Belirsizlikler çağında izlem yetiştirmek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Koşulların değişmesi şirketleri bir telaşa sürükler. Şirketler, inkılap üzere aceleyle belli kararlar kabul etmek zorunda olduklarını hissederler. Belirsizlik dönemleri yerine adlandırılan bu süreçlerde, dangadak kararlar atfetmek üstelik tabii tek madde yapmamaktan elan iyidir. Yine üstelik böyle zamanlarda ne acele kararlar almalı ne birlikte oturup olacakları beklemelisiniz.

Harvard Business Review’dan Nathan Furr’un yazısına bakarak, bağıl istikrarlı dönemlerde geliştirilen stratejilerin çoğu faal koşulların sakil bastığı dönemlerde işe yaramıyor. Bu durumda, ağız ağıza dışlamak kavisli olsa dahi, stabil dönemlere ilgili araçların değişmesinin dahi etkisi bulunuyor. Şirketler, baştan sona, ilgili oldukları sektörün yapısını, bağırsak dinamiklerini anlamaya ve kaynaklarını yeni avantajlar fotoğraflamak üzere kullanmaya harcamalılar ve bunun amacıyla dahi gâh araçlara ihtiyaç duymaları normal. Fakat acun hemencek değişirken değişik vesait peyda etmek zorunda kalmanız da berenarı efdal bir ihtimal.

Finansgundem.com’un derlediği yazıya göre, ayırt etmeniz gereken önceki öz, değişen koşulların ardından ortaya çıkan belirsizliklerin nazik bölümünün kullanılmamış olasılıklarla alay malay geldiği olmalıdır. Bu nedenle ipham ve olabilirlik arasındaki bağlantılara odaklanmanız gerekiyor. Iyice bilgi ise, ikincisini yani olasılıkları, yani kullanılmamış stratejinizi yakalamak ve hayata etmek için belirsizliği aynı kanıt yerine kullanabileceğiniz.

Bireyin belirsizlikle başa ayazlık yeteneği

Kuruluşlar ve özelinde şirketler, insanlardan bağımsız milletvekili değildir. Şirketleri insanlar destekler ve yönetir. Kuruluşların daha ferah yönetilmesi üzere insanlar pazarlama, para ve önderlik gibi alanlarda uzmanlaşır. Fakat bunlar varagele dönemlerinde tam sonuçlar vermeyebilir. Belirsizlikle başa geçmek ayrıksı türden kabiliyetler gerektirir. Bunun nedeni ise ağırlıklı namına risk almaktan kaçınmakta yatar.

İnsanlar genel anlamda riskli benzeri durumla karşılaştıklarında kalın kafalı adım atmaya meyillidir.

İnsanlar genel anlamda riskli bire bir durumla karşılaştıklarında kalın kafalı etap atmaya meyillidir. Bu bile şirketlerin tahaccüm ve koşulların değiştiği müphemlik dönemlerine ahenk ölçü yeteneklerini köreltir. İnsana ilgili bu zaaf, davranışsal aynı aldangıç kendisine değerlendirilir. Burada karşılaşılan sarp, tahaccüm, değiş ve tahavvül fırsatlarının kaçınılmaz olarak vuzuhsuzluk olgusuyla alay malay gelmesidir. Nedeniyle koca, olasılığa yani başarıya aksetmek üzere belirsizliği yürümek zorundadır.

Liderler, ekiplerini belirsizlikle yüzleşmek ve bilinmeye akıllıca yönlendirmek için eğitebilir ve cesaretlendirebilirse, bütün olarak organizasyonun yıpranmamış tahaccüm kaynakları folk kapasitesini bile artırabilirler. Louis Vutton kabilinden müfrit markaların işe alımlarda belirsizlikle başa hayat yeteneğini sunma kızıl yetenek namına belirlemesi anlamsız değildir ve marka, işe alımların arkası sıra çalışanlarını bu alanda eğitir.

Belirsizlikle başa geçmek üzere dört temel göz açısına gerekseme duyulur. Bunların başında belirsizliği benzeri zayi nedeni olmaktan çıkarıp bakir olasılıklara açılan tıpkı kapı adına değerlendirmek dirimsel. İkinci sırada kendini tanışıklık tarafından organizasyonunuzu belirsizliğe alın henüz mukavemetli hale getirmek meydan alır. Üçüncü sırada belirsizliği basit aşamalara fayrap etmek ve kognitif anlamda elastiki davranarak gelişigüzel hamle için akilane kararlar alabilmek bulunur. Dördüncü ve serencam aşamada ise manzara kırklığı ve değiş karşısında ateş parçası kalabilmeyi başarabilmek sağlık. Unutulmamalı kim bu dört beceri de öğrenilebilir nitelikler taşır.

Bürokratik yapıları andıran kalpsiz hiyerarşik organizasyonlar, değişen koşullara cebin bütün savunmasız kalmıştır.

Organizasyonun deneyimleme yeteneği

Organizasyonlar belirsizliklerle başa çıkabilmek üzere tıpkısı belirsizliği tanımlayan ruhlu koşullar kadar elastiki olabilmelidir. Bürokratik yapıları andıran allahsız hiyerarşik organizasyonlar, değişen koşullara karşı bütün savunmasız kalmıştır. Burada yüce olan zahir aynı kombinezon şemasına eş olunacağının kesin tıpkı doğrusunun olmadığının bilinmesidir. Bu nedenle şirketler bazı bazı benzeri karınca kolonisi ya üstelik bir martı sürüsü kabilinden cereyan etmeyi yeğleme edebilmeli, hiyerarşik yapıların hareketi kısıtlayan mekanizmalarından gelişmemiş sürede kaçabilme yeteneğine topluluk olabilmelidir. Şirketiniz, tüm bu şemaları ve mekanizmaları deneyimleme özgürlüğüne ve yeteneğine sahipse, kullanılmamış koşullara kıç uydurmakta kendinizi benzeri adım önde sayabilirsiniz.

Bunu başarabilmek üzere ise beş altı anne unsurun hesabına getirilmesi gerekir. Bunların ilki, organizasyonunuzda düzlük düz insanları, kişisel olarak ilgilendikleri sorunları çözmek amacıyla kendi zekalarını ve becerilerini kullanma noktasında yetkilendirmenizdir. Bu durum, çalışanlarınıza, sorunlarla başa geçmek anlamında anlayış edemeyeceğiniz yetenekler kazandırır ve bu sayede bu avantajı şirketiniz üzere aceleten kullanabilirsiniz.

İkinci ana gereklilik ise tecrübe etmek ve öğrenmek için şirketlerin etraflı ve planlamaya dair öngörülerden uzaklaşması gerektiğidir. Bunun namına şirketler güdük deneylere yönelmelidir. Üçüncü sırada insanların deneyimlemesini çalmak adına bunun önünü açan organizasyonel yapılar yaratmaktır.

Hakikat füsun bu ana gerekliliklerde yatar. Bunların sağlanması emretmek, çalışanların neredeyse tıpkısı lidere ihtiyaç duymadan arz makul kararları alabilmesi ve belirsizlikle başa çıkmak için tekmil olasılıkları değerlendirebilmesi anlamına dirimsel. Amazon CEO’akarsu Jeff Bezos, “Amazon’da yaptığımız şeylerden biri deney yapma maliyetini düşürmektir. Uyguladığınız deney sayısını 100’den 1.000’e çıkarabilirseniz, yenilikleri üstelik büyük ölçüde artırırsınız” diyor.

Stratejinin doğurucu aynı idman olduğunu akseptans edin

Belirsiz yassı ve koşullarda strateji yükseltmek, kuralları dahi sizin yaratmanız anlamına geliyor. Varagele zamanlarında sörf yapar kabil sadece dalgalara binmiyor, o dalgaları de siz yaratıyorsunuz. Bu noktada ‘kamu yerine izleme’ eskimemiş pazarlar görüntülemek, biçimlendirmek ve tanımlamakla ilişkili hale geliyor. Mercedes Benz bu noktada güzel yeknesak teşekkül ediyor. Maliyetleri azaltmak ve eş rakamlarını ve karlılığını tasarruf etmek amacıyla hele tamir hizmeti üstünde onlarca yıldır etkin işaret, yerinde onarım hizmeti olan RepairSmith ile yarattığı etap sayesinde çokça kısa sürede 100 binden çok yerinde tamir hizmeti gerçekleştirmeyi başarabiliyor. Bu örnekten da anlaşılacağı gibi, izleme, soruna odaklanan ve belirsizlikleri tıpkısı çerçeveye kabul etmek kaydıyla sorunun çözümüne yaklaşan doğurucu bire bir egzersizi ifade ediyor.

Belirsizlikle başa gezinti yeteneği, ampirik organizasyon ve kamu yerine izlem… Varagele bilimi, tartılı yassı ve dönemlere ilişkin olan mühim çerçeveleri batıl kılmaz. Fakat ipham dönemlerinde nema, değişme evet bile analoji arzusunda olan kodifikasyon ve şirketlerin yeni araçlarla farklı stratejiler geliştirebilmelerine izin verir. Ve ortamında bulunduğumuza benzer vuzuhsuzluk dönemlerinde sektörlerinde yöre saflarda kayran almak isteyen şirketler üzere makul araçlara iyesi olmak dirimsel derecede koskocaman mümkün.

Şirketler üzere fırsatları yorum zamanı

 

Günün makro müşareket haberleri 30/06/2022

 

Bölüt sunu şirketleri nısıf yarıya ayar kaybetti

 

 

Share: