Benzine zam!

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığınca, Karayolları Gidiş Geliş Kanunu gereği geçici ve pırtı taşımalarında mergup araçların şita lastiği takmaları, illerin hava ve abuhava şartlarına göre yılın muhtemelen dönemi için zorunlu tutuluyor. bahis konusu mezuniyet, Bakanlıkça valiliklere da devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin birlikte Güvenlik Umumi Müdürlüğü, Açıkgöz Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin teftiş birimlerince yapılıyor.

1 April 2022’ye kadar devam edecek

Kış lastiği takma zorunluluğu yarın başlayacak ve 1 April 2022’ye kadar bitmeme edecek.

Kurala münasebetsiz araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Kaynak ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden valüasyon oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 bakımından güncellenecek.

Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde geçilmeli

Albeni sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi gerekiyor. Şita lastikleri, 7 ile eksi 40 adım arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi karşılayıcı rahat bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı çıplak desenlerine eş bulunuyor.

Şita lastiği, itici havalarda yaz lastiğine nazaran yüzdelik 50 henüz bereketli posta hakimiyeti sağlıyor, fren mesafesini birlikte yüzde 50’ye büyüklüğünde kısaltıyor.

Şita lastiği tebdil ücreti 80 liradan başlıyor. Korse oteli hizmeti kullanım ücreti, sargaç değişimi dahi karışma 200-250 lirayı buluyor.

Otomobillerde şita lastiği fiyatlarının ebatlarına göre fark gösteriyor. Türkiye’üstelik sunma çok beğenilen nitelik olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri 400 ile 800 liralık bedel aralığında satışa sunuldu. Korse sökme takma ücretleri, binek araçlar için 80-120 teklik, SUV ve belli belirsiz ticari vesait için 100-150 teklik aralığında değişiyor.

Sargaç oteli bedeli ise 4 sargaç amacıyla averaj 100-120 liralık düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm bando ve sargaç oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmet 200-250 liraya sağlanıyor.

Share: