani düşüncelerimiz tarafından belirleniyor.

Yaptığımız gelişigüzel şeyin fiziki aynı sonucu olduğunu biliyoruz, çıktı anlaşılıyor kim düşündüğümüz gelişigüzel şeyin da gözle görülen elle tutulan sonuçları var. Malumat adamları kesme olarak ortaya koydukları sonucu şöyle açıklıyorlar: Müspet düşünün. Zira düşündükleriniz yaşayacaklarınızı belirliyor.

KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELİR

Salgınla ilişkin yaşadığımız yoğun kaygıyla bağlantılı yerine sonsuz ters erişmek ve ters beklentilere başlamak psikolojik savunma sistemimizin zayıflamasına zımnında biyolojik sistemimizin üstelik savunmasız arkaç gelmesine misil açacak ve sonuçta korktuğumuz başımıza gelecektir. Ayrımsız şekilde son aylarda hepimiz için aynı imge olan aşıya karşı bizi koruyacağına inanarak tıpkısı beklenti geliştirdiğimizde aşının koruyuculuğuna ilişik olarak ruh bilimsel olarak de korunduğumuza inancımız artacaktır. Günümüzde kül hekimlerin üzerinde birleştiği bir düşün var kim o bile stres altında bağışıklık sisteminin baskılandığıdır.

Dr. Kemalettin Vazıh: 65 gözyaşı üzerinde aşıya direnenler var

 

Share: