Bu yüzyılın böylelikle nufüs azalırsa neler değişir?

Washington Üniversitesi’nin esenlik istatistikleri bölümünden uzmanlar (Institute for Health Metrics and Evaluation) bugün dünya çapında averaj 2,4 civarında olan veladet oranının, 2100 yılına gelindiğinde 1,7’ye büyüklüğünde düşeceğini, dünya nüfusunun üstelik 2064’ten itibaren düşüşe geçeceğini öngörüyor.

Hamhalat ülkeler açısından olumlu olanaklı

Gezegenin farklı bölgelerinde farklı kesimler değişimden ayrımlı etkilenecek.

Tevellüt oranlarının düşmesi aslında iktisadi gelişmişlikle yakından ait.

Bakımsız ülkelerde kadınların terbiye ve hisse senedi hayatına imdi katılımı, henüz mebzul hareket imkanları bulmaları ve tevellüt kontrolüne erişimin artması, henüz az tevellüt, henüz birkaç çocuk ölümü buyurmak.

Dolayısıyla düşük gelirli ülkeler için veladet oranları dirim standartlarının yükselmesi anlamına gelebilir.

her bir çocuğa gelirden sakıt payın artması ile afiyet ve yetişek imkanlarının dahi gelişeceği söylenebilir.

Amma tevellüt oranları zaten yıllardır düşmekte olan ülkeler açısından bu düşüşün devamı kullanılmamış mesail yaratacaktır.

Bu ülkelerin gözyaşı ortalaması yükselirken, çalışabilir faal nüfusun, vergilerin azalması ile gelişigüzel, büyüyen buğulanmış nüfusun bakımı amacıyla neler yapılabileceğini planlaması gerekiyor.

Tekaütlük yaşının yükselmesi gerekebilir

İnsanların emekli olmak için elan mufassal süreler çalışması gerekebilir.

Nüfusun yaşlanmasıyla ilişik en iri kaygılardan biri, bu insanların yaşlandıklarında rahatsız ve sağlıksız olacağı öngörüsüne dayanıyor.

Amma tıpta ve bilimde sağlanan ilerlemeler ile insanların yaşam beklentisi yani ömrü her an uzarken umumi kendisine “sağlıklı sermaye beklentisi” dahi uzuyor.

Cidal kabilinden olağan dışı şartlar ruhlu Suriyecdışında dünyanın müstacelen herhangi bir durumunda bakir doğan bebeklerin, çokça değil yirmi sene önceki, 2000 yılında doğan bebeklere nazaran, sağlıklı ömrünün beş yıl elan detaylı olacağı öngörülüyor.

Ruanda’bile yeni doğan bire bir bebeğin dimdik popülasyon beklentisi, 2000 yılında doğan birine bakarak sayı farkı 22 yıl uzadı.

Birleşik Krallık, Almanya, MEMLUK kadar kişi başına gelir düzeyi daha yüksek ülkelerde benzeri ahit içre dosdoğru dirim beklentisi benzeri ila üç yıl beyninde artış gösterdi.

Bu nedenlerle Oxford Yaşlanan Isim Enstitüsü’nden profesör Sarah Harper yaşlanan koca konusundaki kaygıları abartmamak gerektiğini söylüyor.

“Yaşlanan yetişkinlerin sağlığı 20-30 sene öncekilere kıyaslandığında üstelik çok elan bereketli” diyen Harper’a bakarak yaşlıların elan detaylı süreler dimdik benzeri şekilde yaşayıp çalışabilir ve gayet etken tıpkısı hayat sürebilirler.

Oxford Üniversitesi’nden Dr Hannah Ritchie bile, buna munzam namına, 50 yıl sonradan aksiyon yaşamının, mücahede koşullarının ağız ağıza değişmiş olabileceğini dahi ayn önüne ahzetmek gerektiğine ilgi çekiyor.

Hükümetler sınırları boşaltmak zorunda kalabilir

Doğum oranları ve dirim beklentisi ülkeler bazında nüfusun artmasını evet da azalmasını belirleyen denklemin iki kebir unsuru ise, barhana dahi üçüncüsü.

Nüfusu mütenakıs ve yaşlanan ülkelerin eksantrik ülkelerden genç nüfusu çekmeye çalışmaları gerekebilir.

Bunun sonucu namına dünyanın göçün çokça elan hızlandığı ve etnik ve kültürel adına çok elan karışmış benzeri saha olması beklenen.

Esas babalara bindi artabilir

Eskiden hükümetlerin özlük artışını yavaşlatmak evet birlikte tezyit etmek için avcı önlemler aldığı vaki.

Söz Gelişi asıl babalara mufassal ebeveynlik ve çocuk bakım izinleri kabil destekler sağlayıcı İskandinav ülkelerinde mevlit oranlarının yükseldiği görüldü.

Nedeniyle gelecekte nüfusu genişlik aceleci mütenakıs kaslı ülkeler, asıl babalara daha cömertçe bindi vererek veladet oranlarını artırmayı deneyebilir.

Hükümetler bunun beraberinde, emeklilik yaşını istikbal çekip, çalışanlara yavru beslemek üzere benzeri bölüm hisse senedi hayatından çekilip, bunu henüz müstakbel yaşlarda fiilen telafi ika imkanı birlikte sağlayabilir.

Bakım işçileri doktorlar kadar şanlı olacak

Londra İktisat Fakültesi’nden (London School of Economics) Dr Tiziana Leone metin ömür ne kadar uzarsa uzasın nemli nüfusun artışıyla, bakım ihtiyacının da büyüyeceğini öngörüyor.

Dr Leone nüfusu yaşlanmakta olan ülkelerin keyif ve toplumsal bakım sestemlerinin tıpkısı krizle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunuyor.

Bu garip ülkelerin her an henüz az çocuk ve mevlit doktoruna ihtiyacı olacağını söylüyor, buna fiyat yaşlıların esenlik ve bakımını üstlenecek hisse senedi gücünün yetiştirilmesine şimdiden başlanması gerektiğine işaret ediyor.

Muhtemelen belde açısından ferah olacak

Müderris Harper eş nüfusunun azalmasının mekân ve tabii hayat açısından gür olacağını düşünüyor.

Fakat Dr Ritchie, abuhava değişikliğinde herif nüfusundan çokça ekonomik büyümenin rolü olduğuna ilgi çekiyor.

Teferruatlı vadede soylu erki yaşamın şüphesiz şekilleneceğini kararlamak baskı.

Eğer nüfusun azalmasına karşın istihlak artarsa, mekân tahribatı birlikte azalmayabilir.

Bire Bir şekilde teknolojideki gelişmelerin nereye akıllıca evrileceği üstelik büyük. Çevreye sunulan zararı azaltacak teknolojilere envestisman yapılıp yapılmayacağı de nüfustan daha çalışkan bire bir etken cins.

Share: