BES yeni rekorlara koşuyor

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, “2003 yılında ülkemiz finans sistemine karışma olan Ferdî Emeklilik Sistemi’nin (BES) 18 yıl sonunda bizler üzere haddinden fazla kocaman tanıdık 200 milyar TL görüntü büyüklüğünün aşılması bizleri gururlandırdı.” dedi.

TSB’den yapılan açıklamaya göre, hususi emeklilik sisteminde 2021 yılı bitmeden iki koskocaman hedefe ulaşıldı. Sistemde fon büyüklüğü 200 bilyon TL’nin konusunda daha çok. 2013 yılından bu yana meri “fehamet katkısı”, 2017 yılında başlayan “resen ortaklık” ve yalnızca 5 aydır uygulanan “18 yaş altına BES”in oluşturduğu ilgiyle alay malay 13 milyon katılımcı sayısı aşıldı.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “2003 yılında ülkemiz para sistemine dahil olan BES’in 18 sene böylece bizler için haddinden fazla oylumlu görülen 200 bilyon TL görüntü büyüklüğünün aşılması bizleri gururlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Ulaşılan bu seviyenin yeni rekorlar üzere makro bire bir motivasyon kaynağı olacağını tamlayan Benli, “2013 yılından bu yana meri ve dünyanın hiçbir durumunda sıfır yüzde 25 oranındaki devletimizin doğrudan desteği ve 18 yaş altına BES imkanları ile alay malay katılımcı sayılarının tezce artması aynı ayrıksı yüce gelişme. Bizatihi katılma sistemi ile birlikte mecmu delege sayısının 13,1 milyona ulaştığı hususi emeklilik sisteminde, üçüncü paye yerine adlandırılan BES’te üstelik murahhas sayısının 7 milyonu aşması ise vatandaşlarımızın sisteme olan güveninin en özen çeken göstergesi.”

“2022 yılında yıpranmamış rekorlar bizleri bekliyor”

TSB Başkanı Benli, BES’mağara geçmiş yıllarında ırak tıpkı uğur olarak görülebilecek seviyeye yaklaşık 18 yılda ulaşılabilmesinde, heybet katkısının nazik tıpkısı sevimsiz ağır olduğunu vurguladı.

15 şirketin, katılımcılarına yer dolgunca hizmeti atfetmek için ağır tıpkı şekilde ve büyük tıpkısı özveriyle çalıştığını nâkil Benli, “Devletimiz ise teveccühlerini bizlere seçme antlaşma hissettiriyor. 13,1 milyon delege sistemden faydalanırken artık şurası haddinden fazla kesin görüyoruz ki, BES ülkemizin herhangi bir köşesinde bilinir düzeyde ve Mal sistemimiz zarfında en emin artırım araçlarından biri konumuna ulaştı. Bu nedenle heyecanımız büyük ve 2022 yılında kullanılmamış rekorlar bizleri bekliyor.” açıklamasında bulundu.

5 ayda 100 binden çok yavru sisteme karışma oldu

Açıklamaya göre, BES’e serencam dönemde küsurat ilgide, 18 yaş altı ayrıntılar üzere sisteme dahil olma imkanı tanınması sevimsiz alçak oldu. 5 kamer kadar kısa zamanda 18 gözyaşı altında 102 bini aşan yavru sisteme girdi. Böylelikle tahminî 107 milyon TL fon büyüklüğü ve 15 milyon TL devlet katkısına ulaşıldı.

Tekaütlük Gözaltı Merkezi’nin 31 Ilk Teşrin verisine göre; toplamda ulaşılan 202,2 milyar TL kaynak içinde büyüklük katkısı tutarı 23,7 milyar TL’yi aşarken, 2021 başından bu yana görüntü kadar 32 bilyon TL, elçi sayısında bile 519 bin şahsiyet artma yaşadı.

Bütün iş hacmi endeksi almanak bazda yüzde 42,6 arttı

 

Tarumar bey hacmi yıllık yüzde 15,9 arttı

 

Enflasyonda beklenti yükseliyor

 

Share: