Bu çor mouse tutan elleri seviyor

Şayet yanıtınız ‘peki’ ise dikkatli olun, sizde alelumum klavye ve mouse’u sık kullanan kişilerde sık tanıdık ve tedavi edilmezse günlük hayatı oldukça kısıtlayan ‘karpal tünel’ sendromu tür.”
Karpal Tünel Sendromu, el parmaklarının akıntı etmesi ve hissinin sağlanmasında balaban alım çalım üstlenen ve median asap namına adlandırılan yapının sıkışması sonucu ortaya sâdır bire bir çor. International Hospital’den Akıl ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, asap sıkışmaları arasında sunma yoğun tanıdık ‘Karpal Tünel Sendromu’nun klavyede yazarken yahut mouse kullanırken halk bileğini sürekli bükülü pozisyonda tutan veya halk bileğine sıkça angarya binen işlerde çalışan kişilerde daha kalın ortaya çıktığını belirterek, “Ellerde gelişen yakınmalarda katiyen tıpkı hekime başvurulmalı. Çünkü geç kalındığında emare ilerleyerek kaslarda güçsüzlüğe ve adale erimesi olarak bilinen atrofiye hastalık oluyor. Bunun sonucunda züğürt abece ayırmak ve makine ahzetmek gibi günlük aktivitelerini yapmakta iri güçlük çekiyor, antrparantez poşet de taşıyamaz ayla gelebiliyor. Üstelik er teşhis konulduğunda tılsım yahut hikmet otama ile geçebilecek olan bu koku ilerlediğinde tek hal işler oluyor.” diyor.
KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?
Karpal tünel, bukağılık düzeyinde kâin median sinirin geçtiği bir çizgi. Üzeri bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan median asap elde birçok kasın uyarılmasını üstleniyor. İşte bu biçim boyunca median asap çeşitli nedenlerden yağlık halk bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları ortada arz yoğun tanıdık ‘Karpal Tünel’ Sendromu ortaya çıkıyor.
AĞRI GECELEYIN UYANDIRACAK BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞİDDETLİ OLABİLİYOR
Karpal Tünel Sendromu’nda hastalar bildirme kalın umum ve bilekte, geceleyin uykudan uyandıracak kadar kötü olabilecek ağrıdan yakınıyor. Parmaklarda antant ve duygusuzluk da asap sıkışmasının bir farklı tipik belirtisini oluşturuyor. Asap sıkışması genellikle önceki 3 parmakta ve 4. parmağın yarısında, kesim ile ağrı sorununa öğün açıyor. Bu sav gâh hastalarda ise vakit kaybetmeden 3 yahut 2 parmakla sınırlanmış kalabiliyor. İlerleyen dönemde veca şiddetlenirken, barışma hissi dahi artıyor. Bunun sonucunda hasta makine kullanmakta, saçlarını taramakta, telefonla konuşmakta, yazı yazmakta, bardak, debbağ yahut poşet kabilinden nesneleri tutmakta, antrparantez kağıdı kavramakta bile büyük aynı güçlük çekebiliyor.
YERYÜZÜ IRI RİSK UMUM BİLEĞİNİ TEFERRUATLI SÜRE BÜKÜLÜ TUTMAK
Her 100 kişiden birinde tanıdık çor arz çok kadınları etkisi altına alıyor. Buna hastalık yerine kadınların ayrımlı bire bir ilişki dokusuna cemaat olması, hormonal farklılık ve karpal tünelin genişliğinin değişik olması gösteriliyor. Akıl ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun sinir sıkışmalarına bozukluk olan faktörleri şöyle sıralıyor:
• Karpal Tünel Sendromu genişlik sık, bilgisayar-daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, kaya matkabı operatörleri, üretimlik işçileri, terzilik işleri ile uğraşanlar, alan topu oyuncuları ve hamilelik, romatizma, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, güç kazası, tümörler ve enfeksiyon gibi ara sıra hastalık ve durumlar nedeniyle oluşabiliyor.
• Mouse kullanırken bilekler yine mufassal süre masanın kenarında tutulursa sinire doğrudan
tab oluşturarak hastalığı tetikleyebiliyor.
• sıkça umum hareketlerini zorlayacak şekilde yapmak üstelik hastalığın gelişmesine misil açabiliyor. Söz Gelişi herhangi bir aktarılma saflık yapmayı alışkınlık haline getiren ev hanımlarının sık sık saflık bezini sıkmaları bilekte aşkın angarya oluşturuyor ve sinir sıkışmasına dayanç oluşturacak çatı değişikliklerine sebep olabiliyor.
• İlerleyen yaşla gelişigüzel kanalın içinde düzlük düzlük yapılarda oluşan kireçlenme veya yağ dokusuna ilgilendiren türlü rahatsızlıklar sinirleri sıkıştırabiliyor.
ELEKTROMİYOGRAFİ İLE MİLİMETRİK TEŞHİS
Teşhis için ilk hastanın yakınmaları dinleniyor, arkası sıra ara sıra testlere ve fizik muayeneye başvuruluyor. Asap sıkışmasından şüphelenildiği durumda ise değişmez tanı amacıyla ultrason yahut MR tetkiki yapılıyor ya üstelik direkt grafi yöntemine başvuruluyor. Yrd Doç. Dr. İbrahim Sun, günümüzde sunma yoğun başvurulan ve sunu çok kazanım sağlayan yöntemin Elektromiyografi cihazı olduğunu belirterek, “Bu tanılama cihazı, sinirin bilcümle yerine nerede sıkıştığını milimetrik ölçülerle gösteriyor. “ diyor.
KARPAL TÜNEL SENDROMU’NDAN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI
• Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi ince süre bükülü tutmayın,
• Mouse kullanırken bileğinizi mufassal süre basıya sebep olacak şekilde masanın kenarında tutmayın,
• Dirseğinizi yahut ellerinizi yoracak şekilde sıkça ağırbaşlı angarya kaldırmayın. Elinizle haddinden fazla aşkın abra taşımayın.
• Ilgi, eklem ve kasları hareketli ağrimak üzere ahenkli namına spor yapın.
• Ince süre sabit dikilmek kâh bina değişikliklerine hastalık namına sinirleri sıkıştırabiliyor. Bu nedenle etkili tıpkı yaşamı benimseyin.
• Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, derece derece kireçleşme ile sinirlerde edisyon oluşturabildiği için ülkü kiloda kalmaya ilgi gösterin.
MEDİKAL TEDAVİDEN SERENCAM ALINAMAZSA CERRAHİ YÖNTEME BAŞVURULUYOR
Iyileştiren tedavide amaç halk bileğinin tekrarlayıcı travmalardan korunması ve semptomların giderilmeye çalışılması. Umum bileğini tekrarlayıcı hareketlerden destek olmak için tatil atelleri, aynı ayrıksı deyişle bileklik kullanılıyor. Semptomları soldurmak amacıyla de analjezik ilaçların yanı sıra ultrason ve elektriksel asap uyarısı üzere hikmet otama yöntemlerine başvurulabiliyor. Karpal Tünel’mağara cerrahi operasyonun median sinire ve dallarına kötülük verilmeden külliyen gevşetilmesi çokça ehemmiyet taşıyor. Cerrahi otama, medikal tedavinin serencam alınamadığı durumlarda seçilen yöntemi oluşuyor. Kesin hal düzgün yapılmış ayrımsız cerrahidir. Ancak geç kalındığında cerrahi otama uygulansa de serencam alınamayabiliyor.

Share: