Bankaların eskimemiş gündemi dijital cüzdan

Dolaşımda olan Bitcoin (BTC) arzı, pazartesi haset muhteşem bir kilometre taşına ulaştı. Serencam Bitcoin blok ödülü yarılanmasından aynı buçuk yıl sonraları, azami BTC arzının yüzde 90’ının madenciliği tamamlandı.

Blockchain.com verilerine bakarak dolaşımda olan Bitcoin sayısı, pazartesi haset bakımından 18,899 milyona ulaştı. Yani, geriye madenciliği yapılacak toplam arzın sadece yüzdelik 10’u kaldı. İlk yüzde 90’ın madenciliği kestirmece 12 yıl sürerken, et kafalı kalanının madenciliğiyse az buçuk daha etraflı ant algı.

Bitcoin, laedri yaratıcısı Satoshi Nakamoto yoluyla belirlenen 21 milyon maksimum arza sahip. Bu çizi Bitcoin’in gerçeklik kodunda yazılmış ve ağ düğümleri tarafından uygulanıyor. Bağlı arz, Bitcoin’in tıpkısı mal birimi ve envestisman uzlaştırıcı kendisine değerini koruması için eleştiri ehemmiyet taşıyor.

Cointelegraph’ın dahi belirttiği üzere, parçalanmamış Bitcoin’lerin madenciliğini tamamlamak 119 yıl sürecek. Sürenin bu büyüklüğünde teferruatlı olmasının ardında Bitcoin halving kendisine bildik ilkin saptanmış protokol yürütümünün eskimemiş Bitcoin teksir hızını temas dört yılda bir nısıf yarıya azaltması yatıyor.  

Bitcoin blockchain’i bakir BTC’leri sadece yıpranmamış blokları doğrulayan madencileri ödüllendirmek üzere ürettiğinden dünya, halving dolaşımda olan sunu artarken üretilen Bitcoin’in azalmasını sağlıyor. BTC madencileri, Mayıs 2020’den beri beher blok üzere 6,25 BTC dürü alıyor. Bu miktar 2024’teki bir ahir halving’de 3,125 BTC’ye düşecek.

Blok ödülü 2040’ta 0,2 BTC’nin altına gerileyecek ve 21 milyondan geriye madenciliği yapılacak sadece 80 bin Bitcoin kalacak. Son Bitcoin’in madenciliğini yarmak ise 40 yıla yakın sürecek.

Bitcoin dibi gördü

 

Bitcoin’de 2017’deki gibi aynı düşüş evet mu?

 

Merhametsiz kripto kuralları Bitcoin milyarderlerini kaçırıyor

 

Share: