Bronz Soyer: “Tarihsel Tıpkı Sıklet Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 yıl sonraları, Küçük Ay 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’hangi ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre öncesindeki hissedar buluşmaları ise tüccar ve sanayicilerle bitmeme etti. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî bire bir ağırbaşlılık olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde hiçbir engel yok” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 yıl aradan sonra yeniden İzmir’üstelik düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi üzere yapılan paydaş buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer çiftçi ve işçi temsilcilerinin arkası sıra bu kat tüccar ve sanayicilerle benzeri araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına celi bölümünde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 7 bölgeden 71 elçi ile bir araya geldiklerini belirterek “Tığ siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara sabah yeli alacakları, yararlanacakları benzeri gerçek ortaya çıkarma arzusundayız. Bugünün siyasal meseleleri ile değil geleceğin politik çözümleri ile ilişik bir kongre olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR BARIYER BULUNMAYAN”

Katılımcıların önemli ayrımsız görev üstlendiğini dile getiren Komutan Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî tıpkısı tartı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi kırıcı, sınırlayan tek madde namevcut. Yeter kim sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihsel bire bir fariza üstlendiğimizi ve geleceğe çerağ burulmak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü bugünün açık oturum ikliminde bunun ne büyüklüğünde baskı olduğunu hepimiz biliyoruz. Amma hep bu zorlukları aşarak bir araya gelmiş tutmak ve bu heyecanı, umudu taşıyor başlamak sonuç basamak nadir.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya site dışında bulunduğu üzere çevrimiçi katılan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in çok oylumlu tıpkısı yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Tığ İZTO namına kamu ekibimizle bu sürece elimizden mevrut tamlık katkıyı kaldırmak üzere hazırız” dedi.

Iye Bölgesi Endüstri Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi için düzenlenen buluşmaların önemine ilgi çekerek tutum alanında mıhlı ve sürdürülebilir gelişmenin ancak eğitimle tür olacağına dikkat çekti.

Ege Canlı İş İnsanları Derneği (EGİAD) Umumi Heyet Başkanı Kahraman Avni Yelkenbiçer de çalışmanın önemine değinerek, bilcümle desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu geleceğin ekonomi politikalarını yakalamak için ortak aklın önemine aksan yaparken, Ege Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Büyük Süsen birlikte İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’birlikte yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in birlikte Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak iş dünyasından birçok adam yüz yüze ve devre içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Komutan Soyer, katılımcıları dikkatle dinleyerek rütbe aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki ay sürecek paydaş toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine koşut yerine toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ait ana soruları tartışacak. her bir grubun arama konferansı sonrası ortaya çıkaracakları son bildirgeleri dört ayrı eksper grubunun masasına sunulacak. Bu dört ekip İzmir’de geliştirilen döngüsel hars anlayışının ana bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” neva başlıkları çerçevesinde temsilci gruplarının akıbet bildirgelerini istişare edecek. Son deklarasyonları Şubat 2023’teki şişman kongrenin planlanması için asıl girdi akseptans edilecek.

KONGRE EFDAL İSTİŞARE YERLEŞMIŞ TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki etkili isimlerden oluşan Kurultay Erdemli İstişare Oturmuş yoluyla yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Kurul, ön toplantıların çıktılarını ana alarak Küçük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve sonuç bildirgesini şekillendirecek.

Share: