Bizi kuşkusuz bir gelecek bekliyor?

Içtimai medyanın rejimleri yıktığı, CERN’dahi Higgs parçacığının bulunduğu 2012’yi geride bırakırken 2013 ve sonrasında bizi şüphesiz benzeri gelecek beklediğini HT GAZETE Türkiye’nin önde mevrut fütüristlerine sordu. İşte içtimai yaşamdan politikaya, ekonomiden teknolojiye, uzaydan modaya bizi muntazır gelişmeler…
Acun 2012’da Arap Baharı, CERN deneyi, gök turizmi gibi büyük gelişmeler yaşadı. 2013’ün ne olaylara mehtaplı olduğunu, sonrasında bizi nelerin beklediğini alçalma ettik. Ati senaryoları ve bunların insanlığa etkileri üzerine düşünen, ırak görülerde bulanan Biricik Fütüristler Derneği’nin üyelerine başvurduk. Müessis uzuv Alphan Manas, Başbuğ Maksat Atmaca, Başkan Yardımcısı Mustafa Aykut, Yönetim Kurulu Üyesi Alper Alsan ve gailesiz fütürist Fatma Çalışkan’a geleceği sorduk. Fütüristler, başparmaklarımızın serian uzadığı, arabaların uçtuğu, alamet yayacak kadar cins görüntü sunan televizyonların olduğu, istediğimiz giysinin birkaç saniyede hazırlandığı, 88 yaşın tendürüst akseptans edildiği, uzay savaşlarının yaşandığı, kağıt ve kötü paranın olmadığı amma eşyaların konuştuğu bire bir ati çizdi…
ALPHAN MANAS: ORGANLAR KOPYALANACAK
Türkiye: Toplumsal yerine Türkiye’deki değişim, hükümetin tavrıyla çokça bağlantılı. Hükümet görüş vermeyenlerle uyuşma yapmaya karar verir ve Kürt meselesi konusunda istekli aşama atarsa konsensüs yakalanır. aksi hâlde bölünmüşlük artar.
Günlük hayat: Yurt sektöründeki canlılık gelişim yaşamını menfi etkileyecek. İşyerinin eve yakın olması beklentisi, gelişim seçimini etkileyecek.
İcat: Bilginin daha hızlı paylaşıldığı tıpkısı yapıya akıllıca gidiyoruz. Bu yıl enerji üretiminde verimliliği haddinden fazla çok artıracak tıpkısı buluş bekliyorum.
Dünya ekonomisi: Devletler bu kadar borçluyken, Türkiye elindeki fırsatı kullanmalı. Algı devletlerin yeryüzü koca geliri ve içtimai düzenlilik da yer kocaman gideri. Türkiye burada dengeyi sağlamalı. Japonya’nın önümüzdeki yıllarda bundan sonra sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum.
Politika: Esad ülkeyi Rusya üzerinden tecezzi edecek ve ardından Suriye karışacak kabilinden görünüyor. Irak’ta Kürt devletinin kurulması bu gidişle engellenemeyebilir.
Yer: Yetiştirici ve mütemmim davranışlarının değişmesi yalnızca ülkelerin konsensüsle oluşturacakları zorunluluklara merbut. Yoksa insanlar “yeşil” ürüne henüz aşkın dünyalık ödemez.
Coşku: Sinemalar hamil düzeninden çıkıp içtimai iletişimin geliştiği mekânlara dönüşecek. Eş sinemasıyla rekabet edebilmeleri amacıyla bir tane deva filhakika bu.
Sağlık: Önümüzdeki 10 yılda doku mühendisliğindeki gelişmelerle organlar kopyalanacak. Çok andıran dönemde mini MRI dahi çıktı. Küçültülmüş cihazlarla testler dinamik yapılabilir arkaç geliyor. Amma tavzih etmek herhangi bir zaman için ayrımsız hekim gereksinimini ortaya koyuyor. Mufassal dönemde, rastgele bireyin hekim yerine benzeri “elektronik beyin programı” olacak.
Uygulayım Bilimi: 3 boyutlu televizyonun sorti tarihi konusundaki tahminim tutmuştu. OLED TV’lerse 2 yıl içinde yaygınlaşacak. Ama OLED üzere genişlik muhteşem uygulama, çok serbest ekranlı, tıpkı anda 3-4 kanalı ekranında markajcı, seyredilen kanalın sesinin duyulduğu ve bunun elde tutulan tabletle beraber kullanıldığı “second screen” olacak. Bunun 2015 CES fuarında tanıtımı yapılabilir. Hologram ati.
Otomotiv: 2050’da otomobiller artık uçacaktır.
Moda: 2050’de pico-teknolojiyle istediğimiz hatırlamak üzerimizde biraz saniyede oluşacak.
MURAT ŞAHİN: WEB DÖNEMİ BİTTİ, APP DÖNEMİNDEYİZ
İnsanoğlu benzerini 2’nci Dünya Savaşı ve Rönesans döneminde yaşadığı zihayat benzeri değişimden geçiyor. Averaj 300 yıl içindeki tebeddülat, 20 yılda peki arkaç geldi. Örneğin insanoğlunda bire bir uzvun değişikliği kestirmece 300 yıl alırken, mobil cihazların etkisiyle başparmağımız son 20 yılda 300 yıllık uzadı. Altını otomattan alan, ihtiyaç duydukça çokbilmiş telefonundan birkaç saatliğine araba kiralayan, aplikasyonlar üzerinden tedavisini izleme eden ayrımsız insanlık var.
Değme ihtiyaç üzere bildirme bir iki aynı uygulama dünyasının kıyısındayız. Web dönemi sona erdi, deminden “app” dönemindeyiz. 3 boyutlu yazıcıların ve kuantum bilgisayarlarının bire bir sonraki makro adım olacağına inanıyorum.
2040’ta nüfusunun yüzde 25’ten fazlası 50 yaş üstünde olan benzeri Çin, 2050’birlikte bugünkü kadar eke bire bir hesaplı bunaltıcı olamayacak bire bir Avrupa ve Japonya benzer karşımızda. Bugün doğan ayrımsız bala 2100 yılında 88 yaşında ve gailesiz olacak.
Yeşil benzeri konsept paylaşmak, çevreci doğmak imdi ayrımsız sosyal ağırbaşlılık konusu olmaktan artık. Yağmur suyuyla bahçeleri suvarmak, gelişigüzel binada tıpkı sıra yahut rüzgârdan zindelik reprodüksiyon olanağıyla eskimemiş cereyan, “being blue”.
ALPER ALSAN: 2040-2050’DE İLK FEZA SAVAŞI
* Şeker Hastalığı riski için özel ve amme afiyet sigortalarına çokça yüksek prim ödeneceğinden, ağır ezgi spor yaparak diyabet riskini budamak trend olacak.
* Moleküler dirim bilimi, zatî gen haritaları ve medikal görüntüleme teknolojilerinin elan da bütünleşmiş olmasıyla er yaşlarda canlandırma ve otama imkânları artacak.
* Bildiğimiz “his atışı”, sonsuz koku dolaşımını sağlayan ve ihtisas atışı sesi çıkarmayan eskimemiş mekanik kalplerin ticari kendisine kullanılmaya başlamasıyla tarihe karışacak.
* Hayati verilerin çoğu, beyinli telefonlar üzerinden tıp kurumlarına ve keyif uzmanlarına iletilecek. Film Yıldızı Trek dizisindeki “medical tricorder”, Quallcom X Prize yarışması sayesinde ilk defa ticari bire bir ürüne dönüşecek ve 15 ayrımlı hastalığı teşhis edecek.
* 2013-20 ortada feza turizmi başlamış ve bağan yörüngeye uzay turistleri gidiyor olacak. 2020-30 ortada feza madenciliği küçük çapta başlayacak. 2030-40 beyninde Mars’a önce sömürge kurulu olacak. 2040-50 beyninde feza hukuku baştan tanımlanmamışsa ilk feza savaşına şahit olacağız.
MUSTAFA AYKUT: KAĞIT VE KARIŞIK NAMEVCUT OLUYOR
Hayatımızdan neler çıkma?
Birden ağız ağıza kalkmayacak amma pusula evet dahi berduş yerine cep telefonunu kullanmaya başlayacağız. Sonunda kredi kartları bile adım adım önemini yitirecek. Artık henüz bir iki SMS gönderiyor olacağız. Yerini eksantrik mesajlaşma sistemleri matlup.
Hayatımızı değiştirecek icatlar öngörüyor musunuz?
3 boyutlu kaynak beyaz perde salonlarından evlerimize hatta cep telefonlarımıza girmeye başlayacak. Alelhusus 3 boyutlu oyunlar büyük bent görecek.
Evet yer ve enerji?
Rüzgâr ve devir enerjisi geliyor. Dev aynalarla toplanan enerji Afrika sahralarından Avrupa’ya aktarılabilecek. Evler fotovoltaik güneş panelleriyle aydınlanacak.
Zinde üzerine geleceğin trendleri nedir?
Sağlıkta bildirme büyük evolüsyon zata mahsus ilaçlarda yaşanacak. Her kuruluş ayrımlılık gösterdiği için çor halinde ilaçların birlikte o bünyeye akıllıca kombinasyonun olması gerekiyor. Bu alandaki çalışmalar amansız hastalık hastaları için düş olacak. Erken kişileştirme ve tedavi konusunda ilerlemeler kaydedilecek. Insan yaşlanıyor. Robotlar üzerine ar-ge çalışmaları atiklik kazandı. Bunun başlıca nedeni yaşlıları parasız falcı robotlara ısmarlamak. Kalıtım Bilimi hastalıkların başlangıçta belirlenebilmesi ve tılsım alınması daha macerasız olacak.
Sağlıkta yedek organ denemeleri yapılıyor, nedir geleceği?
Köken hücreden bileşimli uzuv çalışmaları cevvaliyet kazanacak. İlk yapılacak organlardan birisi böbrek olacak.
Televizyonlarda 3 boyutludan bilahare neler geliyor?
Televizyonda 60 yılda alınan mesafeyi çok kısa zamanda kat edebilecek teknolojik gelişmelere tanık olacağız. Bunlardan biri üstelik “artırılmış kök” diyerek adlandırılan bire bir teknoloji olacak. 3 boyutludan ayrımlı namına peyrev kendisini seyrettiği ortamın içerisinde hissedecek. Özel gösterge efektleriyle ortam elan üstelik şaşırtıcı şekilde zenginleştirilebilecek.
en üst dokunmatik ekranlar hayatımıza girdi, bu nereye kadar gidecek?
Dokunmatik ekranın bir ahir adımı kesinlikle konuşmalarımızı anlayan cihazlar olacak. Tüm cihazlara, buna otomobillerimiz üstelik dahil, seslenerek komut verebileceğiz. Anlamadığımız aynı dilde enformasyon veya çit benzer olacak. Zira söyleneni simültane çeviren cep telefonları kullanacağız.
FATMA ÇALIŞKAN: EŞYALAR KONUŞACAK
* Evimizde az daha tam eşyalar, ağlarla birbirine ve bize vabeste olacak, iletişim kuracak.
* Oturma odanız çabucak eğitim bilimi ve cümbüş üzere bire bir ekrana dönüşebilecek.
* LED duvar kâğıtları, mevsime, isteğe bakarak kalite değiştirecek. Mutfak tezgâhı çabucak yemek pişirebildiğiniz ocağa dönüşebilecek. Kablosuz faaliyet, yüksekliğini ayarlayabildiğiniz raflar, harcanan erke miktarını gösteren göstergeler olacak.

Share: