Benzine 58 kuruş iskonto

Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmayan, elektrikli anahtar şarj istasyonu altyapısına ait detayları paylaştı. Türkiye’de 6 bin elektrikli dil ve 2 binin üstünde şarj istasyonu bulunduğunu belirten Yılmayan, gelecek yıl sonunda TOGG’un üretim bandından inecek olması ve Paris Anlaşması’nın Türkiye’birlikte yürürlüğe girmesiyle elektrikli miftah sayısının hemen artacağına ilgi çekti.

“En tutucu projeksiyon bile 2030’bile elektrikli vesile sayısının ülkemizde 1 milyon adede çıkabileceğini gösteriyor.” diyen Yılmaz, Türkiye’dahi 2023’te 75 bini fazla elektrikli araç ve 12 bin 500 yükleme soketi olmasını öngördüklerini aktardı. Yılmaz, şu an 818’i özel kullanım kalkmak amacıyla 3 bin 36 yükleme soketinin bulunduğunu bildirdi.

Şarj hizmetine yönelik hükümlerin de içre bulunduğu kanun teklifinin iki gün önce TBMM Sanayi ve Tecim Komisyonunda akseptans edildiğini anımsatan Yılmaz, teklifte sekunder mevzuatın hazırlanması üzere 3 maaş müddet öngörüldüğünü belirtti.

İkincil mevzuatın yayımlanmasından sonradan halihazırdaki şarj istasyonlarına, durumlarını kanuna uyumlaştırmaları amacıyla 4 mahiye süre verileceğini anlatım eden Yılmaz, şöyle bitmeme etti: “Bu sürecin henüz güdük sürede tamamlanacağını öngörüyorum. 2022’nin evvel yarısı bitmeden yükleme hizmetine ilgilendiren mevzuat altyapısını tamamlamış ve bu doğrultuda şarj hizmetine başlamış olacağımızı düşünüyorum. Yükleme hizmeti lisansa tabi benzeri hayatiyet olacak. Lisans, yükleme ağını işletecek kişiye verilecek. Şarj istasyonları ise lisansa tabi mümteni. Yükleme istasyonlarını lisans sahibi kurup işletebileceği kadar, lisans sahibi sertifikalandırdığı üçüncü taraflara ait istasyonlarda üstelik bu bakım sunabilecek. Şarj ağı işletme lisansları akaryakıt tevzi lisanslarına analog tıpkı şekilde olacak. gelişigüzel tenkis veya münhasırlık olamaz ama teşvik veya ayrıksı yollarla istasyon kurdurulma yöntemi düşünülebilir. Yapılacak ikincil düzenlemeleri halkoyu görüşüne açacağız. Konuyla ilgili seçkin kesimden ulama ve önerileri üstelik bekliyoruz.”

EPDK ihtiyaç halinde fiyatlarda zir ve üst sınır belirleyebilir

Yılmayan, EPDK’nin yükleme hizmetine ilişkin fiyatları izleyeceğini, gerekseme olması halinde ast ve üst sınır belirleyebileceğini bildirdi.

EPDK eliyle cıvıltı vesile ve şarj hizmeti altyapısının gelişimine müteveccih bakanlıklardan fikir alınarak gösterim hazırlanacağını nâkil Yılmayan, “Projeksiyona bakarak şarj ağının yaygınlaştırılması için alınabilecek tedbirleri ve heveslendirme ihtiyacını ait bakanlıklara bildirebileceğiz. Gerektiğinde istasyonların kurulması ve kurulum hızının elektrikli vesile as hızına yetişememesi ihtimaline karşın öncelikle heveslendirme metoduna başvurulabilir. İhtiyaç halinde şarj zıkkım işletmecilerine arttırma şarj istasyonu kurma yükümlülüğü getirebileceğiz.” dedi.

Şarj ağı online zemin üzerinden görebilecek

Yılmaz, şarj zıkkım işletmecilerinin çok ortaklı yahut limited şeriklik adına kurulabileceklerini belirtti.
Lisans başvurusunda bulunan şirketlerin zindelik piyasasında canlılık yasağının olmamasının kayıt olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Lisans sunulan yükleme zehir işletmecisinin sınırlı müddet içinde minimum sayıda yükleme istasyonunu ağına putrel yükümlülüğü olacak. Bir yükleme istasyonunda hizmete başlanabilmesi üzere gelişim yeri açım ve düzentileme ruhsatıyla ilgilendiren dağıtım şirketinden olumlu düşün istenebilecek. Şarj istasyonlarının ünitelerinin kurulum ve güvenliğinde uyulacak standartlar TSE tarafından çıkarıldı. Bu ve bire bir teknik standartlara ilişik namına tığ hizmet sunumuna ilişkin ara sıra standartlar, kavait koyacağız. Ayrımsız yükleme ağındaki şarj ünitelerinin makul tıpkı oranının hızlı şarj edebilme kapasitesine ehil olmasını isteyeceğiz. Kullanıcıların bilgiye erişimini kolaylaştırmak için aynı azade erişim platformu kuracağız. Bu vasat üzerinden yükleme istasyonlarının coğrafi konumları ve yerleri, yükleme istasyonunda bulunan ünitelerin tipleri, yükleme hizmeti fiyatları ve takip eden 24 saat içerisindeki emre amadelikleri kadar bilgilere erişilebilecek. Böylecene, kullanıcı yükleme ağlarına bağlı istasyonlarda uygulanan fiyatlar mukayese edilebilecek. Kullanıcıya güzergahı üzerindeki istasyonların emramadeliklerine göre ilkin yükleme ünitesi rezervasyonu yapması imkanı getirilecek. Böylecene hem paradan hem birlikte zamandan artırım yapılabilecek.”

Elektrikli çevirici şarj istasyonlarına ilgili standartlar belirlendi

 

Elektrikli arabalara taşınabilir yükleme geliyor!

 

Share: