Bebeklerin vücudunda yetişkinlerden 15 kat çok mikroplastik belirleme edildi

New York Üniversitesi Tababet Okulu’ndan araştırmacılar, 3’ü kullanılmamış doğan 10 bebek ile 10 yetişkinin dışkılarını inceleyerek vücutlarında bulunan mikroplastik miktarlarını çözümleme etti.

Boyutları partiküler kendisine 1 ile 5 milimetre arasında değişen mikroplastikler, plastik ürünlerin üretimi ve tüketimi sırasında etrafa yayılarak hem çevreye hem koca vücuduna kötülük veriyor.
Dışkılardaki termoplastik malzemeler olan PET (polietilen tereftalat) ve PC (polikarbonat) oranlarını ölçen fen insanları, yekpare numunelerde mikroplastik liflere rastladı.

PET’ler hele meşrubat, eşya ve meşrubat kaplarında kullanılırken PC’ler rahat adına familya eşyalarında kullanılıyor.

Yetişkinlerde ve bebeklerde PC seviyeleri kısaca oranda görülürken, bebeklerdeki PET seviyeleri yetişkinlerde bulunandan kısaca 15 kat daha erdemli bundan sonra.

Araştırmacılar, bebeklerde tespit edilen yüksek PET seviyelerinin başlıca sebebinin, plastikten üretilen emzikler ve emekleme halılarından kaynakladığına meni ediyor.

Sebebi tahaccüm aşamasında pahal makbul eşyalar

Araştırmanın çıban yazarı Profesör Kurunthachalam Kannan, bebeklerin mikroplastiklere maruz kalmasını hafifletmek üzere yavru ürünlerinin plastik dışındaki emin malzemelerden yapılması gerektiğini söyledi.

Kannan, araştırmaya ait şu bilgileri paylaştı:

“Benzeri yaşındaki bebeklerin dışkısındaki efdal mikroplastik konsantrasyonları, biberonlar, bardaklar, kaşık ve kase gibi mutfak eşyaları, diş kaşıyıcıları ve oyuncaklar kabilinden plastik ürünlerin bu tahaccüm aşamasında bunaltıcı kullanımına bağlanabilir. Antrparantez araştırmalar, şişelerde hazırlanan süt kuzusu mamalarının milyonlarca mikroplastik salabildiğini ve bir nice mamul çağa mamasının plastik kaplarda paketlendiğini göstermiştir.”

Çağa oluşum ürünlerinde bile plastik içerikler bulunduğuna ilgi çekici Kannan, “Bebekler alelumum bezleri çiğner ve emer. Bu nedenle bu gözyaşı grubunun tekstillerde bulunan plastiklere maruz kalması elan balaban tıpkı keder kaynağıdır. Bebeklerin emekledikleri yüzerler de plastik içerebilir” diyerek konuştu.
Çalışma, Amerikalı Kimya Derneği eliyle 1879’dan beri yayımlanan hakemli, haftalık ilmî dergisi ‘Journal of the American Chemical Society’bile yayınlandı.

Plasentada da bulunmuştu

Sabık sene, Roma’daki San Giovanni Calibita Fatebenefratelli hastanesinde yapılan araştırmada, anne karnındaki bebekleri sarmalayan plasentada ilk kez mikroplastik parçacıklar bulunmuştu.
Yine 2020’bile Dünya Doğayı Himaye Vakfı aracılığıyla gerçekleştirilen faaliyet ise, insanların seçkin hafta tıpkı cesaret kartı boyutunda plastik ‘yediğini’ ortaya koymuştu.

Gıdalardaki mikroplastiklerin, çöz mekandaki tozlardan geldiğini gösteren bulgular birlikte bulunan. Yemeğimizin üzerine konan tozlardan senede sayı farkı 70.000 mikroplastik alıyor olabildiğimiz belirlendi.

Yeryüzü aşkın plastik içeren besinler ortada kabuklular ilkin görünmek üzere bahir ürünleri meydan alıyor.

İklim değişikliği fonları ne kadar çevreci?

 

Çevreci grubun çevreye maliyeti: 120 titrem yararsız

 

Çin, çevreyi destek olmak üzere saf gaza bindirim yapmayacak

 

Share: