Betam: Büyük tıpkı yığın hisse senedi arama zahmetine girmiyor

“Güneş Tacı Salgınının İşgücü Piyasasına Etkisi: Öncü Göstergeler Hangi Söylüyor” antetli çalışmaya göre Kariyer.net’e gelişim başvurusu yapanların sayısı Şubat 2020’dahi 10 milyon 756 bin 130’ken, Nisan 2020’de 4 milyon 400 bin 62’ye geriledi. Bir tıpkısı kriz, İŞKUR’un verilerinde birlikte teyit ediliyor. Buna bakarak, April 2019’birlikte 122 bin aylak işe yerleştirilirken Nisan 2020’da bu misil 30 bine geriledi. Bu kapsam ise, “Mevcut koşullarda iş bulma ümidi o büyüklüğünde azalmıştır ki büyük tıpkısı kitle hisse senedi kontrol zahmetine değmeyeceğini düşünmektedir” diyerek yorumlanıyor.

“Ümidi kırıklar”

Raporda, işini kaybedip iş aramayanların tıpkısı bölümü, aksiyon bulamayacağını düşündüğü için “ümidi kırıklar” grubuna dahil ediliyor ve güneş tacı virüs salgınının yarattığı şokla alay malay bu grup üzerinde henüz incitici bire bir sıkıntı doğabileceği öngörülüyor.

Raporda kullanılan “avangart göstergeler”; İŞKUR ve Kariyer.net’in işletmelerin sarih gelişim, işe komplo, aranan öge üzere verileri olup, umum bu öncü göstergelerde balaban tıpkı iniş yaşandığına özen çekiliyor ve salgının taharri altına alınmasının ardından işsizlikte tıpkı “tsunami” etkisi beklendiği belirtiliyor.

Öte yandan, İŞKUR’un verilerine bakarak Nisan 2019’birlikte 200 bin olan çıplak hisse senedi sayısı April 2020’bile 52 bine gerileyerek 148 bin azalırken, hizmetler sektöründe kategorik hareket sayısı sene bazında 84 binlik tıpkısı çöküntü kaydederken, endüstri sektöründe 50 bin, yapım sektöründe ise 12 bin düzeyinde azalmış, düşüş üç sektörde üstelik yüzde 70 – 80 seviyesine başarmış.

Kariyer.net’in “aranan elemanları”

Eş şekilde, ağırlıklı olarak beyaz zehir yakalı arzulu kadrolara delalet fail Kariyer.net’mağara son üç yıldır anahtar altında tuttuğu “aranan eleman” sayıları da salgının yarattığı şokun işgücü / emek talebini hangi büyüklüğünde etkilediğini gösteriyor; Zira bu sayıda birlikte Nisan ayında yüzdelik 30 civarında bir düşüş kaydedildi.

BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, geçtiğimiz günlerde verdiği tıpkı röportajda, “İşsizlik tsunami boyutlarında. Sunu birkaç 3 milyon çalışan daha işini kaybedecek. İşsizlik oranı büyük olasılıkla yüzdelik 24-25’i bulacak. Gailesiz işsizlik oranı yüzde 40’a ulaşabilir” demişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat Ayı aylaklık rakamlarını 11 Mayıs Pazartesi günü açıklayacak. Ocak kocaoğlan verilerine göre ise, aylaklık oranı 0,9 puanlık azalış göstererek yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşmişti. bahis konusu rakamlara bakarak, mevki çapında 15 ve elan yukarı yaştakilerde tembel sayısı 2020 yılı ocak döneminde güzeşte yılın aynı dönemine göre 306 bin güç azalarak 4 milyon 362 bin sevimli olmuştu.

Mavera yandan, işyerinde faaliyetin ağız ağıza yahut kısmen durdurulması hallerinde, üç kocaoğlan aşmamak kaydıyla, sigortalılara çalışamadıkları dönme amacıyla cesamet marifetiyle gelir desteği hatırlamak üzere “bodur say ödeneği” veriliyor. Ev Faaliyet ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı serencam rakamlara göre gücük çalışma ödeneğine bugüne kadar 300 bin firma, 3.2 milyon etkin için başvurdu.

Share: