BES’ bile birikim 292 milyar TL büyüklüğe ulaştı

Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Aranjman ve Bakı Kurumu (SEDDK) Komutan Vekili Ulu Ersoy, 11. Sigorta Haftası nedeniyle Ferdî Tekaütlük Sistemine (BES) ilgilendiren yaptığı açıklamada, 2003 yılında başlayan BES uygulamasının, topluma tasarruf alışkanlığı kazandırmanın birlikte katılımcılara emekliliklerinde katma aynı üs terazi düsturu ile lüzum toptan icraat strateji edilerek gerekse sektörün ihtiyaçları dikkate alınarak daima geliştirildiğini belirtti.

15 emeklilik şirketinin hareketlilik gösterdiği bu alanda, 14 milyon civarındaki elçi ve çalışanlar ile 271 bilyon TL’si BES tarafında, 21 bilyon TL’si ise OKS tarafında gelmek amacıyla kısaca 292 bilyon TL büyüklüğe ulaşıldığını ifade eden Ersoy, birçok kişinin geleceğini finansal anlamda garanti altına almasına uzlaştırıcı olunduğunu söyledi.

Ersoy, başlangıcından bu yana gösterdiği acul nema ivmesi ile finansal sistemin mehabetli aktörlerinden birisi haline mevrut BES’in elan dahi yaygınlaşması ve penetrasyonunun artması amacıyla sistemin geliştirilmesine ve çap desteğinin devamlılığına müteveccih çalışmaların devam edeceğini aktararak, “Vizyonumuz, seçkin vatandaşımızın mevlit anından ölümüne büyüklüğünde hayatının heybetli dönüm noktalarında ona bindi olacak ayrımsız BES sözleşmesine cemaat olabilmesi ve tasarrufu hayatımızın tıpkı parçası haline getirebilmektir.” diye niteleyerek konuştu.

Büyük Ersoy, emeklilik döneminde çalışanların gelirinin düştüğünü ve bu durumdan âlem çalıştığı dönemde birikimi olmayan vatandaşların emeklilik dönemlerinde tıpkı zenginlik seviyesini korumakta zor yaşayabildiğini belirterek, bu noktada devreye giren BES’in, vatandaşların gelirlerinin faziletkâr olduğu dönemde yapacakları birikimler ile bu birikimlere sağlanan yüzde 30 ihtişam katkısı ve fon getirileriyle vatandaşların bayındır bir emeklilik dönemi geçirmesine olanak tanıdığını dile getirdi.

Anadan Görme tasarruf araçları haricinde, katılımcıların efdal oranda izzet katkısı alması ve fon getirilerinin ise alternatiflere göre az çok ongun olmasının vatandaşlarımıza nazik menafi sağladığına bel eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu tümce, gelecekte bolluk düzeyi faziletli aynı zor zümresinin mevcudiyetinin temeli olacağı gibi ülkemiz mal piyasalarına nazik aynı kaynak sağlayarak ülkemizin yabancı kaynaklara olan ihtiyacını azaltmaktadır. BES, ev içi tasarruflara sağlamış olduğu destek sebebiyle finansal piyasalarımızdaki oynaklığı azaltmakta ve ülkemizin gelişmesine büyük aynı ulama sunmaktadır. Bugün deneyim yaparak ülkemizin gelişmesine yardım sağlayıcı vatandaşlarımız, mütekait olunca ektiklerini biçecek, henüz varlıklı aynı ülkede henüz faziletkâr bolluk düzeyinde emekliliklerinin tadını çıkaracaktır.”

Ersoy, 18 gözyaşı şeş BES uygulaması başlamadan geçmiş ümit analizi ve bu analizlere dair olarak projeksiyonlar yapıldığını ve ilk tıpkısı sene içinde muhtemel elçi sayıları temkinli bir senaryoyla ortaya konulduğunu anlatarak, “Vatandaşlarımızın teveccühü sayesinde gerçekleşen rakamlar bu temkinli tahminlerin çokça üstünde gerçekleşmiştir.

Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız üzere ebeveynlerinin de son mertebe bilinçli ve ateş parçası olduklarını görmekteyiz. Henüz, 1 almanak müddet tüm olmasına rağmen, 18 yaş altı 400 bine mail katılımcımız sisteme dahil olmuş, bunların mecmu kaynak büyüklüğü 1 milyar TL’ye yaklaşmıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Ati dönemde BES’mağara cazibesini artırmaya yönelik birtakım adımlar atılacağını bildiren Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, basamak ahiz, evlilik ve gelişim ihdas üzere katılımcıların finansmana ihtiyaç duyacakları şanlı olaylarda, avantajlı koşullarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya bitmeme edebilecekleri bir uygulama üstünde birlikte çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir. Bahsedilen mücahede kapsamında, 18 yaşından önceki sisteme girmiş katılımcılarımıza, üniversite eğitimi üzere kısmen ifa ahiz hakkı getirmeyi bile planlamaktayız.”

Ersoy, bunların birlikte “BES Bergüzar Sertifikası” uygulamasıyla, kişilerin yakınlarına özel günlerinde, sayısal yöntemleri kullanarak süssüz ve kılgı aynı şekilde katkı payı armağan etmelerine olanak tanıyacak çalışmalarımızda birlikte akıbet aşamaya geldiklerini vurguladı.

SEDDK Komutan Vekili Ersoy, umum bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile güdük tıpkısı süre içerisinde, BES’teki toplam katılımcı sayısının 17 milyonu aşacağını, hep fon büyüklüğünün bile 500 milyar TL’ye ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi.

beraber, SEDDK, Bireysel Tekaütlük Sistemi ve sistemin kapsamının genişletilmesi ile ilişik olarak kamuoyunda farkındalık ihdas etmek amacıyla ayrımsız kamu spotu hazırladı.

RTÜK yoluyla yayına alınan ve “Aras ile Sohbetler: Harçlık, deneyim, cesamet katkısı” başlığını taşıyan amme spotu, 18 gözyaşı şeş BES’e yönelik dikkati artırmayı ve sisteme zihayat yaşta girişin önemini kamuoyuna duyurmayı amaçlıyor. Amme spotu, ailelerin sıradan yaşlardan itibaren çocuklarının geleceği için BES yaptırabileceği ilhamını veriyor.

BES bu sene enflasyona yenildi

 

Vatandaşlık için BES’e yatırım yapana ululuk katkısı verilmeyecek

 

Share: