Cam filmine ilgili gözde izah

Türk otomotiv sanayisinin mecmu üretimi, bu yılın ev-teşrinievvel döneminde geçen yılın ayrımsız dönemine bakarak yüzdelik 17, makine üretimi ise yüzde 27 oranında arttı. Bu dönemde mecmu üretim 1 milyon 380 bin, otomobil üretimi ise 941 bin düzeyinde gerçekleşti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) raporuna bakarak, 2017 yılı Ev-Teşrinievvel döneminde, önceki yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzde 17 artma ile hep 1 milyon 380 bin 175 adet vasıta aracı üretildi. Hep üretim, Sülale-Teşrinievvel dönemi üretimleri tarihsel gelişimi içinde Türk otomotiv sanayisinin en faziletli seviyesine nail oldu.

2017 yılı Karı-Ilk Teşrin döneminde toplanmış münasebet tıpkısı seviyesini koruyarak 736 bin düzeyinde kaldı. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzdelik 1 oranında daralarak 547 bine geriledi.

Ticari komütatör grubunda, 2017 yılı Aile-Teşrinievvel döneminde istihsal bir seviyesini korurken, belli belirsiz ticari vasıta grubunda yüzde 1 oranında azaldı. Sakil ticari açacak grubunda ise yüzdelik 13 arttı. Yoğun ticarideki bu değişim baz etkisi kaynaklı olup 2015 yılı Familya-Ilk Teşrin dönemine bakarak üretimde yüzde 34 azaldı. Bire Bir dönemde ticari şalter pazarı yüzde 2 ve belli belirsiz ticari komütatör pazarı yüzdelik 3 oranlarında artarken, ağır sıklet ticari açkı grubunda ise alım satım yüzdelik 6 geriledi. Yavaş ticari çevirgeç grubunda aksata daralması akıbet 2 yılda yüzdelik 46 seviyesine ulaştı.

Bu yılın 10 ayında sabık yılın bir dönemine göre, hep otomotiv ihracatı skor bazında yüzde 22 oranında artarken, araba ihracatı ise yüzdelik 34 oranında artım gösterdi. Bu dönemde, mecmu dış satım 1 milyon 103 bin sayı, otomobil ihracatı ise 769 bin skor düzeyinde gerçekleşti.

2017 yılı Familya-Teşrinievvel döneminde bir eski yılın ayrımsız dönemine göre, mecmu otomotiv ihracatı dolar ve euro bazında yüzde 21 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 23,8 milyar dolar kendisine gerçekleşirken, araba ihracatı yüzde 54 artarak 9,7 bilyon dolar seviyesinde oldu. euro bazında otomobil ihracatı ise yüzdelik 54 artarak 8,7 bilyon euroya yükseldi.

Share: