Bitcoin servet mı, envestisman aracı mı?

Dijital erinç idare şirketi Grayscale’in araştırma kolu olan Grayscale Research’ün, “2021 Bitcoin Yatırımcı Araştırması’na 12-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yaşları 25 ile 64 beyninde uymazlık gösteren ve hanelerinin finansal kararlarında saraka hakkı olan 1.000 birey katıldı.

Katılımcılarının tümünün yatırılabilir varlıklarda ayak yerine sunma beş altı 10 bin dolar yatırımı ve 50 bin dolar geliri vardı.

Araştırmaya katılan 1.000 kişiden yüzdelik 26’sı, Bitcoin sahibi olduğunu açıkladı. Bu mehabet 2020 yılında yüzdelik 23 kendisine ölçülmüştü. Katılımcıların yüzdelik 55’i ise Bitcoin’e geçtiğimiz 12 ay içre envestisman yapmaya başladığını aktardı.

Bitcoin’i geçtiğimiz 1 yıldan elan evvel satın düzlük katılımcıların yüzde 66’sı BTC’lerini bibi tuttuklarını açıkladı. Satma yapmış olan yatırımcıların yüzde 91’lik öldürücü çoğunluğu ise satışlarından kâr ettiklerini belirtti.

Araştırı katılımcılarının yüzde 77’si, araştırı gerçekleştirildiği sırada elan yoksuz Bitcoin ETF’lerinin başlatılması halinde Bitcoin’e yatırım yapmalarının henüz olasılı olduğunu açıkladı. Bu kâm, 2021 yılı bitmeden töz oldu. 20 Ekim’da New York Taşınır Kıymetler Borsası’nda listelenen ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) önceki işlem gününde tıpkı ETF’nin şimdiye kadar gördüğü bildirme faziletli “natürel” hacmi gördü. BITO Bitcoin’in kendisi yerine vadeli işlemleri izleme ediyor olsa da, saklı yazı parayı anne akıma kazandırma önünde nazik bire bir adımı piyes ediyor.

BITO’nun arkası sıra Valkyrie Bitcoin Strategy ETF ve VanEck Bitcoin Strategy ETF gibi BTC vadeli işler tabanlı, bunun birlikte Bitcoin’e cesim miktarda envestisman yapmış şirketlerin performansını izleyen Volt Equity Crypto Industry Revolution and Tech ETF gibi bir nice Bitcoin ETF’si henüz başlatıldı. Grayscale’in kendisi üstelik önümüzdeki sene Grayscale Bitcoin Tröstü’nü (GBTC) ETF’ye çevirmek amacıyla başvuruda bulunacağını açıkladı.

2020-2021 Bitcoin rallisi ve kurumsal yatırımcıların sektöre birer birer methal yapması, yatırımcıların genişlik nazik saklı yazı paraya bakışlarını bile değiştirmiş üzere gözüküyor. Araştırı katılımcılarının yüzde 44’ü, 2021’da geçtiğimiz yıla kıyasla Bitcoin’e elan olumlu baktığını belirtirken, sadece yüzdelik 10’u görüşlerinin hırçın yönde değiştiğini söyledi. Görüşlerinde tek başkalık bulunmayanların oranı ise yüzdelik 46 olarak ölçüldü. 

Bitcoin’in yatırımcılar beyninde iki anne yararlanma alanı bulunuyor: Derece saklama ara bulucu ve ifa yöntemi.

Yıla 30 bin doların altında başlayan BTC’nin yıl ortamında neredeyse 69 bin dolara büyüklüğünde yükselmesi, saklı yazı parayı derece saklama uzlaştırıcı namına yeğleme edenlerin sayısında üstelik artışa kere açtı. Grayscale’e göre Bitcoin’i mülk birimden haddinden fazla değer hıfız aracı yerine görenlerin oranı, 2020’ye kıyasla üç itmam artma gösterdi.

Bu yatırımcıların yüzdelik 37’si Bitcoin’i bodur vadeli aynı envestisman olarak değerlendirirken, yüzde 55’i ise ince vadeli yatırımı yeğleme ettiğini açıkladı.

Araştırmada ortaya çıkan azrail bir amil ise, en iri kripto paranın elan buğulu yatırımcılar beyninde gördüğü akseptans oldu. 55-64 gözyaşı aralığında BTC’yi envestisman olarak değerlendiren yatırımcılarının oranı, 2021 yılında yüzdelik 16 artım gösterdi.

Bitcoin, bu yıl karı yatırımcılar ortada de umumiyet kazandı. BTC’ye yatırım yapmayı değerlendirebileceğini tamlayan kadın katılımcıların oranı, bu yıl yüzde 6 yükseldi.

Share: