BES’te henüz çok kazanmanın formülü!

Yatırımcıların seçtiği fonların, piyasa koşullarına bakarak repo sağladığı sistemde vatandaşların piyasanın trendine göre fonlarını değiştirmesi gerekiyor. Fakat ne yazık ki katılımcılar sisteme giriş yaptığı ve balaban ihtimalle sisteme girerken evet bankacının yahut almaç temsilcisinin önerisi ile yaptığı seçimi aynı daha değiştirmiyor. Bu ise vatandaşların yüzdelik 30 ihtişam katkısının olduğu sistemden yeterince yararlanamamasını beraberinde getiriyor. Bu sorunu sona ermek üzere tekaütlük şirketleri ve Hazne ve Maliye Bakanlığı ceht gösterirken en son yerine bulunduğunuz tekaütlük şirketi farketmeksizin sistemdeki mecmu fonlara intikal sağlayabileceğiniz bir ortam hayata geçirildi. Sistemin adı BEFAS. Ulaşımı gösterişsiz. İnternetten dilediğiniz kabilinden dilediğiniz portföy dümen şirketinin fonunu alabiliyorsunuz ve bağımlı satabiliyorsunuz.

BES’İN BÜYÜK SIKINTISINA DEVA OLMAYA ADAY

Habertürk’ten Rahim Ak’ın derlediği habere göre; Tekaütlük Gözetim Merkezi rakamlarına bakarak bazı vatandaşların sistemi az çok artağan kullandığı gözlendi. Toplam büyüklüğü 290 milyar liraya ve murahhas sayısı da 7 milyon 446 bin kişiye ulaşan herkes gözönüne alındığında daha bir iki üzere görünse üstelik bir yıllık ortam BES’in şişman sıkıntısına ilaç olmaya namzet kadar. Çünkü sistemin yürürlüğü girdiği gündün bu yana 20 bin 684 yatırımcı fonlarını 416 bin 449 posta değiştirdi. Katılımcıların sadece sisteme girdiği tekaütlük şirketinin değil tüm fonların alınıp satıldığı platforma vatandaşlar kestirmece 1.2 bilyon teklik iş gerçekleştirdi. Sabık yıl eylül ayında iş tutarının 33 milyon ve yapılan prosedür sayısının ise vakit kaybetmeden 13 bin olduğu gözönüne alınırsa büyümenin hangi kadar erdemli olduğu bile anlaşılacaktır.

TOPLAMDA FONLARINI DEĞİŞTİRENLER YÜZDE 56’YI GEÇTİ

Sistemde muamelat yapanların yüzdelik 56’sından fazlası genişlik çok 5 yıldır BES’e ek durumda. Platformu kullanarak farklı portföy idare şirketlerinin fonlarını seçen vatandaşlardan sunma alçak grubu yüzde 31 ile 5-10 yıldır BES’te birikim yapanlar oluştururken sisteme girişi elan 1 sene olmayanların oranı yüzdelik 22 ile sangılık yarattı. 1-3 yıldır BES’te bulunanların oranı yüzdelik 21 ve 3-5 almanak tasarruflara eş vatandaşların oranı ise yüzde 13 oldu. Toplamda fonlarını değiştirenlerin yüzdelik 56’yı geçti.

30 MİLYON LİRAYA YAKIN NET ALIMLAR

Platformda muamelat yapılarak alınan fonlara bakıldığında ise vatandaşların eski performansları mebzul fonları seçtiği görülüyor. Ağırlıklı namına zer ve behre fonlarından oluşan hisse seçimlerinin performanslarına bakıldığında getirilerinin güzeşte yüzdelik 50’ye yakın yahut üstünde olduğu anlaşıldı. Yılın geçmiş 6 ayında bu fonların çok daha faziletli repo tutarına ulaştığı biliniyor. Genişlik çokça gurur satımın yapıldığı Agesa Teknoloji Sektörü, Cigna Iş ve Rum Maltalık İş Bankası İştirak Endeksi fonlarında 30 milyon liraya mail net alımlar gerçekleşti.

BEFAS HAKKINDA

Bireysel Tekaütlük Görüntü Alışveriş Platformu (BEFAS) İstanbul Değişim ve Saklama Bankası A.Ş. vasıtasıyla işletilen, tekaütlük envestisman fonu paylarının gurur satımının yapılacağı merkezi elektronik platformudur. 1 Temmuz 2021 tarihi bakımından katılımcıların bu âlem üzerinden verilen değişik emeklilik şirketlerinin fonlarının alım satımını yapmasına olanak tanınmıştır. Tekaütlük şirketleri, özlük fonlarının yanı sıra BEFAS üzerinden ayrıksı şirketlerin fonlarını almak isteyen katılımcıların taleplerini, genel ağ ve/veya faal aplikasyon üzerinden gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.

BES’ bile deneyim 292 bilyon TL büyüklüğe ulaştı

 

Yurttaşlık üzere BES’e yatırım yapana celal katkısı verilmeyecek

 

Share: