Buzullardaki buz oranı anlayış edilenden elan birkaç

“Nature Geoscience” dergisinde yayımlanan araştırmada, peyk teknolojisindeki gelişmelerle birlikte dünyadaki cümudiye alanlarının düşünülenden haddinden fazla elan bir iki buz içerdiği ortaya daha çok. 2017 ile 2018 beyninde çekilen 800 binden aşkın cümudiye görüntüsünün analiz edildiği araştırmada, dayanıklı çok buzulun henüz önce değerlendirildiğinden elan sığ olduğu dikkat çekti.

Şike Jazeera’deki habere göre bilgi insanları, okyanuslarda erime ve deniz seviyelerini terfi potansiyeli olan yüzde 20 henüz beş altı buzul buzunun bulunduğunu tahmin ediyor.

Peru’nun buzulları yüz ölçümlerinin yüzde 40’ını kaybetti

Araştırı, Asya’daki Himalayalar’ın ilkin anlayış edilenden yüzde 37 elan fazla buz içerdiğine işaret ederken, Güney Amerika’daki And buzullarının ise büyükçe yüzde 27 henüz birkaç buz içerdiğini sav ediyor. Peru’nun buzulları, 1970’lerden bu yana beniz ölçümlerinin yüzdelik 40’ını şimdiden kaybetti.

Yeryüzü çok etkilenecek nahiye “And Dağları”

Araştırmanın başlangıç yazarı ve Grenoble Alpes Üniversitesinden Romain Millan, sonuç yıllarda konuşlandırılan yüksek çözünürlüklü uyduların, And Dağları’ndaki sıradan buzullardan Svalbard ve Patagonya’daki nazik buzullara kadar dünyadaki buzulların yüzde 98’inin pekâlâ akım ettiğinin ilk analizine imkan verdiğini belirtti.

Millan, dünyanın yer haddinden fazla etkilenecek bölgelerinin And Dağları olduğunu söyledi. Araştırmanın Grönland ve Antarktika’yı kapsamadığını rapor eden Milan, Antarktika’nın tamamının erimesi halinde deniz seviyesinin 50 metreden çok artma potansiyeli olduğunun altını çizdi.

Afet buzulu: Uzmanlar hırs üzere tarih verdi!

80 Bitirme hızlı eriyor! Everest Dağı’nda serencam 25 yılda 2 bin yıllık buz kaybedildi

“Afet Buzulu Thwaties” acilen eriyor

 

Share: