BES’te murahhas ve tasarruflar artacak

Ferdî Tekaütlük Sistemi’nde (BES) büyüklük katkısı yüzde 25’ten yüzdelik 30’a yükseltildi.Dünya’bile Selçuk Altun imzasyla düz alan habere göre, minimum ecir artışıyla büyüklük katkısından yararlanılabilecek bütün tutarın yüzdelik 50 civarında yükseltilmesi sonrasında atık bu hamle, tasarrufların artırılması, sisteme duyulan güvenin tazelenmesi ve resülmal piyasalarının gelişimine yardım sağlaması namına majör tıpkısı kadem adına değerlendiriliyor. Cumhur Reisi Erdoğan, ekonomideki dalgalanmanın önüne bozmak için eski akşam ezanı muhtelif alanları kapsayan tıpkısı önlem paketi açıkladı. Paket ezcümle; önceki yerine yurtiçi yerleşiklerin döviz talebine fiyat, TL cinsi tevdiat faizinden elde edilen ocakçı garanti altına kayran ve döviz kurundan kaynaklı ekstra getiriyi da içeren lira envestisman teşvikini içeriyor. İkinci olara, eşit belirlemekte zorlanan ihracatçıya ileri vadeli düzem verilmesiyle ticari hayatta kırat belirsizliğinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Akıbet olarak birlikte BES’e yapılan ululuk katkısının yükseltilmesiyle tasarrufların artırılmasını hedefl iyor.

“Yüzde destek ile murahhas ödüllendiriliyor”

BES’te izzet katkısının artırılması fasıl oyuncuları eliyle büyük tıpkısı memnuniyetle karşılandı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, şevket katkısı oranının yükseltilmesiyle sistemin nema ivmesini henüz fazla artıracağını söyledi. Benli, “Yıpranmamış düzenlemeyle celal katkısı oranı yüzde 30’a çıkarılarak; sistemimize yiğitlik tazelenmiş, tasarruf fail katılımcılarımız ödüllendirilmiş olacak. Sistemdeki katılımcıların BES’i yeğleme etmedeki arz majör sebeplerden biri olan yüzdelik 25 ihtişam katkısı teşvikinin yüzde 30 seviyesine yükselmesiyle sistemin sürdürülebilir büyümesine iri benzeri ivme katmasını bekliyoruz. Tek enstrümanın maaş yüzdelik 30 sabit ürem sağlayacağının garantisi bulunmazken, BES ile birikimler bu güvenceye kavuştu. Yüzde 30 izzet katkısının yanı sıra fonlarımızın başarılı performansı da katılımcılarımızın mütenavip ayrımsız yatırım aracına ihtiyacı kalmayacağını ispatlıyor” dedi.

“Mikro içi tasarrufların arz büyüğü olacağız”

Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan ise, 250 milyar lira kaynak büyüklüğüyle rüştünü ispatlayan BES’in tasarrufların artmasında nazik bire bir racon üstlendiğini söyledi. BES’mağara 2013 yılından bu yana yüzde 25 oran katkısıyla 13 milyona yakın katılımcıya artırım imkânı ve iyi ayrımsız ürem sunduğunu hatırlatan Gürkan, “2021 yılı özelinde üstelik, eurobond, hisse senedi, zer ve yabancı hareket çeşitlendirmesiyle yüzdelik 50’ye mail nema sağlamış durumda. Yüzdelik 30’a yükselen kerem katkısıyla sistemin daha de büyüyeceğine, toplumda yaygınlaşmanın artacağına ve tıpkısı çağ yetersiz içi tasarrufların arz büyüğü olacağımıza inanıyorum. Bize olan güvenin karşılığını bir vakitler olduğu üzere gelecekte de yeryüzü bol şekilde vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Destek toplamda yüzde 68 artacak”

2022 yılı amacıyla açıklanan 5 bin 4 TL brüt minimum sevap tutarı ile bir katılımcının oran katkısından yararlanacağı almanak eğin limitin 18 bin TL’ye yükseleceğini hatırlatan Agesa Genel Müdürü Fırat Kuruca, yeni düzenlemenin BES’e sunulan desteğin somut aynı göstergesi olduğunun altını çizdi. Kuruca, “Hem minimal ücretteki artış hem üstelik ihtişam katkısının yüzdelik 30’a çıkması sektörümüzde olumlu güçlük yaratacak. Bugün itibariyle 894 TL/kamer olan oran katkısı tutarı, 2022’üstelik asgari ücretin brüt 5 bin 4 TL’ye çıkmasıyla alay malay ve yüzde 30’u cesamet katkısıyla bin 501 TL/ay olacak. Yani yaklaşık yüzdelik 68’lik bire bir artış gerçekleşecek. Maksimal kendisine 18 bin TL civarında almanak destek söz konusu. Kaynak getirileri de 2021 yılında averaj kendisine yüzde 50’ler civarında olacak kadar gözüküyor. tasarrufların artırılması ve sermaye piyasalarının gelişimi açısından çokça mehabetli katkılar sağlayacak. 18 yaş altına BES imkanı sunulması dahi orak ayı ayında devreye girmişti. 2022 yılı için sektörümüz açısında haddinden fazla mebzul bire bir temel” şeklinde konuştu.

BES HADDINDEN FAZLA ELAN CAZİP KUZULUK GELDİ

Celal katkısının yüzde 30’a çıkarılmasının ‘zaten kardeş teşvikleri olan’ Bireysel Emeklilik Sistemini elan dahi cazibeli arkaç getireceğini belirten Adendum Danışmanlık müessis ortağı Mehabetli Haydar Elveren birlikte minimal ücretteki artışla alay malay almanak bazda mecmu ulama payının 18 bin TL’ye çıkacağına aksan yaptı. Katılımcıların olasılı değme tür yatırım aracını içeren ve ayrımlı risk yapısına uygun tekaütlük yatırım fonları aracılığı ile özlük fonlarını oluşturduklarında hem piyasalardaki getirilerden hem dahi faziletli azamet katkısından yararlanmalarının türlü olacağını vurgulayan Elveren, şöyle devam etti: “Buna ilişik olarak, devlet katkısının rastgele bireye değişik verildiği bile dikkate alındığında tasarruf yapabilme kapasitesi efdal kerte halkları üzere artan limitler ile gelişigüzel her bir güç üzere sağlanan heveslendirme berenarı efdal tutarlara ulaşacak ve BES aracılığı ile artırım henüz bile artacak. 18 yaş altına BES’in da uygulamasının başladığı dikkate alındığında ailelerin çocuklarına da BES aracılığı ile artan oranda envestisman yapabileceklerini derpiş etmek mümkün.” Farklı taraftan, bu eklenmiş teşvikin kamuya maliyetini daralmak amacı ile yalnız emekliliği bekleyen katılımcıya sunulmasının birlikte mümkün olduğunu tabir eden Elveren, “Bu durumda teşvik süfli emekliliğe yönelik artırım yapanlara gitmiş olacak ve muhtemel maliyeti azaltacaktır. Herhangi Bir durumda kalan heybet katkısının zait ruhsal etkisini üstelik dikkate kabul etmek gerekir. Amme otoritesinin bireysel tekaütlük sistemi aracılığı ile tasarrufa önem verdiği ve bu alandaki tasarrufları ve katılımcıları kalan oranda desteklemeye bitmeme ettiğine dair niyetinin üstelik eklenmiş ayrımsız göstergesi olacaktır. Bu düzenlemelerin derhâl hayata geçirilmesi ile 2022 başından itibaren BES elçi ve fon sayısında mütezayit benzeri ivme görülebilir.”

BES fon tutarı 209 bilyon TL oldu

 

Share: