Balın yapmacıklı olduğu kuşkusuz beliğ?

Türkiye’den birçok ülkeye ihraç edilen, gıdadan çıkar yol sanayisine büyüklüğünde farklı alanlarda kullanılan bal, sofraların vazgeçilmez lezzetleri ortada meydan alıyor.

İçerdiği mineral ve vitaminlerle vücuda faydaları kanıtlanmış bal, basak altı üretimlerle âdem sağlığını kontra etkileyebiliyor. Bal alırken yapmacıklı ya bile gerçeklik olduğunu anlamakta sorumluluk calip tüketiciler, bazı bazı içerisine katkı maddesi katılan hileli ürünlerle karşılaşabiliyor.

“Balın yapmacıklı olduğu kuşkusuz anlaşılır?” sorusunu yanıtlayan uzmanlar, bal üzerine akilane tanıdık yanlışlara duruluk getirdi.

İstanbul Bal Üreticileri Birliği Başkanı Dik Sezer, AA muhabirine, gerçek balın renginden, kokusundan evet dahi kıvamından anlaşılamayacağını, tağşişin fakat laboratuvarda yapılacak analizlerle ortaya çıkabileceğini söyledi.

Sezer, birinci sınıf bal arayışında olan tüketicilerin, yönetmeliğe göre paketlenmiş ve ‘Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın izniyle üretilmiştir’ kayıtlı etiket haiz ürünlere yiğitlik duyması gerektiğini, bakanlığın, tespiti halinde, katıştırma bal üreticilerine faziletkâr oranlarda cezai müeyyide uyguladığını belirterek yapmacıklı balın nahak yere rekabet ortamından mavera sağlığı münasebetsiz etkilediğine dikkati çekti.

Balın çok çeşidinin bulunduğunu, çam balı, kestane balı gibi temas balın içeriğindeki bal özü türünün yoğunluğuna göre isimlendirildiğini anlatan Sezer, Türkiye’dahi yüzdelik 35’i endemik 15 bin nebat türü bulunduğunu, bu durumun Türkiye’birlikte üretilen temas balı birinci sınıf ve özel kıldığını vurguladı.

‘Kristalize olan ‘sahtedir’ diyemeyiz’
A&T Besin Taharri Laboratuvarı Müdürü Erdemli Kimyacı Mehtap Izdırap Evcimen dahi yapmacıklı balın türlü yollarla kolaylık üretilerek piyasaya sürülebildiğini, balın, tağşişe çokça belirgin benzeri gıda maddesi olduğuna vurgu yaptı.

“Söz Gelişi fruktoz-glukoz şurubu gibi şeker hastalığı şuruplarına, bal aroması, enzimler, renklendiriciler katılarak ‘arısız bal’ üretilebiliyor” diyen Evcimen, yardım maddeleriyle arısız üretilen balın besleyicilikten ırak olduğunun altını çizdi.

Bir Nice üründe olduğu gibi balda bile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğdeki analizlerin hepsini gerçekleştirdiklerini aktaran Evcimen, “Balın nitelik kriterlerini, fiziksel ve kimyevi özelliklerini anlayabileceğimiz bütün testleri yapıyoruz” diyerek konuştu.

Tüketicilerin analiz yaptırmadan balın sahte veya üs olduğu kanaatine varılamayacağına bel eden Evcimen, “Tüketicinin asıl bal ve sahte bal arasındaki farkı anlaması tadından, kokusundan, görünüşünden, kıvamından gibi değil. Bu fakat besin arama laboratuvarlarındaki ümranlı analizlerle mümkündür” değerlendirmesini yaptı.

Evcimen, dilek ettikleri takdirde tüketicilerin, ballarını Ekincilik ve Orman Bakanlığından bitirme almış azık kontrol laboratuvarlarında çözümleme ettirebileceklerini dile getirdi.

Share: