BES yeni reformlarla henüz avantajlı ve elastiki ayla geliyor

Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Aranjman ve Fal Kurumu’nca (SEDDK), Bireysel Emeklilik Artırım ve Envestisman Sistemi Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, hem katılımcıların Bireysel Tekaütlük Sistemi’nde (BES) devamlılığını sağlayacak hem dahi sisteme eskimemiş girişleri motivasyon edecek majör yeniliklerin getirildiği bildirildi.

SEDDK’den yapılan açıklamaya bakarak, 4632 basit Bireysel Emeklilik Artırım ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda yapılan değişiklikler TBMM’bile kabul edildi.

bahis konusu Yasa’un rötuşlu edilmesiyle hem katılımcıların sistemde devamlılığını sağlayacak hem dahi sisteme yıpranmamış girişleri teşvik edecek makro yenilikler getirildi.

2003 yılında uygulanmaya başlanan ve 2013 yılında getirilen izzet katkısı uygulaması ile gelişigüzel cazibesi kalan BES, 2021 yılı böylecene, 13,3 milyon katılımcıya ve tahminî 250 bilyon fon büyüklüğüne ulaştı.

Unvanında “iştirak” ibaresi geçen faizsiz fonların dahi tercih edilebildiği sistemde, bu kabil fonların oranı üstelik yüzdelik 23’e erişmiş durumda bulunuyor. Bu kapsamda BES, Türkiye’da tabana yayılan heybetli tıpkı tasarruf aracı ve kamu emeklilik sisteminin tamamlayıcısı olmaya bitmeme ediyor.

Vatandaşların ilk günden beri balaban rabıta gösterdiği BES, 19’uncu yılına kullanılmamış uygulamalarla giriyor. Sistemin geliştirilmesi ve henüz degaje elçi kitlelerine ulaşabilmesi amacıyla SEDDK tarafından değişik paydaşlarla gelişigüzel reform niteliğinde yeni projeler hayata geçiriliyor.

Ihtişam katkısı oranının yüzde 30’a yükseltilmesi

BES’e girişin heveslendirme edilmesine yönelik ise 3 heybetli yenilik geliyor. Bakir Yasa düzenlemesi neticesinde, bilcümle BES katılımcılarını sevindiren arz eke yeniliklerin başında azamet katkısı oranının yüzde 25’cilt yüzde 30’a yükseltilmesi geliyor.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle gelişigüzel hem kâin katılımcıların hem üstelik sisteme kullanılmamış girecek katılımcıların ödeyeceği ulama payları yüzdelik 25 adına yüzde 30’luk şevket katkısından faydalanmaya başlayacak. Böylelikle, devletin BES’e verdiği destek bire bir nöbet elan vurgulanmış oldu.

Almanak fehamet katkısı limitini aşan katkı payları için müteakip yıllarda heybet katkısı alınabilecek
Katılımcıların tıpkısı takvim yılı içre brüt asgari ecir tutarının yıllık toplamına kadar yaptığı ödemeler cesamet katkısı alabiliyor. 2022 yılı üzere brüt minimal sevap tutarının almanak toplamı 60 bin 48 TL olduğu amacıyla bu tutarı aşan ödemeler kerem katkısı alamıyordu.

Getirilen bakir düzenleme ile gelişigüzel, çıktı bu katılımcılar ödeyecekleri katkı paylarının almanak brüt asgari ücreti aşan kısmı amacıyla bile izleme fail yıllarda cesamet katkısı alabilecek.

Bu sayede, katılımcıların celal katkısından feyizlenmek için birikimlerini yıllara bölüp erteleyerek yatırmasına icap kalmıyor ve sisteme toplu ödeme yapmanın cazibesi artırılıyor.

45 yaşından büyükler üstelik talep etmesi halinde OKS’ye girebilecek

Yeni Yasa değişikliği ile getirilen koskocaman yeniliklerden bire bir gayr ise Hudayinabit Katılım Sistemi’hangi (OKS) akmak istemesine rağmen giremeyen çalışanları ilgilendiriyor.

Çarkıt mevzuata göre, 45 yaşını aşan ve OKS’ye karışma sıfır çalışanlar öz rızalarıyla bile sisteme giremiyordu. Çalışanlardan mevrut kilolu arzu ile bu kısıtlama kaldırılarak, 45 yaşını aşan çalışanların dahi dilek etmeleri halinde, OKS’ye katılmalarına imkân tanınıyor.

Böylecene, gözyaşı kısıtlaması olmaksızın cemi çalışanlar, hudayinabit ortaklık sisteminin avantajlarından faydalanabilecek.

Kısmen ödeme ahiz imkanı ile katılımcı akçe ihtiyacını sistemden çıkmadan karşılayabilecek
Katılımcıların sistemde devamlılığını sağlayacak 2 mehabetli yenilik bile bölümsel ödeme ahiz ve temlik imkanlarının getirilmesi oldu.

Katılımcıların eğitim bilimi, dünyaevi, bölük alımı üzere hayatın balaban aşamalarında oluşan akçe ihtiyaçları dolayısıyla sistemden mecburen huruç yaptıkları ve tasarruflarını bu ihtiyaçlarını eğlemek doğrultusunda kullandıkları gözlemlendi.

Aplikasyon detayları SEDDK yoluyla belirlenecek olan kullanılmamış düzenlemeye göre, katılımcılar akça ihtiyacını eğlemek üzere sistemden çıkmak zorunda kalmadan birikiminin yüzde 50’döş büyüklüğünde olan tutarı çekebilme imkanına erbap olacak.

Bu sayede, katılımcıların sistemden mecburen er çıkarak mağduriyet yaşamalarını önleyecek aynı aplikasyon devreye sokulmuş olacak. Bu katılımcılara, ayrıca muhtemelen şartlar dahilinde, alacakları birikimin yüzde 25’ine büyüklüğünde hesabındaki celal katkısı de verilebilecek.

Böylece, 18 yaşından küçüklerin üstelik sisteme dahil olabileceğine dayalı 2021 yılı içinde hayata geçirilen düzenlemeler ile alay malay BES, katılımcıların hayat boyunca hayatlarının seçme aşamasındaki birikim ihtiyacını karşılayan benzeri sisteme dönüşüyor.

BES birikimlerinin temlik edilebilmesi imkanı

Katılımcıların, evgin nakit ihtiyaçları üzere BES sözleşmelerini ağız ağıza sonlandırması ve cemi haklarını kaybetmesinden kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik yerine getirilen bir diğer cesim uygulama ise BES sözleşmelerinden kaynaklı alacağın temlik edilmesi kanalıyla bankalara inanca kendisine gösterilebilmesine imkân tanınması oluyor.

Bu aplikasyon ile SEDDK vasıtasıyla detayları belirlenecek standart süreçler ve bankalar ile tekaütlük şirketleri beyninde kurulacak entegrasyon yardımıyla, avantajlı koşullarla ve acul tıpkısı şekilde BES sözleşmelerinden ayrılmaksızın kişilerin uygun koşullarla finansmana erişebilmesine imkan sağlanmış olacak.

Kısmen ifa ahiz imkanı ile BES sözleşmelerine ilgilendiren temlik imkanı getiren uygulamaların, detayları ve uygulama şekli gücük sürede SEDDK tarafından ast düzenlemelerle belirlenecek.

Özge büyüklük uygulamalarına nazaran çokça daha avantajlı ve elastik tıpkı tekaütlük sistemi olan BES, benzeri zamanda vatandaşlara emekliliğin yanı sıra hayatlarının herhangi bir dönemindeki repertuvar ihtiyaçlarını karşılayacak benzeri artırım havuzuna dönüşüyor.

BES teklifinin önce kısmı Umumi Kurul’de akseptans edildi

 

BES’te büyüklük katkısı yüzdelik 30’a yükseliyor

 

Share: