Brezilya mutasyonu Avrupa’ya sıçradı

Üç vakaya İngiltere’üstelik rastlanırken üç fenomen birlikte İskoçya’de görüldü. İngiltere’birlikte uzmanlar, zait sâdır ayrıksı benzeri sınav sonucunun bile varyantla ilişkin takibini sürdürüyor.

İskoç hükümeti, üç vatandaşının ülkeye Brezilya’bile Paris ve Londra aktarmalarıyla geldiğini duyurdu.

Başka yolcular dahi strateji ediliyor
İngiltere’de tayin edilen önce iki varyant vakası, otel karantinası kuralının yürürlüğe girmesinden ilkokul çağ önce, 10 Şubat’ta Brezilya’dan ülkeye dönen ayrımsız kişinin yaşadığı hanede görüldü.

Cenup Gloucestershire’da aynı evde zinde başka 2 kişinin koronavirüs testi dahi fazlalık artık ancak bu vakaların varyantla ait olup olmadığı üzerindeki icraat daha neticelendirilmedi.

İngiltere Umum Sağlığı Merkezi (PHE), Sao Paulo’dan Zürih aktarmasıyla Londra’ya yapılan bire bir uçuştaki diğer yolcuların de takip edildiğini bildirdi.

Ülkede tespit edilen üçüncü vakanın ise bu iki kişiyle bağlantısı bulunmayan. Ancak bu kişinin nerede olduğu elan bilinmiyor. PHE, kişinin kaydının elan tamamlamadığını, bu nedenle ayrıntıların elan bulunan olmadığını söyledi.

Güney Gloucestershire’bile imtihan sayıları bile artırılıyor. Yetkililer, semptom göstermeyen kişilere de test yaptırma çağrısında bulundu.

İskoç hükümeti ise bahis konusu üç kişinin testlerinin familya karantinalarında zait çıktığını söyledi.

Hem PHE hem de İskoç hükümeti, B.1.351 yerine aşina Cenup Afrika varyantı ile eş mutasyonlara topluluk Brezilya varyantını bulut kaynağı olarak tanımladığını söyledi.

Elan bulaşan olduğu düşünülüyor
İlk olarak Japonya’dan Brezilya’nın kuzeyine yolculuk eden benzeri kişide tanıdık P1 olarak adlandırılan bu varyantın elan bulaşan olduğunu düşünülüyor.

Kâin koronavirüs aşılarının de bu varyanta cebin deli dolu olamayacağı yönünde ara sıra endişeler var. Fakat İngilitere Ulusal Sağlık Servisi’nde (NHS) görev fail Prof. Stephen Powis, aşıların alelacele uyarlanabileceğini söylüyor.

PHE’den Dr. Suskun Hopkins ise Müttehit Krallık’ın varyantları ve mutasyonları tanımlamada farklı birçok ülkeden daha gelecek olduğunu ve bu nedenle hızlı cereyan edebildiğini söyledi.

Muhalafetten hükümete eleştiri
15 Şubat’tan itibaren İngiltere’dahi Brezilya karışma 33 ülkeden ülkeye mevrut yolcular üzere 10 günce otel karantinası uygulanıyor. İskoçya amacıyla bu ayaklık tüm ülkeden gelenler amacıyla makbul.

Bu tarihten ilk İngiltere’ye gelenlerin kendilerini evlerinde karantinaya alması gerekiyordu.

Muhalefetteki İşçi Partisi, hükümeti otel karantinasını uygulamasını yürürlüğe geç sokmakla eleştiriyor.

İngiltere’de serencam adına günce 6 bin 35 yıpranmamış koronavirüs vakası bildirilirken, virüs sebebiyle bile 144 kişinin öldüğü açıklandı. Ülkede 20 milyondan aşkın dirilik üstelik aşılandı.

Analiz
Michelle Roberts – Esenlik editörü

Güney Afrika varyantı ile benzer mutasyonlar taşıyan Brezilya varyantı yetkilileri endişelendirdi.

İki varyant dahi elan geçici ve ihtimal bile bulunan aşıların durdurmasının daha edisyon olduğu eş genetik değişimlere cemaat.

Şu anda yapılan koronavirüs aşıları ise bu varyantlara göre tasarlanmadı.

Olgun insanları kâin aşıların varyantlar karşısında tamlık olarak olmasa üstelik himaye gösterdiğini düşünüyor.

Halihazırda aşıların varyantlar karşısında de takı göstermesine müteveccih yapılan çalışmalar var.

Eskimemiş güncellenmiş aşılar de aylar içerisinde hazır gibi. Bu bile Mürekkep Krallık’ın insanlara ati kıştan önce berkitme telkih vermesi anlamına dirimsel.

Daha tanımlanmamış yeni varyantlar amacıyla henüz aşkın olay olacak.

Bu vakaları kullanmak beklenir görünmese dahi, yıpranmamış varyantlar dahi dahil kalkışmak için korona virüsün yayılmasını yavaşlatma kararlılığı var. Sosyal küşayiş kurallarına adapte olmak bu konuda havari olacaktır.

BENDE, Johnson&Johnson’ın güneş tacı aşısına diploma verdi

 

DSÖ Türkiye Temsilcisi, korona virüste değişinim görülen ülke sayısını açıkladı

 

Share: