Çağa gibi uykunun 10 yolu

Gaflet hastalıkları, öldürücü ve moral bozucu olmasının beraberinde kalp krizi ve katre kabil bir nice keyif problemlerine birlikte kat açıyor. European Heart Journal dergisinin yaptığı araştırmadan sâdır bu azrail akıbet, meselenin yeteri kadar ciddiye alınmadığını bile sorgulattı. Evet parçalanmamış o kâbusların, diş gıcırdatma, ağız tatsızlığı ve er uyanmaların mahiyet sebebi ne? İngiliz araştırmacılar birbirinden değişik yekpare 89 gaflet hastalığı olduğunu söylüyor. İşte bu hastalıkların genişlik çok görülen 10 tanesi ve bunların üstesinden yetişme yöntemleri…

SAVRULMA VE DOLAŞIM
Muhtemel etmen: Beden sıcaklığınız çok faziletli.
Sebep oluyor?: Gaflet uzmanı Dr. Neil Stanley, “Vücudumuz cıvıl cıvıl katıksız tıpkı ritme cemaat, sıcaklığı devir ortamında veya uyku sırasında yükseliyor. Sabaha cebin 03.00 sıraları, uykuya genişlik koyu daldığımız saatler ve bu saatlerdeki beden ısısı kaybı, rahatsız aynı uykuya sebep oluyor” diyor. Bunun bir sebebi merkezi ısıtma sistemi. Merkezi teshin, genelde mefkûre alaz olan 21 dereceye bakarak ayarlansa dahi yatakta bu yalaz aşkın geliyor ve açılmak üzere akıntı edilmeye başlanıyor. Hele kadınlar menopoz ve regl dönemlerinde, cisim ısıları yükseldiği için daha aşkın maraza yaşıyorlar.
Ne yapmalı?: Uzmanlara göre antika altındaki ısı 29 aşama civarında olmalı. Uyku sırasında vücudumuzdaki kalorileri yakarak, ahit süresince yatağı akla yatkın sıcaklığa getiriyoruz. Akak odasının sıcaklığı kestirmece 16 adım olduğundan güvenmek mebzul tıpkı hal. Bunun amacıyla akşamdan sıcaklığı tenkis etmek ya de camı açarak odayı serin tutmaya dikkat gitmek gerekiyor.

GAFLET UYKUSU SERSEMLİĞİ
Muhtemel etmen: Gaflet düzeninde değişiklik evet birlikte katmerli uyuma.
Neden oluyor?: Vücudun düzene ihtiyacı var, bu dalgı üzere bile makbul. Normalde eş vücudu tıpkısı saat önceden uyanma hazırlıklarına başlıyor amma bunun yapıla bilmesi amacıyla ne saatte kalkılacağının bilinmesi gerekiyor! Uzmanlar “Eğer seçkin sabahleyin saat 7’üstelik kalkarsanız, vücudunuz saat 6’dan itibaren hazırlıklara başlar, böylece huzurlu yatağınızdan ayrılabilirsiniz” diyor. Dirim Bilimsel saat, intibah zamanı amacıyla lazım hormon düzenlemelerini yapıyor. Örneğin uykuda tuvalet ihtiyacı hissedilmemesi amacıyla antidiüretik hormonunun üretimini yavaşlatıyor, bu sayede dalgı tuvalet aralarıyla bölünmüyor. İngiltere, Loughborough Üniversitesi Gaflet Uykusu Araştırmaları Merkezi üyesi Prof. Kevin Morgan, iştahımızı artıran işkembe suyunun sabahleyin salgılandığını, hafta sonu uyanış saatimiz değişirse bunun maslahat yaratacağını belirtiyor. Tıpkı kapsam geç kalkılan hafta sonlarından sonraları, pazartesi günleri bile yaşanıyor.
Ne yapmalı?: Hal, uykuyu düzene koyup hafta sonları geç saatlere büyüklüğünde uyumamak. Bu, vücudun senkronize çalışmasına ve gaflet sersemliğinden kurtulmaya havari olacaktır.

KONUŞMAK YA ÜSTELIK ÜŞÜŞMEK
Muhtemel amil: Ispirto, tıbbi tedavi, kalıtım bilimi nedenler evet da aklımıza takılan rastgele mesele somnambulizm sorununu tetikleyebilir.
Neden oluyor?: Gaflet uzmanlarına bakarak dizge uyurgezerliğin evet üstelik uykuda konuşmanın üstesinden gelebilir. Beynin hareketi ve yönleme sistemini taharri eden kısımları uyanıkken, bilinçli hane ağız ağıza uykuya dalmış cins. Tıpkı özge tetikleyici birlikte etanol. Sinir sistemi gelişmekte olan çocuklarda bile görülen iş, antidepresan gibi bazı ilaçlardan üstelik kaynaklanabiliyor.
Ne yapmalı?: Ailede hakeza tıpkı çor olup olmadığını araştırın, fazla alkol almaktan kaçının.

DEVIR YORGUNLUĞU
Beklenen faktör: Eğer yeterince uyuyorsanız, yorgunluğunuzun sebebi kilo artışı evet de anksiyete mümkün.
Illet oluyor?: Bu maraza öncelikle aşkın yavaş erkeklerde görülüyor. Hastalar uykuya daldığında koku almakta zorlanıyor, müvellidülhumuza seviyeleri düşüyor ve horlamaya başlıyorlar. Uzmanlara bakarak hastalar alelumum problemin farkında olmadıklarından önlemek üzere gerekli uykuyu de almıyorlar. Benzeri ayrıksı faktör dahi anksiyete. Anksiyete uykuyu hafifletiyor ve arz dinlendirici hizip olan ağır uyku süresini azaltıyor. Araştırmacılar “Gâh insanlar gün zarfında uyuklamayı saf buluyor ama bu banko normal bire bir boyut değil” diyor.
Hangi yapmalı?: Uykunuzu düzene sokmaya çalışın, buna karşın sevgili devam ediyorsa doktorunuza danışın.

AKŞAM YARISI UYANIŞ
Muhtemel etmen: Hoşnutluk, çevreye sadık evet de ruhsal gerilim kaynaklı değişiklikler.
Sebep oluyor?: Uyku birbirini izlem eden evrelerden oluşuyor ve rastgele evrenin böylece uyanıyoruz. Fakat bu uyanmaları hafif ayırt ediyoruz. Eğer aklını kurcalayan aynı güçlük varsa hayat o anda yine uykuya dalmakta zorlanıyor. Yaş ilerledikçe gaflet uykusu henüz mahdut bölünüyor. Bu birlikte asap sistemi ve hormonlarda meydana mevrut değişimlerden kaynaklanıyor.
Ne yapmalı?: Aşkın içecek tüketmekten ve yatmadan önceki aşındırmak yemekten kaçının.

ÇOK ERKEN INTIBAH
Muhtemel faktör: Ruhsal Çöküntü kaynaklı uykusuzluk ve çevresel etkenler.
Bozukluk oluyor?: Sanıldığının bilakis insomnia (uykusuzluk hastalığı) yalnız uykuya dalamama sorununu kapsamıyor; bunun yanı sıra uyanamama, evet de er uyanma birlikte insomnia başlığı altında ele alınıyor. Sorunun sebebi tamam bilinmese da buhran kaynaklı olduğu durum ediliyor.
Hangi yapmalı?: Eğer periyot içinde kendinizi bereketli hissediyorsanız maslahat bulunmayan demektir. Ancak bunun buhran kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

DİŞ GICIRDATMA
Muhtemel faktör: Kalıtım Bilimi nedenler evet da stres.
Sebep oluyor?: Uzmanlar diş gıcırdatmayı çokça kebir aynı sav namına görmüyor. Asıl önemli olan arkasında stresin yatıp yatmadığı.
Ne yapmalı?: Şayet dişlerle ait probleme evet da kelle ağrılarına etken oluyorsa otama muktezi. Seçme ant engelleyemese bile dişlik kazıklamak tıpkısı çözüm tür. Stresten kaynaklanıyorsa temel bunun nedeni araştırılmalı.

KABUSLAR
Muhtemel sebep: Ruhsal Gerilim kaynaklı evet üstelik rastlantısal kabil.
Bozukluk oluyor?: Kabus görüyor kalkmak ayrımsız sav dokuma etmiyor. İnsanlar sayı farkı bir aymazlık sırasında beş ya da şeş rüya görüyor. Ama bunları yalnız o anda uyanırsa hatırlıyor. Yani tasalı edici kabuslar sürekli görülüyor cins ancak hatırlanmıyor.
Ne yapmalı?: İnsanlar kabusların ruhsal gerilim kaynaklı olduğuna inanıp endişelenir. Amma her antlaşma dokunaklı rüyalar gördüğümüzü unutmamalı. Uykunuzu artırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

AŞKIN DALMAK
Beklenen etmen: Hipersomnia adı verilen bu dert, tıpkı garip hastalıktır.
Bozukluk oluyor?: Hipersomnia genellikle sair psikiyatrik hastalıklara haremlik ediyor. Seyrek tek başına bulunuyor, bu durumda de uyaran ilaçlar kullanılıyor. Ancak temas zaman münfesih olmayabiliyor. Şahsiyet özelliklerinin yahut ailesel yatkınlığın üstelik bu rahatsızlığa defa açtığı akseptans ediliyor.
Hangi yapmalı?: Ince dönemli hastalıklarda rastlanılan bu nitelik, bunalım rahatsızlıklarının süreğen süreçlerinde dahi görülebiliyor. Şayet ağır sıklet tıpkı süreyse doktorunuza danışmalısınız.

HADDINDEN FAZLA GEÇ DALMAK
Muhtemel faktör: Natürel gövde saatinin çözülüm olması.
Illet oluyor?: Herkesin ayrımsız dirim bilimsel saati vardır. Fakat bu süre tümce amacıyla 24 saatten oluşmaz, arada bir 23 üstelik olabiliyor. Bu dahi o kişiyi ‘gece kuşu’ yapıyor. Güç çerağ kabil bazen aut faktörlerden da etkilenebiliyor. Gece yanan bembeyaz ışık kişiye devir içindeymiş hissi verebiliyor, bu da uyumayı zorlaştırıyor. Melatonin hormonu, fazla çırağ karşısında salgılanmıyor ve bunun sonucunda birey uykuya dalmakta zorlanıyor. Buna bedel, geç bulunmak öğrenilmiş ayrımsız çizgi ve bulunmayan edilebiliyor.
Hangi yapmalı?: Yatmadan önce lambayı kapatın, hafif ışıklar kullanmaya dikkat edin, sizi gün ışığının uyandırmasına cevaz verin.
Derleyen: Raye Askın

KALİTELİ UYKUNUN PÜF NOKTALARI
Doç. Dr. Bülent Maraba (Dalgı Hastalıkları Teşhis ve Otama Merkezi)
Nitelikli ve bol bir uykuyu yakalamanın gâh püf noktaları var:
* Herhangi Bir dönme benzeri saatte uyanın.
*Sira vakti oldukça ışıklı ortamlarda bulunun.
*Sabah çalışmaya başlamadan geçmiş biraz üslup yapın. Günce üslup süresi sayı farkı 45 dakikadan kısa olmasın.
*Aldığınız kafeini (Kıraathane, öz, çikolata) kısıtlayın. Günde iki fincandan çok kıraathane içmeyin.
*Sigarayı azaltın, uykuyla ilgilendiren sorununuz varsa ağız ağıza bırakmaya çalışın.
*Etil Alkol alımını kısıtlayın.
*Uykunuz gelirse çağ vakti bodur mütemadi uyuyabilirsiniz ama tün uykusuzluk çekiyorsanız çağ uyumamalısınız.
*Yatak odanızı gaflet ve cinsellik dışında kullanmayın.
*Yatak odanızın ısı, çerağ ve gürültü açısından sizi abat ettirecek şartlarda olmasına ilgi edin.
*Uykuya, uyanmayı arzu ettiğiniz zamandan dokuz saat önce başlayın.
*Uyumadan bire bir saat geçmiş günlük aktiviteyi bitirin.
*Eğer yaklaşık 15 an süreyle uykuya dalamadıysanız kalkın ve ayrıksı aynı odaya gidin. Uykunuz gelinceye kadar gevşemeye çalışın, sonraları gene yatağa gidin.

Share: