Bilim Oturmuş üyesi Sıra: Türkiye’de makbul aşı salgını durdurur

Okulların aşamalı kendisine açılmasının 1 Mart fiktif ile planlandığını dile getiren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Esenlik Bakanlığı Selen Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Uğur Devir, bunun toplumun tedbirlere daha sıkı uyması ve muayyen tıpkı oranda aşılamanın yapılmasıyla olabilir olacağını belirterek, “Okulların açılması üzere bulaşıcılığının henüz fazla olduğu aşina mutasyonlu virüsün artmaması gerekiyor” dedi.

‘SİYAHKEN PARAFIN, BEYAZKEN SİYAH OLABİLİRİZ’

Şayet tedbirler uygulanmazsa bulaşıcılığı henüz efdal olan tıpkı virüsün 2 hafta içerisinde tabloyu bütün tersine çevirmesinin tür olacağına işaret eden Prof. Dr. Ruz, “Siyahken beyaz zehir, beyazken yağız olabiliriz. Okulların açılmasının planlandığı tarihte verilerimiz haddinden fazla ızdırap olursa o ant rastgele şeyi baştan kabul etmek gerekecek. Açıklayan takvime uyabilmemiz için tedbirlerin seçkin alanda sonuna büyüklüğünde uygulanması geçişsiz. Uygulanamazsa takvim baştan belirlenir. Sosyete, bulaşıcılığı aşkın olan mutant virüslere artma oranında tedbirlerini pinti tutarsa, bu veriler daha da iyiye gider. beraber aşılamada ilerlemiş olur. Toplumun belirli tıpkı kesimi aşılanmış olursa tedbirlerle beraber tabi kim okulların de değişik işletmelerin dahi adım adım usulüne akla yatkın ayrımsız şekilde açılması cins. Amma bu tamamen hem toplumun aşılanmasının tamamlanması ya da muayyen tıpkı düzeyin konusunda çıkması ve tedbirlerin gevşetilmeden hassaten artırılarak bitmeme etmesiyle mümkün” diye konuştu.

‘BATILI ÜLKELELER DE ARTIK İNAKTİF AŞIYA YÖNELDİ’

Çin’den getirilen ve Türkiye’da muteber inaktif aşının mutasyonlu virüse karşı daha avantajlı olduğuna özen çeken Prof. Dr. Çağ, şöyle konuştu:

“Bu aşının mutant virüslere alın henüz avantajlı olduğu biliniyor. Imdi sair batılı ülkeler üstelik bu inaktif aşıya akla yatkın yönelmeye başladı. Zımnında bu bizim için tıpkısı kazanım. Zira biz toplumumuzu inaktif aşılama ile aşılıyoruz. Bu demektir ki sosyete muafiyet kazandığı takdirde bu mutant virüslere cebin bile aktif olacağı yönünde bire bir öngörü var. Toplumumuzun hem tedbirlere sonuna büyüklüğünde uyarak hem de aşılanmasıyla bahar aylarının sonuna akla yatkın henüz gani aynı noktaya geleceğimiz öngörüsünü oluşturuyor. Yaza da henüz mıhlı ayrımsız şekilde girebileceğimizi umuyorum. Bu virüs salgınının önüne ancak bu şekilde geçebiliriz.”

 

Çocukların aşılanması salgını durdurur mu?

 

Dr. Fauci: Aşı, katıksız bağışıklıktan elan canlı

 

Share: